Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [21533]

To jest stara wersja SzpitalePomocPubliczna utworzona przez MarcinKrzymuski, 2017-05-08 11:31:59.

 

Szpitale a pomoc publiczna

dofinansowanie placówek zdrowia a zasady pomocy publicznej

A. TŁO
Szpitale publiczne otrzymują dofinansowanie od podmiotów prowadzących, w szczególności jednostek samorządu terytorialnego (JST). Wsparcie to ma różną postać (dopłaty bezpośrednie, wsparcie pośrednie (np. oddłużenie, przejmowanie niektórych kosztów, np. inwestycyjnych, przez podmioty prowadzące). Trzeba jednak pamiętać, że JST z mocy nałożonych na nie obowiązków, muszą zapewnić ludności opiekę zdrowotną w tym szpitalną.
Zakres opieki zdrowotnej w USamorzGm i USamorzPow).



B. ZAGADNIENIA DOTYCZĄCE POMOCY PUBLICZNEJ
1. Środki państwowe
Dofinansowanie przez JST.
Formy dofinansowania (bezpośrednie i pośrednie)
2. Szpitale jako przedsiębiorstwa
Szpitale bezpośrednio finansowane ze składek na ubezpieczenie społeczne i z innych zasobów państwowych oraz świadczące usługi nieodpłatnie na zasadzie powszechnego objęcia ubezpieczeniem (37) nie działają jako przedsiębiorstwa (Wyrok Sądu z 4.3.2003 r. w sprawie T-319/99 FENIN, ECLI:EU:T:2003:50, pkt 39; wyrok TSUE z 11.7.2006 r. w sprawie C-205/03 P FENIN, ECLI:EU:C:2006:453, pkt 25–28). Natomiast szpitale i inni świadczeniodawcy, którzy oferują swoje usługi za wynagrodzeniem, pobieranym bezpośrednio od pacjentów lub z ich ubezpieczenia (np. wyrok TSUE z 12.7.2001 r. w sprawie C-157/99 Geraets-Smits i in., ECLI:EU:C:2001:404, pkt 53–58) mogą być traktowani jako przedsiębiorcy.
3. Wpływ na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi.
Zob. Zob. na przykład decyzje Komisji w sprawach pomocy państwa N 543/2001 Irlandia – Ulgi kapitałowe dla szpitali (Dz.U. C 154 z 28.6.2002, s. 4); SA.34576 Portugalia – Północno-wschodnia jednostka opieki długoterminowej im. Jeana Piageta (Dz.U. C 73 z 13.3.2013, s. 1); SA.37432 – Republika Czeska – Dofinansowanie szpitali publicznych w regionie Hradec Králové (Dz.U. C 203 z 19.6.2015, s. 2); SA.37904 – Niemcy – Domniemana pomoc państwa na rzecz centrum medycznego w Durmersheim (Dz.U. C 188 z 5.6.2015, s. 2); SA.38035 – Niemcy – Domniemana pomoc państwa na rzecz specjalistycznej kliniki rehabilitacyjnej ze specjalnością w ortopedii i chirurgii urazowej (Dz.U. C 188 z 5.6.2015, s. 3).
Wyłącznie lokalny charakter pomocy publicznej może spowodować wyłączenie jej spod obowiązku notyfikacji. Szpitale lokalne (powiatowe, gminne) mają bardzo ograniczony obszar oddziaływania (por. orzeczenie z 27.02.2002, sygn. N 543/01).
Z tej przyczyny szpitale specjalistyczne, duże jednostki oraz szpitale przygraniczne nie mogą się powołać na ten wyjątek. Przyczyną uzasadniającą to stwierdzenie jest także wzrost liczby osób zainteresowanych skorzystaniem ze świadczeń transgranicznych na podstawie dyrektywy 2011/24/UE o prawach pacjenta.
Zawiadomienie Komisji z 2016 r. (nb. 210): "Na przykład mało prawdopodobne jest, aby budowa lokalnych instalacji rekreacyjnych, obiektów opieki zdrowotnej, małych portów lotniczych lub portów, które głównie służą użytkownikom lokalnym i których wpływ na inwestycje transgraniczne jest marginalny, wywarła wpływ na wymianę handlową. Dowody, które wskazywałyby, że nie istnieje bezpośredni wpływ na wymianę handlową, mogą obejmować dane, z których wynika, że infrastruktura jest tylko w niewielkim stopniu wykorzystywana przez użytkowników spoza danego państwa członkowskiego i że inwestycje transgraniczne na danym rynku są minimalne lub istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby wpływ na nie był negatywny."

C. ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU NOTYFIKACJI NA PODSTAWIE KRYTERIÓW "ALTMARK"
Szpitale realizują usługi w ogólnym interesie gospodarczym (UOIG, ang. SGEI). Dla takich przedsiębiorców orzecznictwo TSUE przewiduje szczególne możliwości wyłączenia spod reżimu przepisów o pomocy publicznej. Skonkretyzowało je orzeczenie TSUE w spr. Altmark Trans (wyrok z 24.07.2003, sygn. C-280/00, ECLI:EU:C:2003:415
Nie stanowi pomocy publicznej świadczenie wzajemne za świadczenia przedsiębiorstw-beneficjentów, która spełnia kumulatywnie cztery kryteria pod kątem (a) powierzenia, (b) uprzedniości, (c) niezbędności i (d) efektywności.
1. Powierzenie
Pierwsza przesłanka wymaga powierzenia przedsiębiorstwu będącemu beneficjentem pomocy obowiązku świadczenia usług publicznych (Wyrok Altmark Trans, nb. 89). Powierzenie może nastąpić na podstawie aktu ustawowego, administracyjnego lub kontraktu (Komunikat Komisji…, pkt 51 (Dz.Urz. Nr C 8 z 11.1.2012 r.), s. 4).

2. Uprzedniość
Nie stanowi pomocy publicznej świadczenie, którego parametry zostały wcześniej ustalone w obiektywny i przejrzysty sposób po to, aby nie powodowała ona powstania dodatkowej korzyści ekonomicznej, która mogłaby powodować uprzywilejowanie przedsiębiorstwa będącego beneficjentem względem przedsiębiorstw z nim konkurujących (wyrok Altmark Trans, nb. 90). Konieczne jest zatem, aby już w akcie powierzającym w sposób obiektywny i transparentny ustalono sposób wyliczenia rekompensaty (Komunikat Komisji…, pkt 55 (Dz.Urz. Nr C 8 z 11.1.2012 r.), s. 4). Rekompensata może obejmować wszelkie bezpośrednie koszty związane ze świadczeniem UOIG. W tym wypadku należy również wskazać, w jaki sposób te koszty będą ustalane i wyliczane.

3. Niezbędność
Udzielona rekompensata nie może ponadto przekraczać kwoty niezbędnej do pokrycia całości lub części kosztów poniesionych w celu świadczenia usług publicznych (wyrok Altmark Trans, nb. 92).

4. Efektywność
Rekompensata jest efektywna, jeżeli poziom koniecznej rekompensaty zostanie ustalony na podstawie analizy kosztów, jakie poniosłoby przeciętne przedsiębiorstwo, prawidłowo zarządzane i wyposażone w środki rzeczowe pomagające uczynić zadość wymogom stawianym usługom publicznym, na wykonanie takich zobowiązań, przy uwzględnieniu związanych z nimi przychodów oraz rozsądnego zysku osiąganego przy wypełnianiu tych zobowiązań (wyrok Altmark Trans, nb. 93).

5. Wnioski
Świadczenia udzielone szpitalom, spełniające powyższe kryteria, nie stanowią pomocy publicznej i tym samym nie muszą być notyfikowane Komisji.


D. INNE KRYTERIA
Natomiast pomoc nie spełniająca kryteriów przewidzianych przez ETS w wyroku Altmark Trans stanowi wprawdzie pomoc publiczną, która przy wystąpieniu określonych przesłanek może być jednak zwolniona z obowiązku notyfikacji albo może być uznana za zgodną z zasadami rynku wewnętrznego (art. 106 ust. 2 TFUE).
1. Kryteria określone w Decyzji Komisji z 20.12.2011 r. (GBER)
Decyzja Komisji w sprawie stosowania art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych, przyznawanej przedsiębiorstwom zobowiązanym do wykonywania usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (notyfikowana jako dokument nr C(2011) 9380) (Dz.Urz. Nr L 7 z dnia 11.1.2012, str. 3-10).
Nie wymaga zatem notyfikacji pomoc publiczna udzielona przedsiębiorstwu, mieszcząca się w ramach art. 106 ust. 2 TFUE, jeżeli spełnia wymagania określone w decyzji Komisji z dnia 20.12.2011 r.
a. Zastosowanie GBER do usług szpitalnych (art. 2)
GBER dotyczy pomocy państwowej, której wysokość nie przekracza rocznej kwoty 15 mln EUR (art. 2 pkt 1 GBER). Jednakże rekompensata za świadczenie usług w ogólnym interesie gospodarczym przez szpitale świadczące opiekę medyczną, w tym w stosownych przypadkach usługi ratownictwa medycznego podlega pod GBER niezależnie od udzielonej wysokości, o ile spełnione zostaną kryteria przewidziane w GBER.

b. Kryteria zwolnienia na podstawie GBER
Zatem pomoc udzielona szpitalom świadczącym opiekę medyczną nie podlega notyfikacji, gdy spełnia poniższe kryteria:
Akt powierzenia UOIG szpitalowi
Powierzenie realizacji UOIG musi nastąpić zgodnie z regulacją przewidzianą w art. 4 GBER. Nowy jest obowiązek odniesienia się w akcie powierzenia do GBER (art. 4 zd. 2 lit. f) GBER).
Zobowiązanie do realizacji UOIG przez szpital
Z aktu powierzenie, którego forma jest dowolna (prywatno- albo publicznoprawna), musi wynikać zobowiązanie szpitala do świadczenia usług w zakresie ochrony zdrowia (zob. też Komunikat Komisji z 11.1.2012, nr 51 (str. 4)).
Charakter usług jako UOIG
Zgodnie z definicją przyjętą przez Komisję UOIG to „sektor działalności gospodarczej, który oferuje usługi w ogólnym interesie publicznym, które nie byłyby świadczone na rynku (lub byłyby świadczone na innych warunkach, jeżeli chodzi o jakość, bezpieczeństwo, przystępność cenową, równe traktowanie czy powszechny dostęp) bez interwencji publicznej” (Dokument roboczy służb Komisji z dnia 29.4.2013 r., Przewodnik dotyczący stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej z zakresu pomocy państwa, zamówień publicznych i rynku wewnętrznego do usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, w szczególności do usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym, SWD(2013) 53 final/2, s. 26-27). Prawo unijne nie wskazuje jednak dokładnie, jakie obszary działalności gospodarczej spełniają powyższe kryteria. Pojęcie UOIG należy interpretować wąsko, gdyż jest to wyjątek od reguł konkurencji (wyrok ETS z dnia 21.3.1974, sygn. 127/73 (BRT), Zb. Orz. 1974, s. 313, nb. 19.).
W dziedzinach nieobjętych szczegółową regulacją UE państwa członkowskie mają szeroki margines swobody w definiowaniu pojęcia usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (Kociubiński, EPS 8/2011, s. 9; Szydło w: Kowalik-Bańczyk K., Szwarc-Kuczer M., Wróbel A. (red.), Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Komentarz, t. II. Art. 90-222 (2012), Art. 106 pkt. 106.7.). UE może natomiast jedynie weryfikować, czy państwo członkowskie nie popełniło oczywistego błędu w ocenie dokonując kwalifikacji określonej usługi jako UOIG (Komunikat Komisji…, pkt 45-46 (Dz.Urz. Nr C 8 z 11.1.2012 r., s. 4); wyrok Sądu Pierwszej Instancji z dnia 12.2.2008, sygn. T-289/03 (BUPA), Zb. Orz. 2008, s. II-81, nb. 166-169 i 172; wyrok Sądu Pierwszej Instancji z dnia 15.6.2005, sygn. T‑17/02 (Olsen), Zb.Orz. 2005, s. II-2031, pkt 216 i powołane tam wcześniejsze orzecznictwo). Ponadto państwo członkowskie powinno wskazać przyczyny, dla których uważa, iż dana usługa zasługuje, ze względu na swój szczególny charakter, na uznanie za UOIG i wyróżnienie jej spośród innych rodzajów działalności gospodarczej (Wyrok Sądu Pierwszej Instancji z dnia 12.2.2008, sygn. T-289/03 (BUPA), Zb. Orz. 2008, s. II-81, nb. 172).

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzenia oraz polskie przepisy dot. funkcjonowania szpitali można uznać, że usługi typu UOIG obejmują "podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej". Zapewnia ono świadczeniobiorcom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej, programów lekowych, leków stosowanych w chemioterapii oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń oraz stabilności ich finansowania (art. 95 l ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zmienionej ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2017 nr 844).

Parametry rekompensaty i zapobieżenie jej nadmiernej wysokości
Zgodnie z art. 5 GBER rekompensata nie może przekraczać kwoty niezbędnej do pokrycia kosztów netto wynikających z wywiązywania się ze zobowiązań z tytułu świadczenia usług publicznych, z uwzględnieniem rozsądnego zysku. Wystarczające jest wskazanie algorytmu wyliczania rekompensaty; nie musi być zatem od początku wskazana kwota.
Długość udzielania pomocy nie powinna przekraczać 10 lat (art. 2 ust. 2 GBER). Jednakże dłuższy okres powierzenia może być uzasadniony potrzebą przeprowadzenia znacznych inwestycji (pkt 12 preambuły GBER). Można także po upływie 10 lat dokonać nowego powierzenia i ponownie udzielić pomocy w ramach GBER (tak w Niemczech "Auslegungs‐ und Anwendungshilfe... (s. 8)").
Zapewnienie kontroli
Stosownie do art. 5 GBER państwa członkowskie dokonują kontroli, by rekompensata przyznana na wykonywanie usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym nie przekraczało kwoty ustalonej zgodnie z art. 5 GBER.
Szczególnie: nb. 11


2. Kryteria określone w Komunikacie z 2011 r.
Z kolei pomoc publiczna spełniająca kryteria w Komunikacie Komisji – Zasady ramowe (2011) stanowi wprawdzie pomoc publiczną, która wymaga notyfikacji, ale która może być uznana za zgodną z zasadami rynku wewnętrznego, o ile spełnia wymagania tam przewidziane (Komunikat Komisji – Zasady ramowe Unii Europejskiej dotyczące pomocy państwa w formie rekompensaty z tytułu świadczenia usług publicznych (2011) (Dz.Urz. Nr C 8 z dnia 11.1.2012, str. 15-22).
3. Rozporządzenie de minimis w UOIG (rozp. 360/2012)

4. Zlecenie usług w trybie zamówień publicznych a pomoc publiczna



Orzecznictwo: Wyrok Sądu (EuG), z 07.11.2012, CBI/Komisja, Sygn. T-137/10

CategoryPomocPubliczna CategoryOchronaZdrowia
Na tej stronie nie ma komentarzy