Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [11272]

To jest stara wersja SpelnienieSwiadczenia utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-01-18 12:30:51.

 

Spełnienie świadczenia cywilnoprawnego


A. Pojęcie
Świadczenie zostanie spełnione, gdy dłużnik zachowa się zgodnie z treścią zobowiązania i w sposób czyniący zadość interesom wierzyciela (por. RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO Zobowiązania, wyd. 6, nb. 92). Spełnienie świadczenia prowadzi do zaspokojenia wierzyciela i wygaśnięcia zobowiązania.
Spełnienie świadczenia nastąpi, gdy dłużnik dokona czynności będącej przedmiotem świadczenia w miejscu w i czasie określonym w zobowiązaniu.

B. Miejsce spełnienia świadczenia
Miejsce spełnienia świadczenia określono w art. 454 KC
art. 454 KC
§ 1. Jeżeli miejsce spełnienia świadczenia nie jest oznaczone ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione w miejscu, gdzie w chwili powstania zobowiązania dłużnik miał zamieszkanie lub siedzibę. Jednakże świadczenie pieniężne powinno być spełnione w miejscu zamieszkania lub siedzibie wierzyciela w chwili spełnienia świadczenia; jeżeli wierzyciel zmienił miejsce zamieszkania lub siedzibę po powstaniu zobowiązania, ponosi spowodowaną przez tę zmianę nadwyżkę kosztów przesłania.
§ 2. Jeżeli zobowiązanie ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa.
. Stosownie do tego, gdzie świadczenie ma być spełnione, w polskim prawie cywilnym wyróżnia się: Nie ma natomiast w Polsce pojęcia długu wysyłkowego. Takie pojęcie jest znane natomiast np. prawu niemieckiemu (zob. Schickchuld).

C. Czas spełnienia świadczenia
Czas spełnienia świadczenia określa jego wymagalność. Zasady jej ustalania regulowano natomiast w art. 455 KC
art. 455 KC
Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.
.

CategoryInstytucjePrawaCywilnego CategoryLeksykonS CategoryZobowiazaniaUmowne CategoryZobowiazaniaPozaumowne
Na tej stronie nie ma komentarzy