Wersja [14084]
To jest stara wersja ZmianyPE2011Procedury utworzona przez WojciechLisiewicz, 2011-03-22 17:44:50.
Zmiany regulacji ciepłownictwa 2011 - procedury taryfowe
przepisy odrębne dla ciepłownictwa
art. 55e [Zasady kalkulacji cen ciepła przy wytwarzaniu i przesyle ciepła]
(1)
art. 55e [Cena referencyjna dla jednostek kogeneracyjnych]
(1) W taryfie dla ciepła wytwarzanego w źródłach w skojarzeniu z energią elektryczną przedsiębiorstwo ciepłownicze może stosować ceny kalkulowane według wyliczeń wewnętrznych przedsiębiorstwa, pod warunkiem osiągnięcia w tych źródłach ceny ciepła niższej od ceny referencyjnej. do wyjaśnienia pozostaje tu jeszcze szczegółowy mechanizm takiej reguły od strony technicznej
(2) Cena referencyjna jest średnią ceną ciepła wytwarzanego w ciepłowniach podlegających obowiązkowi koncesji w rozumieniu art. 32 ustawy produkujących ciepło bez skojarzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym jej ustalenie. Prezes URE do 31 marca każdego roku publikuje cenę referencyjną w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki oraz na swojej stronie internetowej.
(3) Prezes URE może w wypadku zajścia podejrzenia, że ceny stosowane przez przedsiębiorstwo na zasadach ust. 1 nie odpowiadają wymaganiom przepisu lub zostały skalkulowane z obejściem prawa, wszcząć z urzędu postępowanie administracyjne, w ramach którego wyjaśni, czy przedsiębiorstwo naruszyło prawo.
Przepis ma charakter wyjątku od przepisu poprzedniego.
Przepis ten ma za zadanie uprościć i dokonać pewnej preferencji wytwarzania ciepła w źródłach w skojarzeniu i jednocześnie stanowić bodziec do odchodzenia od wytwarzania w klasycznych ciepłowniach. Uproszczenie ma tu charakter głównie administracyjny, ponieważ w ten sposób przedsiębiorstwo może zaniechać szczegółowej kalkulacji w oparciu o koszty uzasadnione, która to wymaga uwzględnienia złożonej interpretacji szeregu przepisów prawa energetycznego, orzecznictwa sądów i praktyki decyzyjnej Prezesa URE.
Wyjątek od reguły, że konieczna jest kalkulacja taryfy w oparciu o koszty uzasadnione, ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy zajdą dwie przesłanki (ust. 1 przepisu):
1) taryfa dotyczy ceny wytwarzania ciepła w źródle kogeneracyjnym oraz
2) cena skalkulowana przez przedsiębiorstwo jest niższa, niż opublikowana przez Prezesa URE cena referencyjna.
Sposób tworzenia ceny referencyjnej reguluje ust. 2 przepisu - jest to średnia cena źródeł niekogeneracyjnych podlegających koncesji (powyżej 5 MW).
Pomimo prostoty takiego systemu tworzenia cen i daleko idącej eliminacji konieczności ingerowania administracyjnego w działalność przedsiębiorstwa w ramach opisywanego przepisu, konieczne jest wykluczenie nadużyć oraz wprowadzenie możliwości kontroli prawidłowego stosowania prawa przez regulatora. Można sobie bowiem wyobrazić, iż taryfa sporządzona w taki sposób, aby cena była niższa od cen referencyjnych wyniknie z manipulacji polegającej na ustaleniu z odbiorcą dodatkowych opłat wynikających z kosztów dotychczas wkalkulowywanych w cenę ciepła z danego źródła. Stąd też ust. 3 przewiduje możliwość wszczęcia postępowania administracyjnego przez Prezesa URE również w przypadku, gdy istnieje podejrzenie obejścia prawa.
art. 55f [Przepisy wspólne dla procedur]
(1)
art. 55g [Kontrola taryf pod względem zgodności ich z prawem przez regulatora]
Na tej stronie nie ma komentarzy