Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [15208]

To jest stara wersja ProjektPEGrudzien2011 utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-01-18 15:42:48.

 

Projekt ustawy prawo energetyczne

uwagi do projektu przedłożonego w dniu 20. 12. 2011 przez Ministerstwo Gospodarki z punktu widzenia działalności ciepłowniczej

Konspekt

A. Definicje
Szereg definicji został zmieniony, jednak nie wszystkie zmiany są optymalne, niektóre bardzo nieprzejrzyste definicje nie zostały zmienione.

Szczególnie istotny przykład: definicja kosztów uzasadnionych
W wypadku definicji kosztów uzasadnionych ustawodawca odnosi się w obowiązującym porządku prawnym do pojęć takich, jak:
  • niezbędność,
  • ekonomiczne uzasadnienie,
  • należyta staranność,
  • ochrona odbiorców.
O ile pojęcie ekonomicznego uzasadnienia czy należytej staranności jest zamieszczone w definicji słusznie, tak niezbędność i ochrona odbiorców są pojęciami, których rzeczywisty cel regulacji rynku energii nie pokrywa. Regulator jest organem, którego zadaniem jest doprowadzenie sytuacji na rynku nie do końca wolnym do sytuacji takiej, jakiej można by oczekiwać od sprawnie, prawidłowo funkcjonującego rynku. Stąd też definicja kosztów uzasadnionych powinna się odwoływać przede wszystkim do mechanizmu rynkowego a nie do innych pojęć. Dlatego wskazane jest mierzenie przedsiębiorcy w branży energetycznej taką miarą, którą każdego innego przedsiębiorcę mierzy sprawnie funkcjonujący rynek. Przedsiębiorca może generować takie koszty, jakie są słuszne z punktu widzenia poprawiania konkurencyjności i atrakcyjności dla klienta. W takim zakresie możliwe jest również odniesienie do pojęć ekonomicznego uzasadnienia i działania z zachowaniem należytej staranności.

B. Zasada TPA
O ile oczywistym jest, że zasada wolnego dostępu do sieci w zakresie elektroenergetyki musi być elementem polskiego prawa (wynika z dyrektyw europejskich), tak w wypadku ciepłownictwa jest to regulacja problematyczna:
  • po pierwsze, techniczna wykonalność dostępu jest w dalekim stopniu sporna;
  • po drugie, wykonalność zasady TPA wymaga ustalenia szeregu zasad rozliczania i współpracy między operatorem sieci (przedsiębiorstwo przesyłowe / dystrybucyjne) a podmiotem korzystającym z zasady TPA (wytwórca, przedawca itd.); zasady takie istnieją wobec energii elektrycznej, natomiast wobec ciepła zasady takie nie istnieją.

C. Zadania / kompetencje URE


D. Zasady tworzenia taryf


((1)) Procedura wdrażania taryfy
Na tej stronie nie ma komentarzy