Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [10255]

To jest stara wersja KonwersatoriaPrawoRzeczowe utworzona przez MarcinKrzymuski, 2009-10-22 00:15:31.

 

Konwersatoria z prawa rzeczowego

konwersatoria z prawa cywilnego (cz. II) w ramach polsko-niemieckich studiów prawniczych

Strona ta (oraz wszystkie inne należące do kategorii Konwersatoria z prawa rzeczowego ma na celu zebranie i usystematyzowanie materiału zajęć prowadzonych w ramach polsko-niemieckiego kształcenia prawników prowadzonego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Europa-Universität VIADRINA Frankfurt(Oder).

Zajęcia będą prowadzone wg następującego klucza:

1. WPROWADZENIE DO PRAWA RZECZOWEGO
W pierwszej kolejności omówione zostanie pojęcie prawa rzeczowego w ujęciu przedmiotowym i podmiotowym.
W dalszym ciągu zajęć omówione zostaną zagadnienia związane z pojęciem rzeczy w polskim prawie cywilnym, w tym również
rodzaje rzeczy. Pojawią się również nawiązania do prawa niemieckiego. W tej części szczególny akcent musi zostać położony na
zagadnienie części składowych, a także urządzeń wymienionych w art. 49 KC
art. 49 KC
§ 1. Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
§ 2. Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń, o których mowa w § 1, i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem, chyba że w umowie strony postanowiły inaczej. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także przedsiębiorca.
.

2. POSIADANIE
Wbrew systematyce Kodeksu cywilnego na wstępie cyklu zajęć wyjaśnione zostaną zagadnienia dotyczące posiadania. Po wyjaśnieniu
pojęcia posiadania, zostanie przedstawiona jego szczególna rola, którą akcentują głównie domniemania związane z posiadaniem.
Dalej omówione zostaną zagadnienia dotyczące nabycia posiadania. Zajęcia zostaną zamknięte omówieniem zasad ochrony posiadania oraz stosownym kazusem.

3. WŁASNOŚĆ
Spośród praw rzeczowych w pierwszej kolejności należy omówić najbardziej obszerne z nich - prawo własności. Jemu też zostanie poświęcony cały blok zajęć.
3.1. Nabycie własności rzeczy ruchomej
Przełamując bieg wykładu omówione zostanie najpierw zagadnienie nabycia własności rzeczy ruchomej. Wyjaśnione
zostaną w pierwszej kolejności ogólne zasady nabywania praw rzeczowych podmiotowych (nabycie pierwotne, nabycie pochodne). Zaprezentowane kazusy będą więc służyły odpowiedzi na pytanie: "kto jest właścicielem rzeczy?". Odpowiedź na to pytanie będzie na dalszych zajęciach mieć znacznie dla ustalenia legitymacji stron roszczeń prawnorzeczowych.
Materiał zostanie praktycznie zweryfikowany na podstawie następujących kazusów:
3.2. Nabycie własności nieruchomości
Podobnie jak w przypadku wcześniejszych zajęć skoncentrujemy się na kwestiach dotyczących sposobów nabycia prawa własności. Tym razem jednak przedmiotem zajęć będą nieruchomości.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.

CategoryKonwersatoriaPrawoRzeczowe
Na tej stronie nie ma komentarzy