Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [10972]

To jest stara wersja KonwersatoriaPrawoRzeczowe utworzona przez MarcinKrzymuski, 2009-12-07 09:00:54.

 

Konwersatoria z prawa rzeczowego

konwersatoria z prawa cywilnego (cz. II) w ramach polsko-niemieckich studiów prawniczych

Ważne informacje:
Strona ta (oraz wszystkie inne należące do kategorii Konwersatoria z prawa rzeczowego) ma na celu zebranie i usystematyzowanie materiału zajęć prowadzonych w ramach polsko-niemieckiego kształcenia prawników prowadzonego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Europa-Universität VIADRINA Frankfurt(Oder).
Zajęcia będą prowadzone wg następującego harmonogramu:

1. WPROWADZENIE DO PRAWA RZECZOWEGO (12.10.2009)
W pierwszej kolejności omówione zostanie pojęcie prawa rzeczowego w ujęciu przedmiotowym i podmiotowym.
W dalszym ciągu zajęć omówione zostaną zagadnienia związane z pojęciem rzeczy w polskim prawie cywilnym, w tym również rodzaje rzeczy. Pojawią się również nawiązania do prawa niemieckiego. W tej części szczególny akcent musi zostać położony na zagadnienie części składowych, a także urządzeń wymienionych w art. 49 KC
art. 49 KC
§ 1. Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
§ 2. Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.
.

2. POSIADANIE (19.10.2009)
Wbrew systematyce Kodeksu cywilnego na wstępie cyklu zajęć wyjaśnione zostaną zagadnienia dotyczące posiadania. Po wyjaśnieniu pojęcia posiadania, zostanie przedstawiona jego szczególna rola, którą akcentują głównie domniemania związane z posiadaniem. Dalej omówione zostaną zagadnienia dotyczące nabycia posiadania. Zajęcia zostaną zamknięte omówieniem zasad ochrony posiadania oraz stosownym kazusem.

3. WŁASNOŚĆ
Spośród praw rzeczowych w pierwszej kolejności należy omówić najbardziej obszerne z nich - prawo własności. Jemu też zostanie poświęcony cały blok zajęć.
a. nabycie własności rzeczy ruchomej (26.10.2009 i 2.11.2009)
Przełamując bieg wykładu omówione zostanie najpierw zagadnienie nabycia własności rzeczy ruchomej. Wyjaśnione zostaną w pierwszej kolejności ogólne zasady nabywania praw rzeczowych podmiotowych (nabycie pierwotne, nabycie pochodne). Omówiona zostanie również zasada kauzalności czynności rozporządzających i jej praktyczne skutki. Zaprezentowane kazusy będą więc służyły odpowiedzi na pytanie: "kto jest właścicielem rzeczy?". Odpowiedź na to pytanie będzie na dalszych zajęciach mieć znacznie dla ustalenia legitymacji stron roszczeń prawnorzeczowych.
Materiał zostanie praktycznie zweryfikowany na podstawie kazusów (zob.: Zestaw nr 2 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy).
b. nabycie własności nieruchomości (9.11.2009)
Podobnie jak w przypadku wcześniejszych zajęć skoncentrujemy się na kwestiach dotyczących sposobów nabycia prawa własności. Tym razem jednak przedmiotem zajęć będą nieruchomości. Na zajęciach skoncentrujemy się na ogólnych zasadach dotyczących nabywania nieruchomości. Omówione zostaną więc przesłanki skutecznego przeniesienia własności nieruchomości, zasiedzenia nieruchomości oraz zrzeczenia się własności nieruchomości.
Kazusy zob.: Zestaw nr 3 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy.

c. własność lokali (16.11.2009)
Na tych zajęciach zostaną omówione zagadnienia związane z ustanowieniem odrębnej własności lokali wg ustawy o własności lokali oraz nabywanie własności lokali spółdzielczych wg ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Na zakończenie tych zajęć przedstawione zostaną jeszcze zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.
Kazusy zob.: Zestaw nr 4 w dokumencie KonwersatoriaPrawoRzeczoweKazusy.
d. nabycie nieruchomości przez cudzoziemców oraz zagadnienia z praktyki (23.11.2009)
Te zajęcia poświęcone zostaną nabyciu nieruchomości wg ustawy z 1920 r. (zob. kazus nr 2) oraz innym zagadnieniom, jakie pojawiły się w doniesieniach prasowych (zob. zestaw nr 5 (wersja nr 2) ze strony z kazusami).
e. ochrona własności (30.11.2009, 7.12.2009)
Kolejne punkt zajęć to zagadnienia związane z ochroną własności. Przedmiotem zajęć będą roszczenia petytoryjne oraz roszczenia uzupełniające.

f. współwłasność (14.12.2009)
Zajęcia dotyczące współwłasności dotyczyć będą regulacji z art. 195 KC
art. 195 KC
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
i nast. oraz zagadnień związanych z własnością lokali (zob. UWłasnLokali).

4. UŻYTKOWANIE WIECZYSTE (4.1.2010)
Użytkowanie wieczyste jest swoistym ewenementem prawa polskiego. W systemie prawa polskiego jest ujęte jako prawo rzeczowe sui generis (pomiędzy własnością i ograniczonymi prawami rzeczowymi). Z uwagi na to, iż jego przedmiotem mogą być jedynie nieruchomości o statusie publicznym (Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków) podlega ponadto regulacjom o charakterze publiczoprawnym (w szczególności ustawie o gospodarce nieruchomościami - UGospNier). Instytucja ta zostanie omówiona w oparciu o następujące kazusy.

5. OGRANICZONE PRAWA RZECZOWE
a. użytkowanie (11.1.2010)
b. zastaw (18.1.2010)
c. służebności (15.1.2010)
d. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (1.2.2010)
e. hipoteka (1.2.2010)


CategoryKonwersatoriaPrawoRzeczowe
Na tej stronie nie ma komentarzy