Wersja [12618]
To jest stara wersja Posiadanie utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-10-15 09:55:03.
Posiadanie
instytucja prawa rzeczowego przewidziana w art. 336 KC
art. 336 KC
Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
i nast.
Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
A. Pojęcie "posiadania"
Pomijając wszelkie spory doktrynalne, należy uznać, iż posiadanie to stan faktycznego władania rzeczą, sprawowany w sposób odpowiadający treści określonego prawa podmiotowego (bezwzględnego lub względnego) (DoliwaPrawoRzeczowe, 2004, nb. 920). Nie jest to więc prawo rzeczowe w ujęciu podmiotowym, lecz pewna sytuacja o charakterze faktycznym, charakteryzująca się sprawowaniem władztwa nad rzeczą. Niemniej jednak sytuacja ta jest na tyle ważka, gdyż przepisy prawa rzeczowego (w znaczeniu przedmiotowym) wiążą z nią określone konsekwencje prawne (domniemania, możliwość zasiedzenia itp.).
B. Elementy posiadania
Na posiadanie składają się element obiektywny (corpus posessions) i subiektywny (animus rem sibi habendi). Animus w przypadku posiadania polega na zamiarze posiadania rzeczy dla siebie (inaczej w przypadku dzierżenia).
1. Corpus posessionis
Element obiektywny polega na możliwości faktycznego korzystania z rzeczy. Efektywne korzystanie z rzeczy nie jest bowiem wymagane. Stąd też posiadanie rzeczy ma miejsce wówczas, gdy władający może używać rzeczy, pobierać z niej pożytki, przekształcać, a nawet ją zniszczyć, a więc zachowywać się względem niej jak właściciel (por. uchwała SN z 26.10.2007, III CZP 30/07, str. 12).
2. Animus
Zamiar władania rzeczą dla siebie przejawia się w podejmowaniu czynności wskazujących na to, że posiadacz traktuje rzecz jak własną, wobec której przysługuje mu nieograniczona sfera dyspozycji (uchwała SN z 26.10.2007, III CZP 30/07, str. 13). To, czy animus rem sibi habendi zachodzi ocenia się z perspektywy otoczenia posiadającego (ujęcie obiektywne).
C. Instytucje pokrewne
Posiadanie należy odróżnić od dzierżenia oraz władztwa prekaryjnego. Żadne z nich nie jest rodzajem posiadania, lecz innym sposobem faktycznego władania rzeczą.
D. Zagadnienia powiązane z posiadaniem
Z posiadaniem wiążą się następujące zagadnienia:
- rodzaje posiadania,
- domniemania związane z posiadaniem,
- nabycie posiadania,
- utrata posiadania,
- ochrona posiadania.
CategoryLeksykonP CategoryPosiadanie CategoryZasiedzenie
Na tej stronie nie ma komentarzy