Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Schemat: Struktura roszczenia cywilnoprawnego

ogólny schemat roszczenia w polskim prawie cywilnym

Prawo cywilne opiera się w zasadzie na wzajemnych roszczeniach stron stosunków cywilnoprawnych.
Niezależnie od podstawy prawnej i jej przesłanek, istnieje jeden ogólny schemat przedsatwiający strukturę każdego roszczenia cywilnoprawnego.

A. NABYCIE ROSZCZENIA
W pierwszej kolejności należy ustalić, czy podmiot zgłaszający roszczenie jest czynnie do tego legitymowany. Wymaga to sprawdzenia, czy roszczenie powstało i czy zostało uzyskane przez wierzyciela - w sposób pierwotny albo pochodny. Generalnie chodzi tutaj o sprawdzenia, czy istnieją zarzuty tamujące roszczenie.
Zasady nabywania roszczenia zostały przedstawione osobno w dokumencie "Nabycie roszczenia".

B. BRAK UTRATY ROSZCZENIA
W dalszej kolejności niezbędne jest sprawdzenie, czy nabyte przez wierzyciela roszczenie nie zostało przezeń utracone na skutek okoliczności, jakie miały miejsce po nabyciu. W rachubę wchodzi tutaj bądź wygaśnięcie roszczenia (w całości lub w części) albo przeniesienie roszczenia na inny podmiot (powodujące tylko utratę roszczenia przez podmiot dotychczas legitymowany czynnie, ale nie powodujące wygaśnięcia roszczenia). Obie przesłanki zostały przedstawione bliżej w odrębnym schemacie "Brak utraty roszczenia".

C. ZASKARŻALNOŚĆ ROSZCZENIA
Wreszcie, po pozytywnym ustaleniu, że podmiot podnoszący roszczenie faktycznie je nabył i że roszczenia utracił, należy ustalić, na ile jego roszczenie będzie mogło być wyegzekwowane w drodze przymusu. Chodzi więc tutaj o zarzuty hamujące roszczenie, które bliżej przedstawione zostały w schemacie pt. "Zaskarżalność roszczenia".

CategorySchematyPrawoCywilne CategoryRoszczeniaCywilnoprawne
Na tej stronie nie ma komentarzy