Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony PosiadanieElementy


Wersja [18480]

Czas ostatniej edycji: 2013-10-21 08:45:03. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
Animus nie wymaga posiadania [[ZdolnoscDoCzynnosciPrawnych zdolności do czynności prawnych]], gdyż chodzi o wolę sprawowania **faktycznego** władztwa. Animus nie jest więc wolą w rozumieniu prawnym (wola związania skutkami czynności prawnej) ale wolą w rozumieniu naturalnym. Posiadaczami mogą być więc również osoby nie posiadające (pełnej) zdolności do czynności prawnych. Ważne jest natomiast, aby osoby te miały zdolność do wyrażania faktycznej woli. Nie mają takiej woli np. osoby nieprzytomne albo z innych powodów nieświadome.
[[SpolkaCywilna Spółka cywilna]] nie może być posiadaczem, z uwagi na brak zdolności prawnej. Wprawdzie do posiadania potrzebna jest wola faktyczna a nie w znaczeniu prawnym, ale tej spółka, jako twór nie posiadający odrębności od wspólników, również nie może wygenerować.
Nie istnieje w prawie polskim również wspólność posiadania (jako emanacja wspólności łącznej majątku wspólników). Stąd też problematyczne jest to, czy wspólnicy mogą być współposiadaczami przedmiotów wchodzących do wspólnego majątku wspólników. Nie jest również jasne wykonywanie posiadania w razie umownego ograniczenia zakresu reprezentowania spółki ({{pu przepis="art. 866 KC"}}). Można rozważyć, czy posiadanie przedmiotów należących do wspólnego majątku wspólników mogą wykonywać wówczas tylko osoby, którym zostało przyznane prawo do reprezentacji spółki.

Usunięte:
Animus nie wymaga posiadania zdolności do czynności prawnych, gdyż chodzi o wolę sprawowania **faktycznego** władztwa. Animus nie jest więc wolą w rozumieniu prawnym (wola związania skutkami czynności prawnej) ale wolą w rozumieniu naturalnym. Posiadaczami mogą być więc również osoby nie posiadające (pełnej) zdolności do czynności prawnych. Ważne jest natomiast, aby osoby te miały zdolność do wyrażania faktycznej woli. Nie mają takiej woli np. osoby nieprzytomne albo z innych powodów nieświadome.
[[SpolkaCywilna Spółka cywilna]] nie może być posiadaczem, z uwagi na brak zdolności prawnej. Nie istnieje w prawie polskim również wspólność posiadania (jako emanacja wspólności łącznej majątku wspólników). Stąd też problematyczne jest to, czy wspólnicy mogą być współposiadaczami przedmiotów wchodzących do wspólnego majątku wspólników. Nie jest również jasne wykonywanie posiadania w razie umownego ograniczenia zakresu reprezentowania spółki ({{pu przepis="art. 866 KC"}}). Można rozważyć, czy posiadanie przedmiotów należących do wspólnego majątku wspólników mogą wykonywać wówczas tylko osoby, którym prawo do reprezentacji zostało przyznane.


Wersja [18479]

Czas edycji: 2013-10-21 08:41:27. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Faktyczne korzystanie z rzeczy nie musi mieć charakteru **bezpośredniego**. Nawet bowiem oddanie rzeczy w posiadanie zależne nie powoduje utraty posiadania przez posiadacza (samoistnego) - zob. {{pu przepis="art. 337 KC"}}.


Wersja [18476]

Czas edycji: 2013-10-20 22:55:35. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Na posiadanie składają się element obiektywny (//corpus possesions//) i subiektywny (//animus rem sibi habendi//).
((1)) CORPUS POSSESIONIS
((1)) ANIMUS POSSIDENDI
((1)) SYTUACJE PROBLEMATYCZNE
((2)) Posiadanie przez spółkę cywilną

Usunięte:
Na posiadanie składają się element obiektywny (//corpus posessions//) i subiektywny (//animus rem sibi habendi//).
((1)) Corpus posessionis
((1)) Animus possidendi
((2)) posiadanie przez spółkę cywilną


Wersja [17108]

Czas edycji: 2012-11-01 00:13:24. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
[[OsobaPrawna Osoby prawne]] wykonują posiadanie przez swoje organy (por. {{pu przepis="art. 38 KC"}}). Niezbędne jest, aby osoba fizyczna będąca organem albo członkiem organu kolegialnego, sprawowała władztwo w zakresie kompetencji należących do tego organu. Skutki posiadania dotyczą bezpośrednio osoby prawnej.

Usunięte:
[[OsobaPrawna Osoby prawne]] wykonują posiadanie przez swoje organy (por. {{pu przepis="art. 38 KC"}}). Niezbędne jest, aby osoba fizyczna będąca organem albo członkiem organu kolegialnego, sprawowała władztwo w zakresie kompetencji należących do tego organu. Skutki posiadania dotyczą bezpośrednio osoby prawnej.
Należy jednak mieć na uwadze charakter normy, z której te skutki wynikają, gdyż nie zawsze jest możliwe zastosowanie jej wobec osób prawnych.


Wersja [17107]

Czas edycji: 2012-11-01 00:12:27. Autor: MarcinKrzymuski

Usunięte:
Ponieważ posiadanie wywołuje skutki w sferze prawnej, posiadaczem może być tylko podmiot mający [[ZdolnoscPrawna zdolność prawną]].


Wersja [17106]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2012-11-01 00:11:58. Autor: MarcinKrzymuski.