Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [12802]

To jest stara wersja KonwersatoriaPrawoRzeczowe utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-11-05 10:39:06.

 

Konwersatoria z prawa rzeczowego

konwersatoria z prawa cywilnego (cz. II) w ramach polsko-niemieckich studiów prawniczych

Ważne informacje:
Strona ta (oraz wszystkie inne należące do kategorii Konwersatoria z prawa rzeczowego) ma na celu zebranie i usystematyzowanie materiału zajęć prowadzonych w ramach polsko-niemieckiego kształcenia prawników prowadzonego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Europa-Universität VIADRINA Frankfurt(Oder).
Zajęcia będą prowadzone wg następującego harmonogramu:

1. WPROWADZENIE DO PRAWA RZECZOWEGO (11.10.2010)

2. POSIADANIE (18.10.2010)
Na zajęciach będą poruszane następujące zagadnienia: Kazusy w: Zestaw nr 1 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy.

3. WŁASNOŚĆ
Spośród praw rzeczowych w pierwszej kolejności należy omówić najbardziej obszerne z nich - prawo własności. Jemu też zostanie poświęcony cały blok zajęć.
a. nabycie własności rzeczy ruchomej
Zob. Nabycie własności rzeczy ruchomej.
Kazusy: Zestaw nr 2 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy2010.
b. nabycie własności nieruchomości
Zob. Nabycia własności nieruchomości.
Kazusy: Zestaw nr 3 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy2010.

c. własność lokali
Na tych zajęciach zostaną omówione zagadnienia związane z ustanowieniem odrębnej własności lokali wg ustawy o własności lokali oraz nabywanie własności lokali spółdzielczych wg ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Na zakończenie tych zajęć przedstawione zostaną jeszcze zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.
Kazusy zob.: Zestaw nr 4 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy.
d. nabycie nieruchomości przez cudzoziemców oraz zagadnienia z praktyki
Te zajęcia poświęcone zostaną nabyciu nieruchomości wg ustawy z 1920 r. (zob. kazus nr 2) oraz innym zagadnieniom, jakie pojawiły się w doniesieniach prasowych (zob. zestaw nr 5 (wersja nr 2) ze strony z kazusami).
e. ochrona własności
Kolejne punkt zajęć to zagadnienia związane z ochroną własności. Przedmiotem zajęć będą roszczenia petytoryjne oraz roszczenia uzupełniające.

f. współwłasność
Zajęcia dotyczące współwłasności dotyczyć będą regulacji z art. 195 KC
art. 195 KC
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
i nast. oraz zagadnień związanych z własnością lokali (zob. UWłasnLokali).

4. UŻYTKOWANIE WIECZYSTE
Użytkowanie wieczyste jest swoistym ewenementem prawa polskiego. W systemie prawa polskiego jest ujęte jako prawo rzeczowe sui generis (pomiędzy własnością i ograniczonymi prawami rzeczowymi). Z uwagi na to, iż jego przedmiotem mogą być jedynie nieruchomości o statusie publicznym (Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków) podlega ponadto regulacjom o charakterze publiczoprawnym (w szczególności ustawie o gospodarce nieruchomościami - UGospNier). Instytucja ta zostanie omówiona w oparciu o następujące kazusy.

5. OGRANICZONE PRAWA RZECZOWE
a. użytkowanie
Użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym uprawniającym do używania rzeczy cudzej i pobierania jej pożytków (art. 252 KC
art. 252 KC
Rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie).
). Cechy charakterystyczne tego prawa zostaną przedstawione przy pomocy zestawu kazusów (zob. CategoryKazusyUzytkowanie).
b. służebności
Służebności to ograniczone prawo rzeczowe dające możliwość korzystania z cudzej nieruchomości. W obecnym systemie wyróżnia się służebności gruntowe, osobiste oraz - od 3.8.2008 - służebność przesyłu. Kazusy (zob. zestaw 10) będą dotyczyły najbardziej charakterystycznych zagadnień związanych z tymi prawami (konstytutywne nabycie służebności poprzez zasiedzenie , wygaśnięcie na skutek niewykonywania lub zniesienia, zasiedzenie służebności przesyłu przed 3.8.2008 itp.)

c. zastaw
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym służącym zabezpieczeniu wierzytelności. Związanie zastawu z istnieniem wierzytelności wynika z przyjęcia w prawie polskim ścisłej reguły akcesoryjności. Kazusy (zob. zestaw 11) obejmą zagadnienia związane z ustanowieniem zastawu przez nieuprawnionego oraz z konsekwencjami dla wierzyciela spełnienia przez niego zabezpieczonej zastawem wierzytelności. Zwracam uwagę na nieznaną prawu niemieckiemu instytucję zastawu rejestrowego oraz na implikacje (res in transitu, zob. KarasekTPP2006) wynikające z tego powodu w sytuacji, gdy przedmiot obciążony zastawem rejestrowym znajdzie się w kraju, który nie zna tego typu zabezpieczenia wierzytelności (np. Niemcy).

d. hipoteka
Hipoteka jest kolejnym ograniczonym prawem rzeczowym o charakterze zastawniczym. Daje wierzycielowi możliwość zaspokojenia się z nieruchomości dłużnika rzeczowego na wypadek, gdy zabezpieczona wierzytelność nie zostanie spełniona. Kazusy dotyczące hipoteki zostały zebrane w dziale: CategoryKazusyHipoteka. Zmiany, które wejdą w życie dnia 20 lutego 2011 r. nie zostały jeszcze opracowane w niniejszym serwisie. Polecam więc na razie artykuł: ArmadaRudnikMoP2010.

e. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Ten temat nie zostanie omówiony na zajęciach. Materiał został przedstawiony bliżej w dokumencie pt.: SpoldzielczeWlasnosciowePrawoDoLokalu.


CategoryKonwersatoriaPrawoRzeczowe
Na tej stronie nie ma komentarzy