Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [3225]

To jest stara wersja OdpowiedzialnoscRN utworzona przez WojciechLisiewicz, 2008-07-30 16:39:35.

 

Odpowiedzialność członków rady nadzorczej

w spółkach kapitałowych

Z prawami i obowiązkami członków rad nadzorczych (poniżej w skrócie RN) osób prawnych koresponduje odpowiedzialność cywilna i karna wynikająca z przepisów regulujących funkcjonowanie danych osób prawnych. W niniejszym artykule opisane zostały szczególne reguły odpowiedzialności osób zasiadających w RN podmiotów prawnych. Informacje ogólne nt. odpowiedzialności organów w spółkach prawa handlowego zamieszczone są w artykule odpowiedzialność organów spółki.

A. Odpowiedzialność RN spółki z o.o.
literatura / orzecznictwo
- Maciej Bielecki: "Odpowiedzialność członków rady nadzorczej wobec spółki", http://mojafirma.infor.pl/spolki/64407/ (kopia: cache);

1. Odpowiedzialność cywilnoprawna
Wg art. 293 KSH
art. 293 KSH
§ 1. Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy.
§ 2. Członek zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidator powinien przy wykonywaniu swoich obowiązków dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności.
członkowie RN spółki z o.o. ponoszą - tak jak członkowie inne wymienione w przepisie osoby - odpowiedzialność odszkodowawczą w wypadku, gdy ich działanie przyniesie spółce szkodę.

Przy rozpatrywaniu, czy przesłanki odpowiedzialności w oparciu o ww. przepis są spełnione (por. artykuł odpowiedzialność organów spółki) należy uwzględnić co następuje:
  • nie tylko aktywne działanie danej osoby może rodzić roszczenia odszkodowawcze; przepis wyraźnie sankcjonuje również wszelkie niezgodne z prawem zaniechania;
  • przy ustalaniu, czy dane działanie / zaniechanie jest zgodne z prawem należy zwrócić szczególną uwagę na ogólne przepisy regulujące obowiązki poszczególnych osób / organów; i tak członkowie RN mają np. obowiązek stałej kontroli działalności spółki - gdy ograniczą się do udziału w posiedzeniach a aktywniejsza postawa pozwoliłaby im odkryć i wyjaśnić nieprawidłowości, to łamią przepis art. 219 § 1 KSH
    art. 219 KSH
    § 1. Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.
    § 2. Rada nadzorcza nie ma prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki.
    § 3. Do szczególnych obowiązków rady nadzorczej należy ocena sprawozdań, o których mowa w art. 231 § 2 pkt 1, w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym, oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie zgromadzeniu wspólników corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny.
    § 4. W celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki.
    § 5. Każdy członek rady nadzorczej może samodzielnie wykonywać prawo nadzoru, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
    (por. artykuł o obowiązkach członków RN);

2. Odpowiedzialność karna

B. Odpowiedzialność RN spółki akcyjnej


C. Odpowiedzialność RN w innych podmiotach






(*) w skrócie RN


CategoryRadaNadzorcza
Na tej stronie nie ma komentarzy