Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony UniwersytetTrzeciegoWieku


Wersja [21807]

Czas ostatniej edycji: 2017-10-28 08:17:29. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
>> Analiza na przykładzie [[http://bip.uni.wroc.pl/download//193/nr-146_2012-z-dnia-31122012-r-w-sprawie-zasad-gospodarki-finansowej-uniwersytetu-wroclawskiego.pdf ZARZĄDZENIE Nr 146/2012 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej Uniwersytetu Wrocławskiego Zasad gospodarki UWr]]>> W statutach niektórych uczelni przewiduje się, że "utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności" (np. § 55 Statutu UWr). W tym wypadku UTW stanowi uczelnianą jednostkę rozliczeniową, dla której wydziela się środki finansowe z budżetu Uniwersytetu (§ 10 ust. 1 pkt 3 lit 3) Zasad gospodarki UWr).

Usunięte:
>> Analiza na przykładzie [[http://bip.uni.wroc.pl/download//193/nr-146_2012-z-dnia-31122012-r-w-sprawie-zasad-gospodarki-finansowej-uniwersytetu-wroclawskiego.pdf ZARZĄDZENIE Nr 146/2012 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej Uniwersytetu Wrocławskiego Zasad gospodarki UWr]]>>. W statutach niektórych uczelni przewiduje się, że "utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności" (np. § 55 Statutu UWr). W tym wypadku UTW stanowi uczelnianą jednostkę rozliczeniową, dla której wydziela się środki finansowe z budżetu Uniwersytetu (§ 10 ust. 1 pkt 3 lit 3) Zasad gospodarki UWr).


Wersja [21768]

Czas edycji: 2017-08-15 12:53:18. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia". Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19). Przykładem UTW prowadzonego przez fundację jest [[http://utw.katolik.edu.pl/zapisy/regulamin UTW FUNDACJI KATOLICKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Jana Pawła II w Łodzi]]. UTW w formie fundacji jest z kolei [[http://www.uni3wiek.pl/ Drugi Łódzki UTW]]. Ten model działalności UTW wyróżnia to, że UTW lub podmioty je prowadzące posiadają osobowość prawną i - co za tym idzie - są niezależne organizacyjnie od innych podmiotów. UTW działające w tej formie posiadają własne organy (zarząd, zgromadzenie, komisję rewizyjną). Strukturę wewnętrzną i ich wzajemne relacje jak również stosunki wobec osób trzecich ("studentów" UTW) regulują statuty i regulaminy (proceduralne lub merytoryczne).

Usunięte:
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia". Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19). Przykładem UTW prowadzonego przez fundację jest [[http://utw.katolik.edu.pl/zapisy/regulamin UTW FUNDACJI KATOLICKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Jana Pawła II w Łodzi]]. UTW w formie fundacji jest z kolei [[http://www.uni3wiek.pl/ Drugi Łódzki UTW]].
Ten model działalności UTW wyróżnia to, że UTW lub podmioty je prowadzące posiadają osobowość prawną i - co za tym idzie - są niezależne organizacyjnie od innych podmiotów. UTW działające w tej formie posiadają własne organy (zarząd, zgromadzenie, komisję rewizyjną). Strukturę wewnętrzną i ich wzajemne relacje jak również stosunki wobec osób trzecich ("studentów" UTW) regulują statuty i regulaminy (proceduralne lub merytoryczne).


Wersja [21767]

Czas edycji: 2017-08-15 11:26:48. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Każda jednostka, jak UTW, ma swoje subkonto. Na subkontach uczelnianych jednostek rozliczeniowych księguje się wszystkie przychody i koszty jednostki rozliczeniowej (§ 10 ust. 2 Zasad gospodarki...). Z Regulaminu UTW UWr wynika, że działalność UTW finansowana jest ze środków Uniwersytetu Wrocławskiego, środków Gminy Wrocław i innych jednostek samorządu lokalnego w ramach umów na realizację określonych zadań publicznych oraz ze składek słuchaczy UTW w wysokości określonej uchwałą Zarządu UTW na dany rok akademicki lub na wykonanie określonego zadania edukacyjnego. Dodatkowo może być finansowana z grantów zewnętrznych na podstawie odrębnych umów (§ 11 ust. 1 [[http://bip.uni.wroc.pl/download/attachment/6205/uchwala-nr-95_2012-senatu-uwr-z-dnia-24102012-r-w-sprawie-regulaminu-organizacyjnego-uniwersytetu-trzeciego-wieku-w-uwr.pdf Regulaminu organizacyjnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Wrocławskim]]).

Usunięte:
Każda jednostka, jak UTW, ma swoje subkonto. Na subkontach uczelnianych jednostek rozliczeniowych księguje się wszystkie przychody i koszty jednostki rozliczeniowej (§ 10 ust. 2 Zasad gospodarki...).


Wersja [21766]

Czas edycji: 2017-08-15 11:20:24. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
>> Analiza na przykładzie [[http://bip.uni.wroc.pl/download//193/nr-146_2012-z-dnia-31122012-r-w-sprawie-zasad-gospodarki-finansowej-uniwersytetu-wroclawskiego.pdf ZARZĄDZENIE Nr 146/2012 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 31 grudnia 2012 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej Uniwersytetu Wrocławskiego Zasad gospodarki UWr]]>>. W statutach niektórych uczelni przewiduje się, że "utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności" (np. § 55 Statutu UWr). W tym wypadku UTW stanowi uczelnianą jednostkę rozliczeniową, dla której wydziela się środki finansowe z budżetu Uniwersytetu (§ 10 ust. 1 pkt 3 lit 3) Zasad gospodarki UWr).
Działalność uczelnianych jednostek rozliczeniowych finansowana jest ze środków będących w dyspozycji kierowników tych jednostek, w zakresie ustalonym szczegółowo w zarządzeniu dotyczącym zasad gospodarki (§ ). UTW jako uczelniana jednostka rozliczeniowa posiada środki pochodzące z
1) dotacji budżetowej ustalonej przez Rektora,
1) wpływów pozabudżetowych pomniejszonych o odpisy ogólnouczelniane,
1) wpływów na finansowanie działalności naukowej, pomniejszonych o narzuty kosztów pośrednich,
1) dotacji celowych oraz
1) innych przychodów (por. § 35 Zasad gospodarki...).
Każda jednostka, jak UTW, ma swoje subkonto. Na subkontach uczelnianych jednostek rozliczeniowych księguje się wszystkie przychody i koszty jednostki rozliczeniowej (§ 10 ust. 2 Zasad gospodarki...).

Usunięte:
W statutach niektórych uczelni przewiduje się, że "utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności" (np. § 55 Statutu UWr).


Wersja [21765]

Czas edycji: 2017-08-15 10:54:59. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
O utworzeniu UTW jako uczelnianej jednostki decydują władze uczelni. Z reguły jest to uchwała senatu (upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie odpowiedniego przepisu Statutu uczelni w związku z {{pu przepis="art. 62 PrSzkolWyższ"}} i {{pu przepis="art. 84 PrSzkolWyższ"}}. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]). Zadania i zakres działania jednostek organizacyjnych ogólnouczelnianych i międzywydziałowych określają ich regulaminy zatwierdzane przez Senat na wniosek Rektora zaopiniowany przez rady właściwych jednostek (zob. § 55 [[http://bip.uni.wroc.pl/download/attachment/9911/statut-uniwersytetu-wroclawskiego-tekst-jednolity.pdf Statutu UWr]]).
>>Więcej w: [[http://www.animacja.kulturalna.us.edu.pl/biblioteka/Analiza_sytuacja_prawna.pdf Maziarka, Analiza instytucjonalno-prawna funkcjonowania domów kultury w Polsce, 2010]] oraz w [[http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.cejsh-5ceb75c2-7794-496c-9510-a277be08c292/c/01.pdf Nocoń, Zródła finansowania jednostek kultury, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 256, 2016]]>> Jeżeli UTW są jednostkami domu kultury, JST jako organizatorzy działalności kulturalnej "zapewniają instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona" ({{pu przepis="art. 12 UOrgProwDziałKult"}}). Instytucja kultury pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}). Przychodami instytucji kultury są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł ({{pu przepis="art. 28 ust. 2 UOrgProwDziałKult"}}). Ponadto - na podstawie {{pu przepis="art. 28 ust. 3 UOrgProwDziałKult"}} - instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje:
W statutach niektórych uczelni przewiduje się, że "utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności" (np. § 55 Statutu UWr).

Usunięte:
O utworzeniu UTW jako uczelnianej jednostki decydują władze uczelni. Z reguły jest to uchwała senatu (upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie odpowiedniego przepisu Statutu uczelni w związku z {{pu przepis="art. 62 PrSzkolWyższ"}} i {{pu przepis="art. 84 PrSzkolWyższ"}}. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]). W statucie może istnieć warunek, iż utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności. Zadania i zakres działania jednostek organizacyjnych ogólnouczelnianych i międzywydziałowych określają ich regulaminy zatwierdzane przez Senat na wniosek Rektora zaopiniowany przez rady właściwych jednostek (zob. § 55 [[http://bip.uni.wroc.pl/download/attachment/9911/statut-uniwersytetu-wroclawskiego-tekst-jednolity.pdf Statutu UWr]]).
>>Więcej w: [[http://www.animacja.kulturalna.us.edu.pl/biblioteka/Analiza_sytuacja_prawna.pdf Maziarka, Analiza instytucjonalno-prawna funkcjonowania domów kultury w Polsce, 2010]]>> Jeżeli UTW są jednostkami domu kultury, JST jako organizatorzy działalności kulturalnej "zapewniają instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona" ({{pu przepis="art. 12 UOrgProwDziałKult"}}). Instytucja kultury pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}). Przychodami instytucji kultury są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł ({{pu przepis="art. 28 ust. 2 UOrgProwDziałKult"}}). Ponadto - na podstawie {{pu przepis="art. 28 ust. 3 UOrgProwDziałKult"}} - instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje:


Wersja [21764]

Czas edycji: 2017-08-15 10:45:04. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
O utworzeniu UTW jako uczelnianej jednostki decydują władze uczelni. Z reguły jest to uchwała senatu (upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie odpowiedniego przepisu Statutu uczelni w związku z {{pu przepis="art. 62 PrSzkolWyższ"}} i {{pu przepis="art. 84 PrSzkolWyższ"}}. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]). W statucie może istnieć warunek, iż utworzenie jednostki organizacyjnej Uniwersytetu może nastąpić jedynie wraz z określeniem źródeł finansowania jej działalności. Zadania i zakres działania jednostek organizacyjnych ogólnouczelnianych i międzywydziałowych określają ich regulaminy zatwierdzane przez Senat na wniosek Rektora zaopiniowany przez rady właściwych jednostek (zob. § 55 [[http://bip.uni.wroc.pl/download/attachment/9911/statut-uniwersytetu-wroclawskiego-tekst-jednolity.pdf Statutu UWr]]).

Usunięte:
O utworzeniu UTW jako uczelnianej jednostki decydują władze uczelni. Z reguły jest to uchwała senatu (upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie odpowiedniego przepisu Statutu uczelni w związku z art. 62 PrSzkolWyższe i art. 84 PrSzkolWyższe. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]).


Wersja [21763]

Czas edycji: 2017-08-15 10:24:34. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Samorządy mogą powołać UWT na mocy art. 7 ust. 1 pkt 8, 9, 17 USamorzGm). UTW tworzone przez JST są z reguły częścią centrów kultury, centrów kształcenia ustawicznego, bibliotek, ośrodków pomocy społecznej ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]], str. 9). UTW działają wówczas jako jednostki organizacyjne tych instytucji samorządowych i w oparciu o ich akty statuujące (np. statut gminnego albo miejskiego domu kultury). Dom kultury może posiadać osobowość prawną, jeżeli został wpisany do odpowiedniego rejestru ({{pu przepis="art. 14 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}). Dopuszczalne jest także rozwiązanie, gdy realizacją działalności kulturalnej w JST zajmuje się wydział kultury (jednostka w strukturze urzędu gminy), {{pu przepis="art. 7 ust. 1 pkt 9 USamorzGm"}}) w zw. z {{pu przepis="art. 9 USamorzGm"}} ([[http://www.animacja.kulturalna.us.edu.pl/biblioteka/Analiza_sytuacja_prawna.pdf Maziarka, Analiza instytucjonalno-prawna funkcjonowania domów kultury w Polsce, 2010]], s. 6). Trzecim rozwiązaniem jest utworzenie instytucji kultury jako placówki oświatowo-wychowawczej ({{pu przepis="art. 2 pkt 3 USystOświaty"}} oraz art. 2 pkt 3) PrOświatowe).
Utworzenie albo umożliwienie tworzenia UTW w tej formie następuje w drodze uchwały właściwej jednostki, zmieniającej statut odpowiedniej instytucji. Jeżeli przewidziano taką sytuację w regulaminie jednostki, utworzenie UTW może nastąpić także na mocy zarządzenia uprawnionego kierownika gminnej jednostki organizacyjnej (np. [[http://wokwronki.pl/pl/regulamin-utw.html Wronki]]).
Jeżeli UTW jest powoływane w ramach instytucji kultury JST (np. domu kultury - zob. katalog w {{pu przepis="art. 2 UOrgProwDziałKult"}}) istotne jest, że instytucja kultury jest - jako osoba prawna - niezależna od JST ({{pu przepis="art. 14 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}).

>>Więcej w: [[http://www.animacja.kulturalna.us.edu.pl/biblioteka/Analiza_sytuacja_prawna.pdf Maziarka, Analiza instytucjonalno-prawna funkcjonowania domów kultury w Polsce, 2010]]>> Jeżeli UTW są jednostkami domu kultury, JST jako organizatorzy działalności kulturalnej "zapewniają instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona" ({{pu przepis="art. 12 UOrgProwDziałKult"}}). Instytucja kultury pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}). Przychodami instytucji kultury są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł ({{pu przepis="art. 28 ust. 2 UOrgProwDziałKult"}}). Ponadto - na podstawie {{pu przepis="art. 28 ust. 3 UOrgProwDziałKult"}} - instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje:
1) podmiotowe na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów (por. {{pu przepis="art. 131 UFinansePubl"}});
1) celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji ({{pu przepis="art. 127 UFinansePubl"}});
1) celowe na realizację wskazanych zadań i programów ({{pu przepis="art. 127 UFinansePubl"}}).
Jeżeli dom kultury nie został utworzony jako instytucja kultury (działa więc jako jednostka urzędu gminy albo jako placówka oświatowo-wychowawcza - {{pu przepis="art. 79 USystOświaty"}}), wówczas działa jako **jednostka budżetowa** wg {{pu przepis="art. 9 pkt 3 UFinansePubl"}}. Dla jednostek budżetowych charakterystyczną cechą jest to, że są jednostkami organizacyjnymi sektora finansów publicznych nieposiadającymi osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego ({{pu przepis="art. 11 UFinansePubl"}}). Funkcjonowanie w formule placówki oświatowo-wychowawczej ma tą przewagę nad wydziałem, że placówka oświatowa jako odrębna jednostka budżetowa sama tworzy swój plan dochodów i wydatków ([[http://www.animacja.kulturalna.us.edu.pl/biblioteka/Analiza_sytuacja_prawna.pdf Maziarka, Analiza instytucjonalno-prawna funkcjonowania domów kultury w Polsce, 2010]], s. 8).

Usunięte:
Samorządy mogą powołać UWT na mocy art. 7 ust. 1 pkt 8, 9, 17 USamorzGm). UTW tworzone przez JST są z reguły częścią centrów kultury, centrów kształcenia ustawicznego, bibliotek, ośrodków pomocy społecznej ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]], str. 9). UTW działają wówczas jako jednostki organizacyjne tych instytucji samorządowych i w oparciu o ich akty statuujące (np. statut gminnego albo miejskiego domu kultury).
Utworzenie albo umożliwienie tworzenia UTW w tej formie następuje w drodze uchwały właściwej jednostki, zmieniającej statut odpowiedniej instytucji. Jeżeli przewidziano taką sytuację w regulaminie jednostki, utworzenie UTW może nastąpić także na mocy zarządzenia uprawnionego kierownika gminnej jednostki organizacyjnej (np. [[http://wokwronki.pl/pl/regulamin-utw.html Wronki]]).
Jeżeli UTW są jednostkami domu kultury, JST jako organizatorzy działalności kulturalnej "zapewniają instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona" ({{pu przepis="art. 12 UOrgProwDziałKult"}}). Instytucja kultury pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}). Przychodami instytucji kultury są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł ({{pu przepis="art. 28 ust. 2 UOrgProwDziałKult"}}). Ponadto - na podstawie {{pu przepis="art. 28 ust. 3 UOrgProwDziałKult"}} - instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje:
1) podmiotowe na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów;
1) celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;
1) celowe na realizację wskazanych zadań i programów.


Wersja [21761]

Czas edycji: 2017-08-15 09:29:20. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Dla utworzenia UTW w ramach **już istniejącej** fundacji potrzebne jest odpowiednie umocowanie w statucie fundacji oraz uchwała właściwego organu fundacji.
O utworzeniu UTW jako uczelnianej jednostki decydują władze uczelni. Z reguły jest to uchwała senatu (upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie odpowiedniego przepisu Statutu uczelni w związku z art. 62 PrSzkolWyższe i art. 84 PrSzkolWyższe. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]).
Tego typu UTW mają też filie (zob. filia UTW UG w [[http://www.utwpruszczgdanski.pl/uniwersytet/regulamin.html Pruszczu Gdańskim]]
((2)) UTW jako jednostka organizacyjna JST
Jeżeli UTW są jednostkami domu kultury, JST jako organizatorzy działalności kulturalnej "zapewniają instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona" ({{pu przepis="art. 12 UOrgProwDziałKult"}}). Instytucja kultury pokrywa koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UOrgProwDziałKult"}}). Przychodami instytucji kultury są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł ({{pu przepis="art. 28 ust. 2 UOrgProwDziałKult"}}). Ponadto - na podstawie {{pu przepis="art. 28 ust. 3 UOrgProwDziałKult"}} - instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje:
1) podmiotowe na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów;
1) celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji;
1) celowe na realizację wskazanych zadań i programów.

Usunięte:
Dla utworzenia UWT w ramach już istniejącej fundacji potrzebne jest odpowiednie umocowanie w statucie fundacji oraz uchwała właściwego organu fundacji.
O utworzeniu UTW decydują władze uczelni (uchwała senatu upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie Statutu uczelni w związku z art. 62 i 84 PrSzkolWyższe. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]).
Tego typu UTW mogą mieć też filie (zob. filia UTW UG w [[http://www.utwpruszczgdanski.pl/uniwersytet/regulamin.html Pruszczu Gdańskim]]


Wersja [21760]

Czas edycji: 2017-08-14 22:53:30. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11). Podstawowym aktem jest akt oświadczenie woli fundatora o ustanowieniu fundacji ({{pu przepis="art. 3 ust. 1 UFundacje"}}). W akcie erekcyjnym fundacji fundator ustala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji ({{pu przepis="art. 5 ust. 1 UFundacje"}}).

Usunięte:
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11). Podstawowym aktem jest akt oświadczenie woli fundatora o ustanowieniu fundacji ({{pu przepis="art. 3 ust. 1 UFundacje"}}). W akcie erekcyjnym fundacji fundator ustala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji (art 5 ust. 1 UFundacje).


Wersja [21759]

Czas edycji: 2017-08-14 22:52:59. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Wg Wikipedii w Polsce zaczyna się przebijać model francuski, bardziej sformalizowany. Postuluje się więc większe powiązanie UTW z uczelniami wyższymi (UTW jako jednostki organizacyjne szkół wyższych oraz kadra naukowa szkoły wyższej jako wykładowcy UTW).
Jednakże w mniejszych ośrodkach, oddalonych od szkół wyższych występuje natomiast model zakładający, że UTW jest każda działalność nakierowana na aktywizację osób starszych.
Występują generalnie trzy formy prawne UTW.
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia". Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19). Przykładem UTW prowadzonego przez fundację jest [[http://utw.katolik.edu.pl/zapisy/regulamin UTW FUNDACJI KATOLICKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Jana Pawła II w Łodzi]]. UTW w formie fundacji jest z kolei [[http://www.uni3wiek.pl/ Drugi Łódzki UTW]].
Ten model działalności UTW wyróżnia to, że UTW lub podmioty je prowadzące posiadają osobowość prawną i - co za tym idzie - są niezależne organizacyjnie od innych podmiotów. UTW działające w tej formie posiadają własne organy (zarząd, zgromadzenie, komisję rewizyjną). Strukturę wewnętrzną i ich wzajemne relacje jak również stosunki wobec osób trzecich ("studentów" UTW) regulują statuty i regulaminy (proceduralne lub merytoryczne).
Stowarzyszenia i fundacje finansują się ze składek członkowskich oraz pozyskiwanych dotacji z różnych źródeł (dotacje od samorządów, środki z funduszy UE, darowizny, ew. działalność gospodarcza - np. aktywności komercyjne z celem pozyskania środków na realizację celów statutowych).
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11). Podstawowym aktem jest akt oświadczenie woli fundatora o ustanowieniu fundacji ({{pu przepis="art. 3 ust. 1 UFundacje"}}). W akcie erekcyjnym fundacji fundator ustala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji (art 5 ust. 1 UFundacje).
Dla utworzenia UWT w ramach już istniejącej fundacji potrzebne jest odpowiednie umocowanie w statucie fundacji oraz uchwała właściwego organu fundacji.
UTW, w których bierze udział JST (czy to jako organ prowadzący czy ewentualnie jako członek stowarzyszenia, może również liczyć na wsparcie niefinansowe w postaci bazy lokalowej, wyposażenia biurowego, pomocy organizacyjnej itp.).
((2)) Przychody fundacji
Już w akcie fundacyjnym należy wskazać składniki majątkowe, z których ma być finansowana działalność fundacji. Ustawa wskazuje, że mogą być to m.in. pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości ({{pu przepis="art. 3 ust. 3 UFundacje"}}).

Usunięte:
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia". Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19).
Tą formę działalności UTW wyróżnia osobowość prawna i idąca za tym niezależność organizacyjna od innych podmiotów. UTW działające w tej formie posiadają własne organy. Strukturę wewnętrzną regulują statuty i regulaminy (proceduralne lub merytoryczne).
Stowarzyszenia i fundacje finansują się ze składek członkowskich oraz pozyskiwanych dotacji z różnych źródeł (dotacje od samorządów, środki z funduszy UE, darowizny, ew. działalność gospodarcza - np. aktywności komercyjne z celem pozyskania środków na realizację celów statutowych). Ponadto otrzymują wsparcie niefinansowe w postaci bazy lokalowej, wyposażenia biurowego, pomocy organizacyjnej itp.).
Wg Wikipedii w Polsce zaczyna się przebijać model francuski, bardziej sformalizowany. Postuluje się większe powiązanie UTW z uczelniami wyższymi (ZTW jako jednostki organizacyjne szkół wyższych oraz kadra naukowa szkoły wyższej jako wykładowcy UTW).
W mniejszych ośrodkach, oddalonych od szkół wyższych występuje natomiast model zakładający, że UTW jest każda działalność nakierowana na aktywizację osób starszych.
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11). UTW w formie fundacji jest np. [[http://www.uni3wiek.pl/ Drugi Łódzki UTW]].
Przykładem UTW prowadzonego przez fundację jest [[http://utw.katolik.edu.pl/zapisy/regulamin UTW FUNDACJI KATOLICKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Jana Pawła II w Łodzi]]. Dla utworzenia UWT w ramach fundacji potrzebne jest odpowiednie umocowanie w statucie fundacji oraz uchwała właściwego organu fundacji.


Wersja [21758]

Czas edycji: 2017-08-14 17:35:49. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11). UTW w formie fundacji jest np. [[http://www.uni3wiek.pl/ Drugi Łódzki UTW]].
Przykładem UTW prowadzonego przez fundację jest [[http://utw.katolik.edu.pl/zapisy/regulamin UTW FUNDACJI KATOLICKIEGO GIMNAZJUM I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO im. Jana Pawła II w Łodzi]]. Dla utworzenia UWT w ramach fundacji potrzebne jest odpowiednie umocowanie w statucie fundacji oraz uchwała właściwego organu fundacji.
Utworzenie albo umożliwienie tworzenia UTW w tej formie następuje w drodze uchwały właściwej jednostki, zmieniającej statut odpowiedniej instytucji. Jeżeli przewidziano taką sytuację w regulaminie jednostki, utworzenie UTW może nastąpić także na mocy zarządzenia uprawnionego kierownika gminnej jednostki organizacyjnej (np. [[http://wokwronki.pl/pl/regulamin-utw.html Wronki]]).
Tego typu UTW mogą mieć też filie (zob. filia UTW UG w [[http://www.utwpruszczgdanski.pl/uniwersytet/regulamin.html Pruszczu Gdańskim]]

Usunięte:
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11)
Utworzenie UTW w tej formie następuje w drodze uchwały właściwej jednostki, zmieniającej statut odpowiedniej instytucji.


Wersja [21757]

Czas edycji: 2017-08-14 15:28:02. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Można również spotkać się z modelem, gdzie JST jest członkiem stowarzyszenia prowadzącego UTW (zob. [[ Koszyce]] czy [[http://www.prawomiejscowe.pl/UrzadGminywChodziezy/document/210743/Uchwa%C5%82a-XXXIX_333_14 Chodzież]])


Wersja [21756]

Czas edycji: 2017-08-14 15:21:18. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((2)) Stowarzyszenia i fundacje (UTW jako NGO lub w strukturach NGO)
Stowarzyszenie nie ma wyznaczonych ustawowo celów. Ustawa ogranicza się jedynie do stwierdzenia, że mają mieć one charakter niezarobkowy. Dla stowarzyszeń cechą charakterystyczną jest to, że stanowią dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenia podmiotów. Niezarobkowy charakter nie stoi na przeszkodzie prowadzeniu działalności gospodarczej tylko że dochód stowarzyszenia nie może być dzielony między członków, lecz musi być przeznaczany na podtrzymywanie statutowych celów stowarzyszenia (Sarnecki, Prawo o stowarzyszeniach. Komentarz, 2007, art. 1 uw. 1).
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia". Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19).
W tym wypadku organem prowadzącym UTW jest publiczna albo prywatna szkoła wyższa. Z reguły UTW w tej postaci jest kierowany przez pełnomocnika rektora ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]], s. 10). Podstawą prawną jest {{pu przepis="art. 6 ust. 1 pkt 5 PrSzkolWyższ"}} (uczelnia ma prawo m.in. do "prowadzenia studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń") oraz {{pu przepis="art. 84 ust. 3 PrSzkolWyższ"}}.
((2)) UTW jako instytucje samorządowe
((2)) UTW jako jednostka szkoły wyższej
O utworzeniu UTW decydują władze uczelni (uchwała senatu upoważniająca rektora do realizacji uchwały). Uchwała jest podejmowana na podstawie Statutu uczelni w związku z art. 62 i 84 PrSzkolWyższe. Uchwałą senatu ustanawia się również regulamin organizacyjny UTW (zob. [[http://utw.uni.wroc.pl/pliki/application/Regulamin%20Organizacyjny%20UTW.95-2012.pdf Uchwała Senatu UWr]]).

Usunięte:
((2)) Stowarzyszenia i fundacje (jako NGO lub w strukturach NGO)
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. Celem utworzenia UTW jest nie tylko oświata. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia" ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19).
W tym wypadku organem prowadzącym UTW jest publiczna albo prywatna szkoła wyższa. O utworzeniu UTW decydują władze uczelni. Z reguły UTW w tej postaci jest kierowany przez pełnomocnika rektora ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]], s. 10). Podstawą prawną jest {{pu przepis="art. 6 ust. 1 pkt 5 PrSzkolWyższ"}} (uczelnia ma prawo m.in. do "prowadzenia studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń") oraz {{pu przepis="art. 84 ust. 3 PrSzkolWyższ"}}.


Wersja [21755]

Czas edycji: 2017-08-14 14:54:35. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((1)) FORMA PRAWNA
Fundację (prowadzącą) UTW musi wyróżniać cel społecznie użyteczny ({{pu przepis="art. 1 UFundacje"}}). Jednym z celów wymienionych w ustawie jest oświata. W przypadku UTW jest ona jednym z podstawowych aspektów działalności. Ponieważ wyliczenie w {{pu przepis="art. 1 UFundacje"}} nie jest wyczerpujące ("w szczególności"), można realizować przy pomocy tej formy prawnej również inne cele. Celem utworzenia UTW jest nie tylko oświata. UTW stawiają sobie za cel także "aktywizację społeczną osób starszych poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju formach życia społecznego; propagowanie zasad kulturalnego współżycia społecznego i popieranie różnorodnych form aktywności intelektualnej, psychicznej i fizycznej adekwatnie do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań członków stowarzyszenia" ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2012]], str. 10 i 19).
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 13 i nast.)
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012, str. 11)
((1)) FINANSOWANIE
((2)) Przychody stowarzyszenia
Stowarzyszenia mają szerokie możliwości finansowania swojej działalności. Mogą czerpać przychody z:
1) składek członkowskich,
1) darowizn, zapisów i spadków, środków pochodzących z ofiarności prywatnej, ze sponsoringu, zbiórek publicznych,
1) dotacji, subwencji,
1) udziałów, kontraktów, środków z funduszy publicznych, grantów, zlecenia usług, wpływów z działalności statutowej stowarzyszenia, dochodów z działalności gospodarczej;
1) dochodów z majątku stowarzyszenia, w tym z dochodów z kapitału (odsetki, lokaty, akcje), dochodów z nieruchomości i ruchomości będących własnością lub w użytkowaniu stowarzyszenia.
W przypadku gdy stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą trzeba pamiętać, że działalność taka prowadzona przez stowarzyszenie może mieć wyłącznie
charakter dodatkowy w stosunku do działalności pożytku publicznego. Przychody z niej mogą być przeznaczane wyłącznie na realizację celów statutowych.

Usunięte:
((1)) FORMA PRAWNA I FINANSOWANIE
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012)


Wersja [21754]

Czas edycji: 2017-08-14 14:33:24. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
==formy prawne i finansowanie UTW w Polsce ==
((1)) FORMA PRAWNA I FINANSOWANIE
((2)) Stowarzyszenia i fundacje (jako NGO lub w strukturach NGO)
NGO w formie [[Stowarzyszenie stowarzyszenia]] działają na podstawie [[http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=E136125B1E9F534B407CD3C1B47BB922?id=WDU19890200104&type=3 ustawy prawo o stowarzyszeniach]]. Natomiast [[Fundacja fundacje]] działają na podstawie [[http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19840210097&type=3 ustawy o fundacjach]]. Obydwie opierają się również na [[http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20160000239&type=3 ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie]].
Tą formę działalności UTW wyróżnia osobowość prawna i idąca za tym niezależność organizacyjna od innych podmiotów. UTW działające w tej formie posiadają własne organy. Strukturę wewnętrzną regulują statuty i regulaminy (proceduralne lub merytoryczne).

Stowarzyszenia i fundacje finansują się ze składek członkowskich oraz pozyskiwanych dotacji z różnych źródeł (dotacje od samorządów, środki z funduszy UE, darowizny, ew. działalność gospodarcza - np. aktywności komercyjne z celem pozyskania środków na realizację celów statutowych). Ponadto otrzymują wsparcie niefinansowe w postaci bazy lokalowej, wyposażenia biurowego, pomocy organizacyjnej itp.).
UTW mogą także działać jako jednostki wewnętrzne stowarzyszeń lub fundacji, których spektrum działania obejmuje nie tylko uniwersytety trzeciego wieku. W tym wypadku stowarzyszenia lub fundacje są organiem prowadzącym UTW. Podstawą prawną utworzenia UTW w tej formie jest statut stowarzyszenia lub fundacji a sposób działania jest przedmiotem regulaminu ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]]).
((2)) Samorządy jako podmioty prowadzące UTW
Samorządy mogą powołać UWT na mocy art. 7 ust. 1 pkt 8, 9, 17 USamorzGm). UTW tworzone przez JST są z reguły częścią centrów kultury, centrów kształcenia ustawicznego, bibliotek, ośrodków pomocy społecznej ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]], str. 9). UTW działają wówczas jako jednostki organizacyjne tych instytucji samorządowych i w oparciu o ich akty statuujące (np. statut gminnego albo miejskiego domu kultury).
Utworzenie UTW w tej formie następuje w drodze uchwały właściwej jednostki, zmieniającej statut odpowiedniej instytucji.
Obecnie znaczenie UTW podkreśla {{pu przepis="art. 5c USamorzGm"}}, gdzie przedstawicielom UTW gwarantuje się miejsce w gminnej radzie seniorów.
((2)) UTW w strukturach szkół wyższych
W tym wypadku organem prowadzącym UTW jest publiczna albo prywatna szkoła wyższa. O utworzeniu UTW decydują władze uczelni. Z reguły UTW w tej postaci jest kierowany przez pełnomocnika rektora ([[http://www.federacjautw.pl/images/pliki/pliki2017/profesjonalny1.pdf JachimowiczNalepa2014]], s. 10). Podstawą prawną jest {{pu przepis="art. 6 ust. 1 pkt 5 PrSzkolWyższ"}} (uczelnia ma prawo m.in. do "prowadzenia studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń") oraz {{pu przepis="art. 84 ust. 3 PrSzkolWyższ"}}.
Finansowanie następuje z własnego budżetu uczelni, opłat uczestników oraz z pozyskanych z różnych źródeł funduszy.
((1)) MODEL UTW
Wg Wikipedii w Polsce zaczyna się przebijać model francuski, bardziej sformalizowany. Postuluje się większe powiązanie UTW z uczelniami wyższymi (ZTW jako jednostki organizacyjne szkół wyższych oraz kadra naukowa szkoły wyższej jako wykładowcy UTW).
W mniejszych ośrodkach, oddalonych od szkół wyższych występuje natomiast model zakładający, że UTW jest każda działalność nakierowana na aktywizację osób starszych.
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Jachimowicz/Nalepa, Poradnik]], 2012)
((2)) Tworzenie UTW w formie fundacji

Usunięte:
((1)) FORMA PRAWNA
((2)) Stowarzyszenia i fundacje (NGO)
((1)) FINANSOWANIE
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Poradnik]], 2012)


Wersja [21722]

Czas edycji: 2017-06-23 11:04:33. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((2)) Stowarzyszenia i fundacje (NGO)

((2)) Tworzenie UTW w formie stowarzyszenia
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Poradnik]], 2012)

Usunięte:
Zob. ([[https://www.federacjautw.pl/alutw/images/stories/tutw.pdf Poradnik]], 2012)


Wersja [21721]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2017-06-23 00:39:45. Autor: MarcinKrzymuski.