Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Posiadanie samoistne


Posiadanie samoistne polega więc na sprawowaniu władztwa w sposób odpowiadający prawu podmiotowemu - własności. Oznacza to, że osoba sprawująca takie władztwo jest lub czuje się ("jak właściciel") właścicielem rzeczy. Stąd też ten rodzaj posiadania określa się posiadaniem właścicielskim.

A. Przesłanki posiadania samoistnego
Na posiadanie składają się - ogólnie rzecz biorąc - corpus i animus rem sibi habendi (zob. ogólnie nt. posiadania w osobnym opracowaniu). Wykonywanie przez posiadacza uprawnień, jakie przysługują właścicielowi (zob. art. 140 KC
art. 140 KC
W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
), świadczy zarówno o sprawowaniu faktycznego władztwa nad rzeczą oraz o woli władania rzeczą dla siebie (SokolowskiPanstwoIPrawo2010, s. 71). Posiadaczem jest więc osoba, która znajduje się w sytuacji, która pozwala na wykonywanie czynności, których mógłby dokonywać właściciel i wykonywaniu tego typu czynności (SokolowskiPanstwoIPrawo2010, s. 71).

B. Domniemanie posiadania samoistnego
Jeżeli są wątpliwości co do charakteru posiadania, należy zgodnie z domniemaniem posiadania samoistnego przyjmować, iż posiadanie ma charakter samoistny, art. 339 KC
art. 339 KC
Domniemywa się, że ten, kto rzeczą faktycznie włada, jest posiadaczem samoistnym.
. Domniemanie to ma charakter wzruszalnego (praesumptio iuris tantum - Filipak w: KidybaKomentarzKC, 2012, art. 339 uw. 2).

CategoryPosiadanie
Na tej stronie nie ma komentarzy