Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Objęcie w Posiadanie


Drugi etap realizacji dekretu warszawskiego

1. Objęcie w posiadanie przez gminę Warszawa

Procedurę obejmowania w posiadanie przez gminę Warszawa określało rozporządzenie Ministra Odbudowy z 7.04.1946 r (metoda indywidualna i protokularna).
Tą metodą objęto w posiadanie ok. 5 tys. nieruchomości (własne wyliczenie na podstawie obwieszczeń w Dzienniku Rady Warszawy) w okresie od listopada 1946 do lutego 1948 r.

Potem zostało zmienione rozporządzeniem Ministra Odbudowy z 27.01.1948 r. na metodę obwieszczeniową i obszarową tzn. obszar określano osiami ulic, granicą miasta, brzegiem rzeki). Jednak ta metoda była niezgodna z prawem rzeczowym, które nakazywało sporządać protokoły przekazania.

Data objęcie w posiadanie rozpoczynała półroczny termin na złożenie wniosku o prawo rzeczowe art. 7 dekretu o własności a następnie półtoraroczny na wniosek o odszkodowanie w myśl art.9 dekretu o własności.






Prawo rzeczowe, Dz. U. 1946 nr 57 poz. 319 dekret z dnia 11 października 1946 r. , data wydania: 11.10.1946, data publikacji: 15.11.1946, data wejścia: 01.01.1947, data uchylenia: 01.01.1983


Art. 46. Umowa o przeniesienie własności nieruchomości winna być pod nieważnością zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zgody na przejście własności nieruchomości, wyrażonej w wykonaniu umowy, zawartej z zastrzeżeniem warunku lub terminu.

Art. 296. § 1. Kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel, jest jej posiadaczem.
§ 2. Kto rzeczą faktycznie włada w zakresie, odpowiadającym treści użytkowania, służebności, zastawu, prawa najmu lub dzierżawy albo innego prawa, z którym łączy się władza nad rzeczą, jest posiadaczem prawa, którego treści jego władza faktyczna odpowiada.


Łatwo było zauwazyć, że obejmowanie w posiadanie było fikcją prawną, w szczególności, gdy rodzina dawnego właściciela nadal zamieszkiwała nieruchomość.
Można tu rozważyć problem prawny czy doszło do zawieszenia biegu terminu na złożenie wniosku dekretowego albo czy wogóle zaczął biec.

2. Objęcie w posiadanie przez dawnych właścicieli

Jak wykazują dokumenty dawni właściciele składali wnioski do sądu grodzkiego o wejście w posiadanie swoich nieruchomości, choćby zrujnowanych. Autor strony dysponuje dokumentami (orzeczenie sądowe i protokół komornika o wprowadzeniu w posiadanie) casusu objęcia w posiadanie przez pewną rodzinę właściciela po objęciu w posiadanie przez gminę Warszawa .

Prawo Rzeczowe
Art. 301. Domniemywa się dobra wiara posiadacza.
Art. 302. Nikomu nie wolno naruszać samowolnie posiadania, chociażby posiadacz był w złej wierze.
Art. 303. § 1. Posiadacz może uciec się do obrony koniecznej dla odparcia naruszenia posiadania.


3. Objęcie w posiadanie przez Urząd Likwidacyjny

Urząd Likwidacyjny działał również w Warszawie. Obejmował w posiadanie np.przedsiębiorstwa, które następnie przekazywał prawowitym właścicielom (autor strony posiada relację takiego przypadku).
Potem były one nacjonalizowane ale to już z innego paragrafu.
Jest też wiadome, że Urząd Likwidacyjny próbował wchodzić w posiadanie nieruchomości nieprodukcyjnych.
Urząd Likwidacyjny na podstawie uprawnień zawartych w art. 7 dekretu o własności składał wnioski o własność czasową. Dzisiaj są przedmiotem sporu o ich prawomocność.


CategoryPostepowanieAdministracyjne CategoryPrawoPubliczne CategoryArtykuly CategoryOpiniePrawne



Na tej stronie nie ma komentarzy