Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [21742]

To jest stara wersja TransgranicznePostepowanieUpadlosciowe utworzona przez MarcinKrzymuski, 2017-08-11 18:15:44.

 

Transgraniczne postępowanie upadłościowe


A. Skutki otwarcia postępowania upadłościowego w Niemczech dla postępowania egzekucyjnego w Polsce
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego (Dz.U. L 141 z 5.6.2015, str. 19-72), dalej jako "rozp. 848/2015"
Sądem właściwym dla wszczęcia postępowania upadłościowego jest sąd państwa, na którego terytorium znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika (art. 3 ust. 1 rozp. 848/2015). Sąd wszczynający postępowanie stosuje własne przepisy prawa o upadłości, w szczególności własne przepisy o postępowaniu egzekucyjnym (art. 7 ust. 1 rozp. 848/2015). W postępowaniu upadłościowym w Niemczech sąd stosuje więc prawo niemieckie. Te przepisy określają m.in. jaki jest wpływ postępowania upadłościowego na środki dochodzenia praw przez poszczególnych wierzycieli (art. 7 ust. 2 lit. f) rozp. 848/2015).

Orzeczenie o wszczęciu postępowania upadłościowego wywołuje w każdym innym państwie członkowskim, bez potrzeby dopełnienia jakichkolwiek formalności, skutki, które wynikają z prawa państwa wszczęcia postępowania (art. 20 ust. 1 rozp. 848/2015). Zatem z chwilą otwarcia postępowania upadłościowego w Niemczech w państwach, w których stosuje się rozp. 84/2015, dochodzi do powstania skutków określonych w prawie niemieckim. Prawo niemieckie o postępowaniu sądowym mówi m.in., że z chwilą otwarcia postępowania upadłościowego dochodzi do zahamowania (Unterbrechung) postępowania cywilnego (§ 240 ZPO), jeżeli jednocześnie ustanowiono zarządcę masy upadłości (Insolvenzverwalter). Otwarcie postępowania upadłościowego następuje z chwilą określoną w postanowieniu o otwarciu postępowania ( http://www.gesetze-im-internet.de/inso/__27.html § 27 InsO).
Ponadto odpadają wszelkie zabezpieczenia dokonane miesiąc lub - w przypadku upadłości konsumenckiej - do trzech miesięcy przed otwarciem postępowania upadłościowego (§ 88 InsO). Z chwilą otwarcia postępowania upadłościowego niedopuszczalne jest także prowadzenie postępowania egzekucyjnego (§ 89 InsO).


CategoryPostepowanieUpadlosciowe CategoryPrawoEuropejskie CategoryOpiniePrawne CategoryMiedzynarodowePostepowanieCywilne
Na tej stronie nie ma komentarzy