Metodyka nauczania prawa
czyli dlaczego tak a nie inaczej?...
Z naszych doświadczeń zdobytych na studiach za granicą wynika, że edukacja prawnicza może znacznie odbiegać od tego, do czego przywykł student prawa na polskiej uczelni. Stawiamy na nowoczesne metody kształcenia oparte o wieloletnią praktykę na zachodnich uczelniach, wzbogaconą jednak własnymi pomysłami i ideami. Wiemy bowiem, że istnieją alternatywne metody przepisów i stron podręczników metody zdobywania i przekazania wiedzy prawniczej.
My, prawnicy, pracujemy na informacjach i jednocześnie naszymi produktami są również informacje. Często jednak zapomina się, że wartość ma tylko taka informacja, która przedstawiona została we właściwym dla niej kontekście. Spójrzmy: testy na aplikacje, egzaminy na studiach itp. ograniczają się do zapytań o wyrwane z kontekstu informacje (zob. szczególnie brylują tutaj pytania na aplikacje).
W naszej pracy staramy się więc przywrócić tą naturalną - naszym zdaniem - postać rzeczy. Tak naprawdę dopiero umiejętność przedstawienia informacji na właściwym dla niej tle stanowi o faktycznej wiedzy. Oznacza to także odpowiednie usystematyzowanie wiedzy, a to wymaga nieraz przewrócenia na głowę cełego dotychczasowego myślenia. Zapewniamy jednak, że warto czasem zburzyć istniejący porządek po to, aby uzyskać lepsze efekty.
W naszej pracy wspierają nas nowoczesne technologie: nie boimy się bowiem postępu technicznego, wręcz przeciwnie: staramy się zaprząc zdobycze współczesnej informatyki do pracy dla nas (i nie chodzi tu jedynie o proste prezentacje multimedialne). Wykorzystujemy więc oprogramowanie pomagające włączyć jak największą ilość użytkowników w aktywną pracę oraz wspomagające procesy rozumowania (np. WikkaWiki czy FreeMind).
Naszą metodę przybliżamy w dokumencie dotyczącym zasad rozwiązywania kazusów. Zapraszamy!
CategoryMetodykaNauczaniaPrawa
Na tej stronie nie ma komentarzy