Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [11141]

To jest stara wersja WspolwlasnoscWCzesciachUlamkowych utworzona przez MarcinKrzymuski, 2009-12-30 13:03:56.

 

Współwłasność w częściach ułamkowych


A. Definicja
Współwłasność w częściach ułamkowych jest jedną z form współwłasności. Drugą z nich jest współwłasność łączna, por. art. 196 § 1 KC
art. 196 KC
§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.
.

B. Istota
Istota współwłasności w częściach ułamkowych polega na tym, że własność rzeczy przysługuje niepodzielnie wszystkim współwłaścicielom, wobec czego żaden z nich nie ma fizycznie wydzielonej części rzeczy na swoją wyłączną własność. Każdy z współwłaścicieli ma natomiast "idealną" część nie podzielonej rzeczy, czyli rachunkowy ułamek tej rzeczy, istniejący jedynie w ludzkiej wyobraźni, nazywany udziałem. "Udział" jest prawem, które należy wyłącznie do współwłaściciela. Innymi słowy, współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Dlatego też – jak wynika z art. 198 KC
art. 198 KC
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
– może nim rozporządzać bez zgody pozostałych współwłaścicieli. W ramach przewidzianego w powołanym przepisie rozporządzenia swoim udziałem współwłaściciel może zawierać także umowy dotyczące udziału, o ile nie wywierają one wpływu na całość sytuacji wspólnej rzeczy lub udziałów pozostałych współwłaścicieli. Z takim zastrzeżeniem może np. udział swój wydzierżawić (art. 709 KC
art. 709 KC
Przepisy o dzierżawie rzeczy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw.
), jeśli przynosi on pożytki, a korzystanie z niego przez dzierżawcę nie będzie polegało na użytkowaniu rzeczy wspólnej lub jej fizycznej części (SN w wyroku z 20.9.2000 r., I CKN 729/99).

C. Powstanie współwłasności w częściach ułamkowych
Współwłasność w częściach ułamkowych powstaje:
  • w wyniku czynności prawnej (przede wszystkim umowy),
  • ex lege (zasiedzenie, dziedziczenie i pomieszanie lub połączenie (por. art. 193 KC
    art. 193 KC
    § 1. Jeżeli rzeczy ruchome zostały połączone lub pomieszane w taki sposób, że przywrócenie stanu poprzedniego byłoby związane z nadmiernymi trudnościami lub kosztami, dotychczasowi właściciele stają się współwłaścicielami całości. Udziały we współwłasności oznacza się według stosunku wartości rzeczy połączonych lub pomieszanych.
    § 2. Jednakże gdy jedna z rzeczy połączonych ma wartość znacznie większą aniżeli pozostałe, rzeczy mniejszej wartości stają się jej częściami składowymi.
    )) oraz
  • na skutek aktu władczego (w szczególności orzeczenia sądu) (zob. Dadańska/Filipiak w: KidybaKomentarzKCTomII, 2009, art. 196 uw. 1).

CategoryLeksykonW CategoryWspolwlasnosc

Na tej stronie nie ma komentarzy