Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [11849]

To jest stara wersja KonwersatoriaPrawoZobowiazanPlan utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-04-26 22:24:43.

 

Plan konwersatoriów z prawa zobowiązań


Niniejszy dokument przedstawia "rozkład jazdy" na czas zajęć w semestrze letnim 2010.

A. WPROWADZENIE W PROBLEMATYKĘ ZAJĘĆ - ZAJĘCIA NR 1 (12.4.2010)
Przedmiotem pierwszych zajęć będzie:
B. BLOK DOTYCZĄCY ZOBOWIĄZAŃ UMOWNYCH
Zasadnicza część konwersatoriów zostanie przeznaczona na zobowiązania wynikające z czynności prawnych, przede wszystkim zobowiązania umowne.
1. ZAJĘCIA NR 2 (19.4.2010)
Nawiązanie stosunku zobowiązaniowego na podstawie umowy (przypomnienie zasad zawierania umów);

2. ZAJĘCIA NR 3 (26.4.2010)
Część ogólna prawa cywilnego: przedawnienie w PL i D;
Zagadnienia związane z zawarciem umowy za pośrednictwem portali aukcyjnych (AukcjeInternetowe), wyjaśnienie pojęcia "miejsce spełnienia świadczenia" w ujęciu art. 454 KC
art. 454 KC
§ 1. Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.
§ 2. Jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa.
i art. 544 § 1 KC
art. 544 KC
§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju.
§ 2. Jednakże kupujący obowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy na miejsce przeznaczenia i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy.
i rodzaje długu; zagadnienie "wydania rzeczy przez sprzedawcę" w rozumieniu art. 535 KC
art. 535 KC
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
; zasady nabywania własności rzeczy ruchomych w PL i D (zasada umów o podwójnym skutku vs. Trennungsprinzip i zasada kauzalności vs. Abstraktionsprinzip).

3. ZAJĘCIA NR 4 (10.5.2010)
Uprawnienia konsumenta w razie wady fizycznej rzeczy (art. 560 KC
art. 560 KC
§ 1. Jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.
§ 2. Jeżeli kupujący odstępuje od umowy z powodu wady rzeczy sprzedanej, strony powinny sobie nawzajem zwrócić otrzymane świadczenia według przepisów o odstąpieniu od umowy wzajemnej.
§ 3. Jeżeli kupujący żąda obniżenia ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej, obniżenie powinno nastąpić w takim stosunku, w jakim wartość rzeczy wolnej od wad pozostaje do jej wartości obliczonej z uwzględnieniem istniejących wad.
§ 4. Jeżeli sprzedawca dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, jakie poniósł kupujący.
) oraz niezgodności towaru z umową (art. 8 USprzedKonsum
art. 8 USprzedKonsum
1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.
); rozgraniczenie stosowania KC i USprzedKonsum oraz rozróżnienie pomiędzy rękojmią i gwarancją jakości.

4. ZAJĘCIA NR 5 (17.5.2010)

5. ZAJĘCIA NR 6 (24.5.2010)

6. ZAJĘCIA NR 7 (31.5.2010)

7. ZAJĘCIA NR 8 (7.6.2010)

8. ZAJĘCIA NR 9 (14.6.2010)

9. ZAJĘCIA NR 10 (21.6.2010)


C. BLOK DOTYCZĄCY ZOBOWIĄZAŃ NIE WYNIKAJĄCYCH Z CZYNNOŚCI PRAWNYCH

1. ZAJĘCIA NR 11 (28.6.2010)

2. ZAJĘCIA NR 12 (5.7.2010)

3. ZAJĘCIA NR 13 (12.7.2010)


CategoryKonwersatoriaPrawoZobowiazan
Na tej stronie nie ma komentarzy