Roszczenia o zmianę treści służebności
Służebność ustanowiona w jeden z określonych sposobów z ustaloną treścią może zostać zmieniona w służebność o innym zakresie uprawnień na podstawie przepisu art. 291 KC
art. 291 KC
Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.
.Jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.
A. Przesłanki
1. Ważna potrzeba gospodarcza
Roszczenie o zmianę treści lub sposobu wykonywania służebności zależy od powstania ważnej potrzeby gospodarczej, uzasadniającej zmianę treści albo sposobu wykonywania istniejącej już służebności. Za takową przeszkodę należy uważać taki stan rzeczy, w którym służebność stała się szczególnie uciążliwa dla właściciela nieruchomości obciążonej, a równocześnie służebność ta nie jest konieczna dla prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej (Wąsiewicz w: SystemPrawaCywilnegoTom2, 1979, str. 711).
2. Brak niewsółmiernego uszczerbku dla nieruchomości władnacej
Jednakże z drugiej strony żądanie to jest ograniczone brakiem niewspółmiernego uszczerbku dla nieruchomości władnącej, jaki mogłaby spowodować zmiana treści albo sposobu korzystania z nieruchomości. W tym wypadku chodzi o taki stan faktyczny, w którym zaszłaby niemożliwość normalnego korzystania z nieruchomości władnącej lub znaczne utrudnienie w korzystaniu z niej z naruszeniem podstawowych zasad prawidłowego gospodarowania, ewentualnie wystąpiłoby nadmierne pomniejszenie wartości nieruchomości władnącej (Skowrońska-Bocian w: PietrzykowskiKomentarzKC, wyd. 4, art. 291 nb. 4).
B. Legitymacja stron
Uprawnionym do żądania zmiany treści służebności jest właściciel nieruchomości obciążonej. Wymaga to ustalenia jego tytułu własności a po drugie skuteczności ustanowienia na jego gruncie przedmiotowej służebności.
Zobowiązanym jest z kolei uprawniony z tytułu służebności, której treść miałaby zostać zmieniona, tzn. właściciel nieruchomości władnącej. Sprawdzić należy więc posiadanie przez niego jego tytułu własności gruntu oraz skutecznego ustanowienia służebności, choć w tym wypadku jest to zbędne, bo powyżej zostało to właśnie ustalone.
CategorySluzebnosci CategoryRoszczeniaPrawnorzeczowe
Na tej stronie nie ma komentarzy