Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [16964]

To jest stara wersja RodzajeRzeczy utworzona przez MarcinKrzymuski, 2012-10-13 01:02:17.

 

Rodzaje rzeczy


A. Zróżnicowanie rzeczy
W zależności od przyjętego dla podziału kryterium możemy wyróżnić kilka rodzajów rzeczy.
1. Ruchomości i nieruchomości
W polskim prawie rozróżnia się pomiędzy:

2. Rzeczy oznaczone co do gatunku lub tożsamości
Inny podział rzeczy to podział na:
Kiedyś ten podział polegał na dyferencjacji między rzeczami zamiennymi i niezamiennymi.

3. Rzeczy podzielne i rzeczy niepodzielne
Rzeczami podzielnymi są przedmioty dające się podzielić na części tego samego rodzaju bez istotnego zmniejszenia ich wartości, zaś rzeczami niepodzielnymi są przedmioty nie dające się podzielić ani w sensie fizycznym ani w sensie prawnym (WitczakKawalkoSkrypt, 2006 str. 9).
Przykład:
rzecz podzielna: bochenek chleba,
rzecz niepodzielna: banknot, kubek, książka

4. Rzeczy pojedyncze i zbiorowymi
Rzeczami pojedynczymi są samoistne przedmioty materialne, samodzielnie występujące w obrocie (mogą być rzeczami prostymi albo złożonymi, zob. niżej) zaś rzeczami zbiorowymi są rzeczy występujące w pewnej masie (WitczakKawalkoSkrypt, 2006, str. 8).
Od rzeczy zbiorowych należy odróżnić zbiór rzeczy tego samego rodzaju (GniewekPrawoRzeczowe, wyd. 5 nb. 14, WitczakKawalkoSkrypt, 2006, str. 8).
Przykład:
rzecz pojedyncza: komputer, samochód, książka
rzecz zbiorowa: tona węgla
zbiór rzeczy: kolekcja znaczków pocztowych

5. Rzeczy proste i rzeczy złożone
Rzecz złożona składa się z wielu pojedynczych rzeczy. Jest ona samodzielnym przedmiotem praw rzeczowych. Należy ją odróżnić od tzw. zbiorów rzeczy – w tym przypadku przedmiotem prawa jest każda z rzeczy z osobna.
Rzeczą prostą jest przedmiot jednorodny, czyli taki w którym nie da się wyróżnić poszczególnych elementów o samodzielnym znaczeniu, np. banknot (WitczakKawalkoSkrypt, 2006, str. 8).
Przykład:
rzecz prosta: banknot, kubek, książka
rzecz złożona: komputer, samochód

6. Rzeczy zużywalne i rzeczy niezużywalne
Rzeczami zużywalnymi są takie przedmioty, których istotą jest ich zużycie albo wyzbycie się (WitczakKawalkoSkrypt, 2006, str. 9).
Przykład:
rzecz zużywalne: pożywienie, paliwo
rzecz niezużywalne:

7. Rzeczy istniejące i rzeczy przyszłe
Istniejące są te przedmioty, która już występują w obrocie. Rzeczy przyszłe, a więc takie, które dopiero mają powstać, nie mogą być przedmiotem praw rzeczowych (co nie wyklucza tego, że rzeczy przyszłe mogą być przedmiotem stosunków zobowiązaniowych, zob. np. art. 155 § 2 zd. 2 KC
art. 155 KC
§ 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.
).
8. Części składowe
Ważnym podziałem jest podział na rzeczy stanowiące część składową rzeczy głównej, a więc takie przedmioty, które nie są samodzielnym przedmiotem obrotu i dzielące tym samym los prawny rzeczy głównej, i na rzeczy, które mogą być odłączone od innej rzeczy, bez istotnej zmiany całości lub ich samych (art. 47 KC
art. 47 KC
§ 1. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.
§ 2. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
§ 3. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.
).
9. Przynależności
Przynależności są z kolei rzeczami ruchomymi (zob. wyżej) potrzebnymi do korzystania z innej rzeczy (art. 51 § 1 KC
art. 51 KC
§ 1. Przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.
§ 2. Nie może być przynależnością rzecz nie należąca do właściciela rzeczy głównej.
§ 3. Przynależność nie traci tego charakteru przez przemijające pozbawienie jej faktycznego związku z rzeczą główną.
). Generalnie mają one samodzielny byt, ale są niekiedy na nie rozciągane konsekwencje (zob. np.

B. Sens dokonywania zróżnicowania rzeczy
Powyższe podziały mają wielorakie znaczenie w prawie rzeczowym. Podstawowe zróżnicowanie na rzeczy ruchome i nieruchomości oraz na rzeczy oznaczone co do tożsamości i tylko co do gatunku ma znaczenie dla stosowania określonych norm, gdyż stanowią element hipotezy normy.
Podziały mniej popularne mają natomiast znaczenie przede wszystkim dla "rozmiaru" roszczenia prawnorzeczowego. Prawidłowa kwalifikacja rozstrzyga więc o objęciu danego przedmiotu zakresem danego roszczenia i w ten sposób o losie prawnym i faktycznym przedmiotu.

CategoryPrawoRzeczowe
Na tej stronie nie ma komentarzy