Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [12443]

To jest stara wersja KazusSprzedazNr12 utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-09-01 07:00:19.

 

Kazus nr 12 z zakresu umowy sprzedaży

nieodpłatność wymiany towaru niezgodnego z umową

A. STAN FAKTYCZNY
Dnia 20 sierpnia 2008 r. firma Quelle Polska sp. z o.o. dostarczyła Bożeny B. (B), dla celów użytku prywatnego, zestaw kuchenny, na który składała się m.in. kuchenka elektryczna oraz piekarnik. Na początku lipca 2010 r. B stwierdziła, że w piekarniku odchodzi farba. Biegły stwierdził, że naprawa nie jest możliwa. W tej sytuacji dnia 23 sierpnia 2010 r. B zwróciła się do firmy Quelle Polska z żądaniem wymiany piekarnika wskazując jako podstawę żądania rękojmię. Firma Q odrzuca żądania jako zgłoszone po upływie terminów rękojmi.
1. Czy B może domagać się od Q wymiany piekarnika na nowy (stan na dzień 1 września 2010?

B. WARIACJA
Spółka Q zgadza się na wymianę piekarnika, ale żąda od B zapłaty wynagrodzenia w kwocie 300 zł z tytułu wynagrodzenia za używanie przez B pierwotnie zamontowanego piekarnika.
2. Czy Q może domagać się od B zapłaty wynagrodzenia za używanie piekarnika przez blisko 2 lata?

C. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE 1
Zob. art. 8 ust. 2 USprzedKonsum
art. 8 USprzedKonsum
1. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia.
2. Nieodpłatność naprawy i wymiany w rozumieniu ust. 1 oznacza, że sprzedawca ma również obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez kupującego, w szczególności kosztów demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów oraz ponownego zamontowania i uruchomienia.
3. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone w ust. 1, nie ustosunkował się do tego żądania w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione.
4. Jeżeli kupujący, z przyczyn określonych w ust. 1, nie może żądać naprawy ani wymiany albo jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, ma on prawo domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy; od umowy nie może odstąpić, gdy niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jest nieistotna. Przy określaniu odpowiedniego czasu naprawy lub wymiany uwzględnia się rodzaj towaru i cel jego nabycia.
(+)

D. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE 2
wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 17.4.2008, sygn. C-404/06 (-)

CategoryKazusySprzedaz CategoryKazusyOchronaKonsumenta
Na tej stronie nie ma komentarzy