Umowa konsensualna
Umowa cywilnoprawna wywołująca skutki już z chwilą wystąpienia konsensusu oświadczeń woli obu stron. W przeciwieństwie do umów realnych nie wymagają one dla wywołania skutków prawnych żadnych dodatkowych aktów.
W polskim prawie cywilnym zasadą jest konsensualność umów. Solo consensu przechodzi więc własność rzeczy oraz dochodzą do skutku zobowiązania umowne. Umową konsensualną jest np. w prawie polskim umowa pożyczki (art. 720 KC
art. 720 KC
§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.
; podobnie jak w Niemczech (od 2002 r.) - zob. § 607 BGB i nast.; inaczej niż w Austrii - zob. § 983 ABGB).§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.
CategoryLeksykonU CategoryZobowiazaniaCzescOgolna CategoryInstytucjePrawaCywilnego CategoryUmowaCywilnoprawna
Na tej stronie nie ma komentarzy