Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [18261]

To jest stara wersja Art7RozpWEEUWT utworzona przez MarcinKrzymuski, 2013-07-10 23:39:49.

 

Komentarz do art. 7 rozporządzenia WE 1082/2006

Zadania europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej

art. 7 RozpWEEUWT
1. EUWT wykonuje zadania powierzane mu przez członków zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Zadania te określone są w konwencji uzgodnionej przez członków EUWT zgodnie z art. 4 i 8.
2. EUWT działa w ramach powierzonych mu zadań, polegających na ułatwianiu i wspieraniu współpracy terytorialnej w celu zwiększenia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej oraz przezwyciężanie barier na rynku wewnętrznym. Każde zadanie określane jest przez jego członków jako mieszczące się w zakresie kompetencji każdego z członków, chyba że państwo członkowskie lub państwo trzecie zatwierdzą udział członka utworzonego na mocy ich prawa krajowego, nawet jeżeli członek ten nie posiada kompetencji w odniesieniu do wszystkich zadań określonych w konwencji.
3. EUWT może prowadzić określone działania związane ze współpracą terytorialną między swoimi członkami w ramach realizacji celu, o którym mowa w art. 1 ust. 2, niezależnie od tego, czy Unia udziela tym działaniom wsparcia finansowego.
Zadania EUWT mogą dotyczyć przede wszystkim realizacji programów współpracy lub ich części, lub też realizacji operacji wspieranych przez Unię za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, lub Funduszu Spójności
Państwa członkowskie mogą ograniczyć zakres zadań, które EUWT mogą wykonywać bez wsparcia finansowego Unii. Nie naruszając art. 13, państwa członkowskie nie mogą jednak wyłączyć zadań, które dotyczą priorytetów inwestycyjnych, o których mowa w art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1299/2013.
4. Zadania powierzone EUWT przez jego członków nie mogą dotyczyć wykonywania uprawnień przyznanych na mocy prawa publicznego lub obowiązków, których celem jest ochrona ogólnych interesów państwa lub ochrona ogólnych interesów innych organów publicznych, takich jak uprawnienia policyjne i regulacyjne, wymiar sprawiedliwości i polityka zagraniczna.
Zgodnie z właściwym prawem unijnym i krajowym zgromadzenie EUWT, o którym mowa w art. 10 ust. 1 lit. a), może jednak określić zasady i warunki korzystania z danego elementu infrastruktury zarządzanego przez EUWT lub zasady i warunki świadczenia usług w ogólnym interesie gospodarczym, w tym także opłaty wnoszone przez użytkowników.
5. Członkowie EUWT mogą jednogłośnie podjąć decyzję o upoważnieniu jednego z członków do wykonywania zadań EUWT.



A. UWAGI WSTĘPNE
Art. 7 RozpWEEUWT wyznacza zakres działalności EUWT określając rodzaj i zakres zadań, jakie członkowie mogą na niego przenieść.
Stanowiąc o "zadaniach" a nie "kompetencjach" EUWT rozporządzenie wyznacza EUWT zaznacza, iż ugrupowanie ma pełnić funkcję usługową dla członków. Brak kompetencji stawia EUWT poza sferą organów administracji. Oznacza to także generalną niezdolność ugrupowań do wydawania decyzji administracyjnych. Potwierdza to także ust. 5 omawianego przepisu, który odmawia EUWT posiadania "uprawnień regulacyjnych".

Zadaniem jest jednoznacznie wyznaczony przez członków w konwencji ugrupowania rezultat przyszłej działalności ugrupowania, jaki ma ono osiągnąć. Efekt ten może mieć charakter zarówno materialny (stworzenie infrastruktury) jak i niematerialny (działania marketingowe na rzecz członków ugrupowania). Realizowanie zadania będzie polegać na podejmowaniu przez EUWT działań faktycznych i prawnych w celu osiągnięcia tego rezultatu.

B. USTĘP PIERWSZY
EUWT wykonuje tylko te zdania, które zostały mu wyraźnie powierzone przez członków. EUWT nie może więc wykonywać innych czynności niż te, które służą bezpośrednio osiągnięciu rezultatu wyznaczonego przez członków w konwencji. Bez wyraźnego podstawy w konwencji ugrupowanie nie może więc wykonywać innych czynności. Zakres zadań określony w skonkretyzowany sposób w konwencji nie może być przez ugrupowanie rozszerzany. Można natomiast dopuścić wykonywanie zadań nie wskazanych wprost w konwencji, jeżeli ich realizacja jest niezbędna dla zrealizowania zadania wyznaczonego przez członków i nie ma innej drogi osiągnięcia wyznaczonego rezultatu.
Powierzenie zadań (publicznych) w prawie polskim oznacza przekazanie zadania do realizacji podmiotowi odrębnemu od powierzającego za jednoczesnym pokryciem kosztów związanych z realizacją tego zadania (por. art. 74 USamorzGm
art. 74 USamorzGm
1. Gminy mogą zawierać porozumienia międzygminne w sprawie powierzenia jednej z nich określonych przez nie zadań publicznych.
2. Gmina wykonująca zadania publiczne objęte porozumieniem przejmuje prawa i obowiązki pozostałych gmin, związane z powierzonymi jej zadaniami, a gminy te mają obowiązek udziału w kosztach realizacji powierzonego zadania.
, art. 5 ust. 4 UOPP). Za synonim powierzenia zadań uznać można również sformułowanie "zlecenie do realizacji" (art. 127 ust. 1 pkt 1 lit. e) UFinansePubl, art. 151 ust. 1 UFinansePubl
art. 151 UFinansePubl
1. Dysponent części budżetowej może zlecić organizacji pozarządowej realizację swoich zadań na podstawie zawartej z tą organizacją umowy, przyznając jednocześnie dotację celową na realizację tych zadań.
2. Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna określać:
1) szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana, i termin jego wykonania;
2) wysokość udzielonej dotacji i tryb płatności;
3) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
4) tryb kontroli wykonywania zadania;
5) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji;
6) termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą - 30 dni od określonego w umowie dnia jego wykonania.
).

C. USTĘP DRUGI


D. USTĘP TRZECI


E. USTĘP CZWARTY


F. USTĘP PIĄTY


G. UWAGI KOŃCOWE


CategoryKomentarzRozpWEEUWT
Na tej stronie nie ma komentarzy