Wersja [16297]
To jest stara wersja SchematPrzedstawicielstwo utworzona przez MarcinKrzymuski, 2012-05-13 10:52:02.
Schemat: Przedstawicielstwo
Przesłanki skutecznego występowania jako przedstawiciel (ustawowy, pełnomocnik) są następujące:
- dopuszczalność przedstawicielstwa,
- złożenie własnego oświadczenia woli przez przedstawiciela czynnego albo odbiór cudzego oświadczenia woli przez przedstawiciela biernego,
- jawność działania w cudzym imieniu,
- działanie w granicach przedstawicielstwa.
A. DOPUSZCZALNOŚĆ PRZEDSTAWICIELSTWA
Przepisy ograniczają możliwość występowania przez przedstawiciela w niektórych sytuacjach takich jak:
- sporządzenie testamentu (art. 944 KCart. 944 KC),
§ 1. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
§ 2. Testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela. - uznanie dziecka (art. 73 KROart. 73 KRO).
§ 1. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.
§ 2. Kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka.
§ 3. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń koniecznych do uznania ojcostwa, jeżeli uznanie jest niedopuszczalne albo gdy powziął wątpliwość co do pochodzenia dziecka.
§ 4. Uznanie ojcostwa może nastąpić także przed sądem opiekuńczym, a za granicą również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula, jeżeli uznanie dotyczy dziecka, którego oboje rodzice albo jedno z nich są obywatelami polskimi. Przepisy § 1-3 stosuje się odpowiednio.
art. 6 KRO
§ 1. Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone przez pełnomocnika.
§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.
). § 1. Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 zostało złożone przez pełnomocnika.
§ 2. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.
Więcej w dokumencie: DopuszczalnoscPrzedstawicielstwa
B. ZŁOŻENIE WŁASNEGO OŚWIADCZENIA WOLI PRZEZ PRZEDSTAWICIELA
Przedstawiciel czynny nie przenosi cudzego oświadczenia woli (tak czyni posłaniec), lecz składa własne oświadczenie w cudzym imieniu. W tym punkcie należy pamiętać o wszelkich przesłankach związanych ze skutecznym złożeniem oświadczenia woli (więcej o problemach związanych ze skutecznością oświadczeń woli przedstawiciela w dokumencie: OswiadczenieWoliPrzedstawiciela).
W przypadku przedstawicielstwa biernego (art. 109 KC
art. 109 KC
Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.
) przedstawiciel jest odbiorcą cudzego oświadczenia woli kierowanego do reprezentowanego (adresata). Tutaj może nastręczać trudności rozróżnienie między posłańcem i przedstawicielem biernym. Będzie to miało znaczenie szczególnie dla oceny, kiedy oświadczenie woli doszło do adresata (por. art. 61 KCPrzepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.
art. 61 KC
§ 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
§ 2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
) oraz w razie wadliwego przekazania oświadczenia woli (por. Musielak, Grundkurs BGB, 2009, nb. 810). § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.
§ 2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
C. JAWNOŚĆ DZIAŁANIA JAKO PRZEDSTAWICIEL
Przedstawiciel składa własne oświadczenie woli w cudzym imieniu.
D. DZIAŁANIE W GRANICACH PRZEDSTAWICIELSTWA
Działanie w granicach przedstawicielstwa wymaga ustalenia, czy przedstawicielowi przysługuje prawo do reprezentowania innej osoby. Tutaj trzeba osobno zbadać zasady dotyczące przedstawicielstwa ustawowego i osobno pełnomocnictwa.
CategoryPrzedstawicielstwo
Na tej stronie nie ma komentarzy