Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [15405]

To jest stara wersja SchematZadatek utworzona przez MarcinKrzymuski, 2012-02-05 01:38:09.

 

Schemat: zadatek

przesłanki zadatku w prawie polskim

A. UWAGI WSTĘPNE
Sam zadatek i konsekwencje jego wręczenia zostały omówione w osobnym dokumencie.

B. PRZESŁANKI ZADATKU
To czy sumę pieniężną lub rzecz wręczoną przy zawarciu umowy uznamy zadatek zależy od spełnienia następujących warunków:
1. Forma zadatku (kwota pieniężna lub rzecz))
Rola kwoty pieniężnej lub rzeczy przekazanej przy zawarciu umowy zależy od woli stron. Mogą one określić ją jako zaliczkę (na poczet ceny) lub kaucję względnie znak zawarcia umowy.

2. Miarodajny moment
Gdy brak jest wyraźnych postanowień stron co do znaczenia wręczonych pieniędzy lub rzeczy, należy interpretować je jako zadatek.
Nie ma w tym wypadku znaczenia wysokość zadatku. Jak stwierdził SN w wyroku z 13.2.2002 r.: "Należy zauważyć, że zadatek dyscyplinuje obie strony umowy do jej wykonania, natomiast zwykła zaliczka przynosi jednostronną korzyść sprzedawcy i w istocie jest formą bezpłatnego kredytowania sprzedawcy przez kupującego. Traktowanie zadatku w znacznej wysokości jako zwykłej zaliczki prowadziłoby nie tylko do utraty dyscyplinującej funkcji takiego zadatku, ale także dawałoby nieuzasadnioną jednostronną korzyść przyjmującemu zadatek, a w sytuacji, gdy kredyt jest drogi, stanowiłoby dla niego wręcz zachętę do zwlekania z wykonaniem umowy. Mając powyższe na względzie, uznać trzeba, że w stosunkach z konsumentami, przyjęcie zadatku w znacznej wysokości w stosunku do całości świadczenia nie wyłącza stosowania przepisu art. 394 § 1 KC".

C. SCHEMAT TARIS(R)
Zadatek w schemacie Taris wygląda następująco.

CategorySchematy
Na tej stronie nie ma komentarzy