Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [15782]

To jest stara wersja EwolucjaRegulacjiCieplownictwaOgolnie utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-03-13 13:48:26.

 

Ewolucja systemu regulacji polskiego ciepłownictwa w zakresie tworzenia cen ciepła systemowego

Rozdział 1: Ogólnie o mechanizmach regulacyjnych w ciepłownictwie

Regulacja zastosowana w 1997 roku przez polskiego ustawodawcę dla ciepłownictwa oparta została o kilka podstawowych założeń, które mają wpływ na kształt regulacji po dziś dzień i zawężają horyzont poglądów ustawodawcy wraz z całą branżą nawet podczas prac nad nowym kształtem prawa energetycznego. Celem tej części opracowania jest wskazanie, że za ustanowionym w 1997 roku (dość wąskim) horyzontem regulacyjnym istnieją również możliwe do zastosowania, realne rozwiązania prawne, które należy przynajmniej uwzględnić w rozważaniach o nowym kształcie prawa. Autor pragnie wskazać przede wszystkim na dwa aspekty regulacji:
  • czy regulacja ciepła musi odbywać się według takich samych zasad, co regulacja podsektorów gazowniczego i elektroenergetycznego?
  • czy regulacja cen to wyłącznie ich zatwierdzanie i kontrola ex ante?

A. Odmienność od pozostałych podsektorów energetyki
Ciepło systemowe zostało w 1997 roku uregulowane prawdopodobnie bez większego zastanowienia praktycznie tak samo, jak energia elektryczna i gaz. Konieczność regulacji tych dwóch ostatnich (gazu i energii elektrycznej) trudno jest poddawać w wątpliwość, ponieważ istnieje ku temu obowiązek rangi wyższej - wynikający z przepisów prawa europejskiego, jakie istnieją w zakresie elektroenergetyki czy gazownictwa (por. najnowsze dyrektywy 2009/72/WE oraz 2009/73/WE). Natomiast nie istnieją porównywalne wytyczne wobec ciepła systemowego na szczeblu europejskim. Co więcej, w ostatnich latach zmiany prawa europejskiego w zakresie gazu i elektryczności przynosiły konieczność wprowadzania zmian w prawie, które częstokroć nie mogły się odnosić do ciepła z natury rzeczy, ponieważ tego ustawodawca europejski wcale nie zamierzał regulować a i z faktycznych względów innej natury zaopatrzenia w ciepło regulacje takie byłyby bezprzedmiotowe. Tak więc ustawodawca europejski wyraźnie rozróżnia między rynkami gazu i energii elektrycznej, które nakazuje uregulować we wskazany w dyrektywach sposób, a rynkami ciepła, których nie reguluje i których regulacji nie przewiduje w krajach członkowskich UE.

Ponadto należy stwierdzić, iż regulacja przedsiębiorstw ciepłowniczych napotyka strukturalnie na zupełnie inne problemy, niż ma to miejsce w gazownictwie i elektroenergetyce. Ciepło przesyłane siecią to z jednej strony wyłącznie rynki lokalne. Z drugiej strony istnieje możliwość substytucji ciepła systemowego - które to jest wyłącznie przedmiotem regulacji - dowolnym innym nośnikiem energii cieplnej w celu zaspokojenia potrzeb odbiorcy, czyli potrzeby ogrzania lokalu (a te już nie są często regulowane lub regulowane są na zupełnie innym etapie przetworzenia). Skutkiem tego, że ciepłownictwo znacznie różni się od elektroenergetyki i gazownictwa, jest fakt, iż wiele pierwotnie obowiązujących wobec ciepła rozwiązań w prawie energetycznym musiało zostać ograniczone pod względem zakresu stosowania do elektroenergetyki i gazu.



B. Kontrola ex ante i ex post





Na tej stronie nie ma komentarzy