Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Inne sposoby nabycia użytkowania wieczystego


W tym zakresie mówi się o
  1. nabyciu na mocy ustawy albo
  2. nabyciu na mocy aktu prawnego.

1. Nabycie na podstawie ustawy
Nabycie na mocy ustawy to przede wszystkim nabycie w drodze dziedziczenia ustawowego i testamentowego (użytkowanie wieczyste jest więc także prawem dziedzicznym).
Jednakże nie należy zapominać o zasiedzeniu, które obowiązuje także w stosunku do użytkowania wieczystego. Zasiedzenia można jednak dokonać jedynie wówczas, gdy użytkowanie wieczyste już istnieje (zob. więcej w ZasiedzenieUzytkowaniaWieczystego i w kazusie KazusUzytkowanieWieczyste2).

2. Nabycie na podstawie aktu władczego
Nabycie użytkowania wieczystego przez akt władczy to przede wszystkim nabycie tego prawa poprzez wywłaszczenie (art. 112 ust. 2 UGospNier
art. 112 UGospNier
1. Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do nieruchomości położonych, z zastrzeżeniem art. 122a, art. 124 ust. 1b, art. 124b, art. 125 i art. 126, na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele publiczne albo do nieruchomości, dla których wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
2. Wywłaszczenie nieruchomości polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości.
3. Wywłaszczenie nieruchomości może być dokonane, jeżeli cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób niż przez pozbawienie albo ograniczenie praw do nieruchomości, a prawa te nie mogą być nabyte w drodze umowy.
4. Organem właściwym w sprawach wywłaszczenia jest starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej.
i art. 121 ust. 2 UGospNier
art. 121 UGospNier
1. Przejście prawa własności na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego następuje z dniem, w którym decyzja o wywłaszczeniu nieruchomości stała się ostateczna.
2. Przejście prawa użytkowania wieczystego na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego następuje z dniem, w którym decyzja o wywłaszczeniu tego prawa stała się ostateczna, jeżeli prawo użytkowania wieczystego było ustanowione na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność innej osoby niż ta, na rzecz której nastąpiło wywłaszczenie.
3. Prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wygasa z dniem, w którym decyzja o wywłaszczeniu tego prawa stała się ostateczna, jeżeli prawo użytkowania wieczystego było ustanowione na nieruchomości gruntowej stanowiącej własność osoby, na rzecz której nastąpiło wywłaszczenie.
4. Wywłaszczoną nieruchomość do czasu jej wykorzystania na cel, na który nastąpiło wywłaszczenie, oddaje się w dzierżawę poprzedniemu właścicielowi na jego wniosek.
).

CategoryUzytkowanieWieczyste
Na tej stronie nie ma komentarzy