Wersja [12700]
To jest stara wersja ZasiedzenieRuchomosci utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-10-22 13:52:37.
Zasiedzenie ruchomości
przesłanki i inne informacje nt. zasiedzenia własności rzeczy ruchomej
A. Przesłanki zasiedzenia
Warunkiem zasiedzenia rzeczy ruchomej jest samoistne posiadanie rzeczy w dobrej wierze przez okres trzech lat.
1. Posiadanie samoistne
Posiadaczem samoistnym jest ten, kto faktycznie włada rzeczą jak właściciel (art. 336 KC
art. 336 KC
Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
). Decydują o tym okoliczności faktyczne o charakterze zewnętrznym, a tylko częściowo wola posiadacza. W razie wątpliwości, jaki charakter ma sprawowane władztwo, rozstrzyga art. 339 KCPosiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
art. 339 KC
Domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.
i wynikające z niego domniemanie posiadania samoistnego.Domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.
Więcej na temat posiadania samoistnego zob. także w osobnym skrypcie.
2. Upływ trzyletniego terminu
Termin trzyletni liczony jest od momentu objęcia rzeczy w posiadanie samoistne (zmiany podstawy posiadania). Dla obliczania terminu stosuje się wprost przepisy o przedawnieniu (zob. art. 175 KC
art. 175 KC
Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń.
). Oznacza to, że terminy ulegają stosownemu przedłużeniu wg art. 122 KCDo biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń.
art. 122 KC
§ 1. Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia.
§ 2. Jeżeli termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do biegu przedawnienia przeciwko osobie, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.
.§ 1. Przedawnienie względem osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat dwóch od ustanowienia dla niej przedstawiciela ustawowego albo od ustania przyczyny jego ustanowienia.
§ 2. Jeżeli termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata, jego bieg liczy się od dnia ustanowienia przedstawiciela ustawowego albo od dnia, w którym ustała przyczyna jego ustanowienia.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio do biegu przedawnienia przeciwko osobie, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia.
3. Dobra wiara posiadacza
W dobrej wierze jest ten, kto jest przekonany, że nabywa posiadanie od osoby uprawnionej i jego przekonanie jest usprawiedliwione konkretnymi okolicznościami (por. Skowrońska-Bocian w: PietrzykowskiKomentarzKC, 2004, art. 155 nb. 11). Dla nabycia własności ruchomości w drodze zasiedzenia dobra wiara posiadacza musi istnieć przez cały trzyletni okres. Posiadacz musi więc wejść w posiadanie samoistne będąc w dobrej wierze oraz dobra wiara musi się utrzymywać aż do momentu upływu terminu. Dobrą wiarę należy domniemywać (art. 7 KC
art. 7 KC
Jeżeli ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary.
).Jeżeli ustawa uzależnia skutki prawne od dobrej lub złej wiary, domniemywa się istnienie dobrej wiary.
B. Inne informacje
Zob. KazusNabycieWlasnosci4
C. Taris(R)
Zob. schemat Taris(R)
CategoryNabycieWlasnosciRuchomosci CategoryZasiedzenie
Na tej stronie nie ma komentarzy