Wersja [13167]
To jest stara wersja ObjeciewPosiadanie utworzona przez DekreTowcy, 2011-01-01 20:41:26.
Objęcie w Posiadanie
Drugi etap realizacji dekretu warszawskiego
1. Objęcie w posiadanie przez gminę Warszawa
Procedurę obejmowania w posiadanie przez gminę Warszawa określało rozporządzenie Ministra Odbudowy z 7.04.1946 r (metoda indywidualna i protokularna).
Tą metodą objęto w posiadanie ok. 5 tys nieruchomości (własne wyliczenie na podstawie obwieszczeń w Dzienniku Rady Warszawy) w okresie od listopada 1946 do lutego 1948 r.
Potem zostało zmienione rozporządzeniem Ministra Odbudowy z 27.01.1948 r. na metodę obwieszczeniową i obszarową tzn. obszar określano osiami ulic, granicą miasta, brzegiem rzeki). Jednak ta metoda była niezgodna z prawem rzeczowym, które nakazywało sporządać protokoły przekazania.
Art. 46. Umowa o przeniesienie własności nieruchomości winna być pod nieważnością zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zgody na przejście własności nieruchomości, wyrażonej w wykonaniu umowy, zawartej z zastrzeżeniem warunku lub terminu.
(Dz. U. 1946 , Poz. 319 dekret z dnia 11 października 1946 r., Prawo rzeczowe)
2. Objęcie w posiadanie przez dawnych właścicieli
Jak wykazują dokumenty dawni właściciele składali wnioski do sądu grodzkiego o wejście w posiadanie swoich nieruchomości, choćby zrujnowanych. Autor strony dysponuje dokumentami casusu objęcia w posiadanie przez pewną rodzinę właściciela po objęciu w posiadanie przez gminę Warszawa.
3. Objęcie w posiadanie przez Urząd Likwidacyjny
Urząd Likwidacyjny działał również w Warszawie. Obejmował w posiadanie np.przedsiębiorstwa, które następnie przekazywał prawowitym właścicielom (autor strony posiada relację takiego przypadku).
Potem były one nacjonalizowane ale to już z innego paragrafu.
Jest też wiadome, że Urząd Likwidacyjny próbował wchodzić w posiadanie nieruchomości nieprodukcyjnych.
Urząd Likwidacyjny na podstawie uprawnień zawartych w art. 7 dekretu o własności składał wnioski o własność czasową. Dzisiaj są przedmiotem sporu o ich prawomocność.
CategoryPostepowanieAdministracyjne CategoryPrawoPubliczne CategoryArtykuly CategoryOpiniePrawne
Na tej stronie nie ma komentarzy