Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [2439]

To jest stara wersja SchematRoszczeniaOdszkodowawcze utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-06-05 23:18:56.

 

Schemat: Roszczenia odszkodowawcze


w opracowaniu
Zbadanie istnienia roszczenia odszkodowawczego wymaga ustalenia czy zachodzą przesłanki odpowiedzialności (podstawa odpowiedzialności), a następnie wyznaczenia zakresu odpowiedzialności (odszkodowania).

A. Przesłanki odpowiedzialności
W prawie polskim występują trzy przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej:
  1. szkoda,
  2. zdarzenie powodujące szkodę i
  3. związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zdarzeniem i szkodą.

B. Zakres odpowiedzialności
Oceniając zakres odpowiedzialności należy zbadać:
  1. czy doznany uszczerbek podlega w ogóle naprawieniu,
  2. czy zachodzi związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem, które spowodowało szkodę, a poniesionym uszczerbkiem (CzachorskiZobowiazania, str. 10),
  3. czy nie zachodzą ograniczenia w wysokości należnego odszkodowania i
  4. w jaki sposób zostanie naprawiona szkoda.

1. Uszczerbek podlegający naprawieniu
(...)

2. Związek przyczynowo-skutkowy między zdarzeniem a uszczerbkiem
(...)

3. Ograniczenia wysokości należnego odszkodowania
Zasadą jest tzw. pełna kompensacja szkody, czyli świadczenie odszkodowania odpowiadającego wysokości szkody. Istnieją jednakże okoliczności, które mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania (przede wszystkim je zmniejszyć) Należą tutaj:
  1. zdarzenia wynikające z umowy stron:
    • ograniczenie wymiaru odszkodowania stosownie do woli stron;
  2. zdarzenia wynikające z ustawy:
    • ius moderandi
      • przyczynienie się poszkodowanego (art. 362 KC
        art. 362 KC
        Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.
        ),
      • miarkowanie odszkodowania (art. 440 KC
        art. 440 KC
        W stosunkach między osobami fizycznymi zakres obowiązku naprawienia szkody może być stosownie do okoliczności ograniczony, jeżeli ze względu na stan majątkowy poszkodowanego lub osoby odpowiedzialnej za szkodę wymagają takiego ograniczenia zasady współżycia społecznego.
        ),
      • compensatio lucri cum damno,
      • art. 322 KPC
        art. 322 KPC
        Jeżeli w sprawie o naprawienie szkody, o dochody, zwrot bezpodstawnego wzbogacenia lub o świadczenie z umowy o dożywocie sąd uzna, że ścisłe udowodnienie wysokości żądania jest niemożliwe lub nader utrudnione, może w wyroku zasądzić odpowiednią sumę według swej oceny, opartej na rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy.
        .
    • przepisy szczególne (np. art. 815 § 1 zd. 2 KC
      art. 815 KC
      § 1. Ubezpieczający obowiązany jest podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ubezpieczyciel zapytywał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. Jeżeli ubezpieczający zawiera umowę przez przedstawiciela, obowiązek ten ciąży również na przedstawicielu i obejmuje ponadto okoliczności jemu znane. W razie zawarcia przez ubezpieczyciela umowy ubezpieczenia mimo braku odpowiedzi na poszczególne pytania, pominięte okoliczności uważa się za nieistotne.
      § 2. Jeżeli w umowie ubezpieczenia zastrzeżono, że w czasie jej trwania należy zgłaszać zmiany okoliczności wymienionych w paragrafie poprzedzającym, ubezpieczający obowiązany jest zawiadamiać o tych zmianach ubezpieczyciela niezwłocznie po otrzymaniu o nich wiadomości. Przepisu tego nie stosuje się do ubezpieczeń na życie.
      § 21. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek obowiązki określone w paragrafach poprzedzających spoczywają zarówno na ubezpieczającym, jak i na ubezpieczonym, chyba że ubezpieczony nie wiedział o zawarciu umowy na jego rachunek.
      § 3. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem paragrafów poprzedzających nie zostały podane do jego wiadomości. Jeżeli do naruszenia paragrafów poprzedzających doszło z winy umyślnej, w razie wątpliwości przyjmuje się, że wypadek przewidziany umową i jego następstwa są skutkiem okoliczności, o których mowa w zdaniu poprzedzającym.
      )
  3. inne przyczyny ograniczenia:
    • zasady słuszności.

CategorySchematy
Na tej stronie nie ma komentarzy