Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony PrzeniesienieKompetencjiWladczychNaPodmiotyTransgraniczne


Wersja [20784]

Czas ostatniej edycji: 2016-02-04 09:12:12. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
CategoryWspolpracaMiedzynarodowaSamorzaduTerytorialnego CategoryEUWTZagadnieniaOgolne

Usunięte:
CategoryWspolpracaMiedzynarodowaSamorzaduTerytorialnego CategoryEUWT


Wersja [20143]

Czas edycji: 2015-10-06 00:38:14. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
==możliwości powierzenia podmiotom transgranicznym i zagranicznym kompetencji władzy publicznej==

Usunięte:
==


Wersja [20140]

Czas edycji: 2015-10-06 00:29:40. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
==
W Polsce ??? gmin graniczy bezpośrednio z innym krajem członkowskim UE albo krajem trzecim. Stanowi to … % ogólnej liczby 2479 gmin w Polsce (wg stanu na dzień 1 stycznia 2014 r.) oraz ??? powiatów. Także 10 z 16 województw posiada granice lądowe z innymi państwami. Peryferyjne położenie powoduje, że regiony przygraniczne oddalone są nie tylko od centrów decyzyjnych własnych państw ale także od podmiotów, z którymi mogłyby wspólnie realizować zadania publiczne przekraczające ich możliwości (finansowe, organizacyjne, techniczne etc.). Po drugiej stronie granicy państwowej znajdują się jednostki będące w podobnej sytuacji. To generuje potrzebę współpracy transgranicznej w zakresie realizacji zadań publicznych, polegających na zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej lub regionalnej.
Kompetencja, której przekazanie następuje, musi być kompetencją **organu władzy państwowej**. Konstytucja posługuje się pojęciem "organów władzy publicznej" ({{pu przepis="art. 7 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 77 Konstytucja"}} i nast.), pojęciem "organów państwowych" ({{pu przepis="art. 112 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 146 ust. 2 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 188 ust. 3 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 210 Konstytucja"}}) i pojęciem "władzy państwowej" ({{pu przepis="art. 126 Konstytucja"}}). Z art. 146 ust. 2 wynika, że organy państwowe i jednostki samorządu terytorialnego to zupełnie odrębne kategorie pojęciowe.
Z uwagi na epitet "państwowy" chodzi to o te podmioty, których uprawnienia rozciągają się na cały obszar państwa. Organami władzy państwowej są zatem te podmioty, które mają prawo do podejmowania decyzji w imieniu państwa polskiego. Nie są więc objęte {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}} organy władzy publicznej, nie mające charakteru organów władzy państwowej. Organami władzy publicznej są bowiem obok organów władzy państwowej np. organy samorządu terytorialnego, którego geograficzne kompetencje nie odnoszą się do obszaru całego państwa. Samorząd terytorialny wykonuje władzę bowiem również władzę publiczną ({{pu przepis="art. 163 Konstytucja"}}), ale już nie państwową, która jest zastrzeżona dla innych organów w Konstytucji lub ustawach. Organami władzy państwowej będą więc podmioty uprawnione do podejmowania działań z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej lub sądowniczej.
Także inne konotacje słowa państwowy i publiczny (zwłaszcza rozróżnienie pomiędzy administracją państwową i publiczną) sugerują, iż pojęcie organów władzy państwowej należy ograniczyć do tych, których kompetencje dotyczą całego obszaru państwa polskiego.
1) przekazanie uprawnień władzy samorządowej nie wymaga żadnych szczególnych aktów ze strony organów wymienionych w {{pu przepis="Art. 90 Konstytucja"}}.
Za tym drugim rozwiązaniem przemawia argumentacja a maiore ad minus. Skoro bowiem możliwe jest przekazanie kompetencji organów władzy państwowej, właściwej dla całego państwa, to tym bardziej możliwe powinno być przekazanie kompetencji terytorialnie ograniczonych należących do organów jednostek samorządu terytorialnego.
Wydaje się natomiast, że z pierwszym wnioskiem koreluje {{pu przepis="art. 3 UZasPrzystJSTMZ"}}. Przystąpienie do zrzeszenia nie może łączyć się z przekazaniem na jego rzecz lub na rzecz któregokolwiek ze zrzeszonych w nim członków wykonywania zadań publicznych przystępującej polskiej jednostki samorządu terytorialnego. Nie jest więc dopuszczalne "wyzbycie się" zadania publicznego przez członka zrzeszenia, jak ma to miejsce w przypadku członkostwa w związku międzygminnym, którego istotą jest obligatoryjne przekazanie na rzecz związku praw i obowiązków związanych z jego wykonywaniem (KosikowskiSalachnaFinanseSamorzadowe).
Jednakże ta regulacja ustawowego powinna być rozumiana jako "zakaz całkowitego „wyzbycia się” zadania publicznego przez członka zrzeszenia, jak ma to
miejsce w przypadku członkostwa w celowym związku gmin" (KusiakWinterWspolpracaTransgranicznaGminPolskiINIemiec, str. 65).
Tabaka-Dietrich,????
CategoryWspolpracaMiedzynarodowaSamorzaduTerytorialnego CategoryEUWT

Usunięte:
W Polsce ??? gmin graniczy bezpośrednio z innym krajem członkowskim UE albo krajem trzecim. Stanowi to … % ogólnej liczby 2479 gmin w Polsce (wg stanu na dzień 1 stycznia 2014 r.) oraz ??? powiatów. Także 10 z 16 województw posiada granice lądowe z innymi państwami. Takie, określane często peryferyjnym, położenie powoduje, że regiony przygraniczne oddalone są nie tylko od centrów decyzyjnych własnych państw ale także od podmiotów, z którymi mogłyby wspólnie realizować zadania publiczne przekraczające ich możliwości (finansowe, organizacyjne, techniczne etc.). Podobnie po drugiej stronie granicy państwowej znajdują się podmioty będące w podobnej sytuacji. To generuje potrzebę współpracy transgranicznej w zakresie realizacji zadań publicznych, polegających na zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej lub regionalnej.
Kompetencja, której przekazanie następuje, musi być kompetencją **organu władzy państwowej**. Konstytucja posługuje się pojęciem "organów władzy publicznej" ({{pu przepis="art. 7 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 77 Konstytucja"}} i nast.) oraz o "organach państwowych" ({{pu przepis="art. 112 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 146 ust. 2 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 188 ust. 3 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 210 Konstytucja"}}) i "władzy państwowej" ({{pu przepis="art. 126 Konstytucja"}}). Z art. 146 ust. 2 wynika, że organy państwowe to nie to samo co jednostki samorządu terytorialnego. Organami władzy państwowej są więc te podmioty, które mają prawo do podejmowania decyzji w imieniu państwa polskiego. Władza to poparta autorytetem możliwość jednostronnego kształtowania sytuacji prawnej innego podmiotu. Organami władzy państwowej będą więc podmioty uprawnione do podejmowania działań z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej lub sądowniczej. Z uwagi na epitet "państwowy" chodzi to o te podmioty, których uprawnienia rozciągają się na cały obszar państwa. Nie są więc objęte {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}} organy władzy publicznej, nie mające charakteru organów władzy państwowej. Organami władzy publicznej mogą być bowiem np. organy samorządu terytorialnego, którego geograficzne kompetencje nie odnoszą się do obszaru całego państwa. Samorząd terytorialny wykonuje władzę bowiem również władzę publiczną ({{pu przepis="art. 163 Konstytucja"}}), ale już nie państwową, zastrzeżoną dla innych organów w Konstytucji lub ustawach. Także inne konotacje słowa państwowy i publiczny (zwłaszcza rozróżnienie pomiędzy administracją państwową i publiczną) sugerują, iż pojęcie organów władzy państwowej należy ograniczyć do tych, których kompetencje dotyczą całego obszaru państwa polskiego.
1) przekazanie uprawnień władzy samorządowej nie wymaga żadnych szczególnych aktów ze strony organów wymienionych w art. 90.
Z pierwszym wnioskiem koreluje {{pu przepis="art. 3 UZasPrzystJSTMZ"}}. Przystąpienie do zrzeszenia nie może łączyć się z przekazaniem na jego rzecz lub na rzecz któregokolwiek ze zrzeszonych w nim członków wykonywania zadań publicznych przystępującej jednostki samorządu terytorialnego. Nie jest więc dopuszczalne "wyzbycie się" zadania publicznego przez członka zrzeszenia, jak ma to miejsce w przypadku członkostwa w związku międzygminnym, którego istotą jest obligatoryjne przekazanie na rzecz związku praw i obowiązków związanych z jego wykonywaniem (KosikowskiSalachnaFinanseSamorzadowe).
CategoryWspolpracaMiedzynarodowaSamorzaduTerytorialnego


Wersja [19858]

Czas edycji: 2015-09-22 12:43:14. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Skutkiem tego uprawnienie do przeniesienia kompetencji organu władzy publicznej, który nie jest organem władzy państwowej (czyli np. samorządów), nie mieści się więc w hipotezie normy {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}}. Art. 90 nie obejmuje zatem zagadnień związanych z delegacją uprawnień organów samorządowych na podmioty spoza Polski.
Z tego mogą wynikać dwojakie wnioski:
1) delegacja władzy samorządowej nie jest w ogóle dopuszczalna albo
1) przekazanie uprawnień władzy samorządowej nie wymaga żadnych szczególnych aktów ze strony organów wymienionych w art. 90.

Usunięte:
Skutkiem tego przeniesienie kompetencji organu władzy publicznej, który nie jest organem władzy państwowej, nie jest objęte normą {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}}. Art. 90 nie dotyczy więc przekazywania zadań z zakresu władzy publicznej nie będącej władzą państwową, a więc nie obejmuje zagadnień związanych z delegacją władzy np. organów samorządowych na podmioty spoza Polski. Z tego mogą wynikać dwojakie wnioski. Jednym z nich może być konstatacja, że w takim wypadku przekazanie uprawnień innych niż te władzy państwowej w ogóle nie jest dopuszczalne. Dopuszczalny jest jednak także wniosek idący w przeciwną stronę; przekazanie uprawnień władzy publicznej nie należących do władzy państwowej nie wymaga żadnych szczególnych aktów ze strony organów wymienionych w art. 90.


Wersja [19857]

Czas edycji: 2015-09-22 12:10:14. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((2)) Przedmiot transferu - kompetencja organu władzy państwowej
**Kompetencje** w rozumieniu tego przepisu to "zakres pełnomocnictw i uprawnień, zakres działania organu władzy lub innej jednostki organizacyjnej, zakres czyjejś wiedzy, umiejętności, odpowiedzialności" (Doroszewski (red.), Słownik Języka Polskiego, wersja el. http://sjpd.pwn.pl/). Najtrafniejszy wydaje się pogląd Wojtyczek, wskazują, iż jest to "upoważnienie dla danego podmiotu do podjęcia określonego działania" (K. Wojtyczek, Przekazywanie kompetencji państwa organizacjom międzynarodowym, Kraków 2007, str. 107-108). Do tego poglądu przychylił się również TK w orzeczeniu z 26.6.2013 r. (sygn. K 33/12 (OTK-A 2013 nr 5 poz. 63 = Dz.U. z 2013 poz. 825) w pkt 6.5.3. uzasadnienia).

((2)) Organ władzy państwowej
Kompetencja, której przekazanie następuje, musi być kompetencją **organu władzy państwowej**. Konstytucja posługuje się pojęciem "organów władzy publicznej" ({{pu przepis="art. 7 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 77 Konstytucja"}} i nast.) oraz o "organach państwowych" ({{pu przepis="art. 112 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 146 ust. 2 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 188 ust. 3 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 210 Konstytucja"}}) i "władzy państwowej" ({{pu przepis="art. 126 Konstytucja"}}). Z art. 146 ust. 2 wynika, że organy państwowe to nie to samo co jednostki samorządu terytorialnego. Organami władzy państwowej są więc te podmioty, które mają prawo do podejmowania decyzji w imieniu państwa polskiego. Władza to poparta autorytetem możliwość jednostronnego kształtowania sytuacji prawnej innego podmiotu. Organami władzy państwowej będą więc podmioty uprawnione do podejmowania działań z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej lub sądowniczej. Z uwagi na epitet "państwowy" chodzi to o te podmioty, których uprawnienia rozciągają się na cały obszar państwa. Nie są więc objęte {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}} organy władzy publicznej, nie mające charakteru organów władzy państwowej. Organami władzy publicznej mogą być bowiem np. organy samorządu terytorialnego, którego geograficzne kompetencje nie odnoszą się do obszaru całego państwa. Samorząd terytorialny wykonuje władzę bowiem również władzę publiczną ({{pu przepis="art. 163 Konstytucja"}}), ale już nie państwową, zastrzeżoną dla innych organów w Konstytucji lub ustawach. Także inne konotacje słowa państwowy i publiczny (zwłaszcza rozróżnienie pomiędzy administracją państwową i publiczną) sugerują, iż pojęcie organów władzy państwowej należy ograniczyć do tych, których kompetencje dotyczą całego obszaru państwa polskiego.
((2)) Wniosek tymczasowy
Skutkiem tego przeniesienie kompetencji organu władzy publicznej, który nie jest organem władzy państwowej, nie jest objęte normą {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}}. Art. 90 nie dotyczy więc przekazywania zadań z zakresu władzy publicznej nie będącej władzą państwową, a więc nie obejmuje zagadnień związanych z delegacją władzy np. organów samorządowych na podmioty spoza Polski. Z tego mogą wynikać dwojakie wnioski. Jednym z nich może być konstatacja, że w takim wypadku przekazanie uprawnień innych niż te władzy państwowej w ogóle nie jest dopuszczalne. Dopuszczalny jest jednak także wniosek idący w przeciwną stronę; przekazanie uprawnień władzy publicznej nie należących do władzy państwowej nie wymaga żadnych szczególnych aktów ze strony organów wymienionych w art. 90.

Usunięte:
**Kompetencje** w rozumieniu tego przepisu to "zakres pełnomocnictw i uprawnień, zakres działania organu władzy lub innej jednostki organizacyjnej, zakres czyjejś wiedzy, umiejętności, odpowiedzialności" (Doroszewski (red.), Słownik Języka Polskiego, wersja el. http://sjpd.pwn.pl/). Najtrafniejszy wydaje się pogląd Wojtyczek, wskazują, iż jest to "upoważnienie dla danego podmiotu do podjęcia określonego działania" (K. Wojtyczek, Przekazywanie kompetencji państwa organizacjom międzynarodowym, Kraków 2007, str. 107-108). Do tego poglądu przychylił się również TK w orzeczeniu z 26.6.2013 r. (sygn. K 33/12 (OTK-A 2013 nr 5 poz. 63 = Dz.U. z 2013 poz. 825) w pkt 6.5.3. uzasadnienia).
Kompetencja, której przekazanie następuje, musi być kompetencją **organu władzy państwowej**. Konstytucja posługuje się pojęciem "organów władzy publicznej" ({{pu przepis="art. 7 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 77 Konstytucja"}} i nast.) oraz o "organach państwowych" ({{pu przepis="art. 112 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 146 ust. 2 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 188 ust. 3 Konstytucja"}}, {{pu przepis="art. 210 Konstytucja"}}) i "władzy państwowej" ({{pu przepis="art. 126 Konstytucja"}}). Z art. 146 ust. 2 wynika, że organy państwowe to nie to samo co jednostki samorządu terytorialnego. Organami władzy państwowej są więc te podmioty, które mają prawo do podejmowania decyzji w imieniu państwa polskiego. Władza to poparta autorytetem możliwość jednostronnego kształtowania sytuacji prawnej innego podmiotu. Organami władzy państwowej będą więc podmioty uprawnione do podejmowania działań z zakresu władzy ustawodawczej, wykonawczej lub sądowniczej. Z uwagi na epitet "państwowy" chodzi to o te podmioty, których uprawnienia rozciągają się na cały obszar państwa. Nie są więc objęte {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}} organy władzy publicznej, nie mające charakteru organów władzy państwowej. Organami władzy publicznej mogą być bowiem np. organy samorządu terytorialnego, którego geograficzne kompetencje nie odnoszą się do obszaru całego państwa. Samorząd terytorialny wykonuje władzę bowiem również władzę publiczną ({{pu przepis="art. 163 Konstytucja"}}), ale już nie państwową, zastrzeżoną dla innych organów w Konstytucji lub ustawach. Także inne konotacje słowa państwowy i publiczny (zwłaszcza rozróżnienie pomiędzy administracją państwową i publiczną) sugerują, iż pojęcie organów władzy państwowej należy ograniczyć do tych, których kompetencje dotyczą całego obszaru państwa polskiego.
Skutkiem tego przeniesienie kompetencji organu władzy publicznej, który nie jest organem władzy państwowej, nie jest objęte normą {{pu przepis="art. 90 Konstytucja"}}. Art. 90 nie dotyczy więc przekazywania zadań z zakresu władzy publicznej nie będącej władzą państwową, a więc nie obejmuje zagadnień związanych z delegacją władzy np. organów samorządowych na podmioty spoza Polski. Z tego mogą wynikać dwojakie wnioski. Jednym z nich może być konstatacja, że w takim wypadku przekazanie uprawnień innych niż te władzy państwowej w ogóle nie jest dopuszczalne. Dopuszczalny jest jednak także wniosek idący w przeciwną stronę; przekazanie uprawnień władzy publicznej nie należących do władzy państwowej nie wymaga żadnych szczególnych aktów ze strony organów wymienionych w art. 90.


Wersja [18959]

Czas edycji: 2014-09-09 09:41:42. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
W Polsce ??? gmin graniczy bezpośrednio z innym krajem członkowskim UE albo krajem trzecim. Stanowi to … % ogólnej liczby 2479 gmin w Polsce (wg stanu na dzień 1 stycznia 2014 r.) oraz ??? powiatów. Także 10 z 16 województw posiada granice lądowe z innymi państwami. Takie, określane często peryferyjnym, położenie powoduje, że regiony przygraniczne oddalone są nie tylko od centrów decyzyjnych własnych państw ale także od podmiotów, z którymi mogłyby wspólnie realizować zadania publiczne przekraczające ich możliwości (finansowe, organizacyjne, techniczne etc.). Podobnie po drugiej stronie granicy państwowej znajdują się podmioty będące w podobnej sytuacji. To generuje potrzebę współpracy transgranicznej w zakresie realizacji zadań publicznych, polegających na zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej lub regionalnej.
Niniejsza analiza odnosi się do zagadnień związanych z delegacją zadań przez polskie jednostki sektora samorządu terytorialnego na zewnątrz. Nie obejmuje więc pytań dotyczących przyjmowania przez polskie podmioty zadań zleconych przez zagraniczne jednostki. Przedmiotem badania będą zatem te regulacje prawne prawa polskiego, europejskiego i międzynarodowego, które mogłyby dać odpowiedź na pytanie: czy dopuszczalne jest przekazanie realizacji zadań publicznych podmiotowi zagranicznemu.
Z pierwszym wnioskiem koreluje {{pu przepis="art. 3 UZasPrzystJSTMZ"}}. Przystąpienie do zrzeszenia nie może łączyć się z przekazaniem na jego rzecz lub na rzecz któregokolwiek ze zrzeszonych w nim członków wykonywania zadań publicznych przystępującej jednostki samorządu terytorialnego. Nie jest więc dopuszczalne "wyzbycie się" zadania publicznego przez członka zrzeszenia, jak ma to miejsce w przypadku członkostwa w związku międzygminnym, którego istotą jest obligatoryjne przekazanie na rzecz związku praw i obowiązków związanych z jego wykonywaniem (KosikowskiSalachnaFinanseSamorzadowe).
----
CategoryWspolpracaMiedzynarodowaSamorzaduTerytorialnego

Usunięte:
Z pierwszym wnioskiem koreluje {{pu przepis="art. 3 UZasPrzystJednSamTerZrzeszMiędz"}}. Przystąpienie do zrzeszenia nie może łączyć się z przekazaniem na jego rzecz lub na rzecz któregokolwiek ze zrzeszonych w nim członków wykonywania zadań publicznych przystępującej jednostki samorządu terytorialnego. Nie jest więc dopuszczalne "wyzbycie się" zadania publicznego przez członka zrzeszenia, jak ma to miejsce w przypadku członkostwa w związku międzygminnym, którego istotą jest obligatoryjne przekazanie na rzecz związku praw i obowiązków związanych z jego wykonywaniem (KosikowskiSalachnaFinanseSamorzadowe).


Wersja [18789]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2014-03-14 15:00:23. Autor: MarcinKrzymuski.