Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [19799]

To jest stara wersja UrlopZdrowotnyNauczyciela utworzona przez MarcinKrzymuski, 2015-08-25 08:09:32.

 

Warunki uzyskania przez nauczyciela urlopu dla poratowania zdrowia


A. STAN FAKTYCZNY
Nauczycielka jest zatrudniona od 9 lat w szkole. Pierwsze dwa lata była zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (1/2 etatu). Później, będą już zatrudnioną w pełnym wymiarze godzin, przebywała kolejno na:
  1. zwolnieniu lekarskim (8 miesięcy),
  2. urlopie macierzyńskim oraz
  3. urlopie wychowawczym (10 miesięcy).
Ostatnie dwa lata przepracowała znów w pełnym wymiarze godzin.
Czy ma prawo do uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia, o którym mowa jest w art. 73 UKartaNaucz
art. 73 UKartaNaucz
1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.
5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.
6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
9. Nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.
10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.
11. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu, o którym mowa w ust. 1, wzór orzeczenia i sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz organ odwoławczy od orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, uwzględniając w szczególności sposób wydawania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu oraz termin odwołania się od orzeczenia.
?


B. ODPOWIEDŹ

1. Uwagi ogólne
Nauczyciel ma roszczenie o udzielenie tego urlopu, jeżeli spełnia warunki jego uzyskania (uchwała SN z 14.2.2012 r., sygn. III PZP 1/12, opubl. w OSNP 2012, nr 15-16, poz. 187, LEX nr 1112776).

2. Przesłanki uzyskania urlopu

a. zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
w momencie składania wniosku czy przez cały okres

b. przepracowanie co najmniej 7 lat w szkole
Jak liczyć okres 7-letni, jeżeli w międzyczasie nauczyciel korzystał ze zwolnienia lekarskiego, urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego.

c. zalecone leczenie
lekarz musi orzec konieczność leczenia

d. inne przesłanki
brak uprawnień emerytalnych
niewykorzystanie limitu okresów urlopu (3 lata)

CategoryPrawoPracy CategoryPrawoOswiatowe