Wersja [12484]
To jest stara wersja MalinowskaPrawoAsekuracyjne2009 utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-09-21 10:22:32.
Lit.: Malinowska, Prawo Asekuracyjne, 2009
autor: Katarzyna Malinowska
tytuł: Wzajemność umowy ubezpieczenia w świetle orzecznictwa, ustawodawstwa i doktryny
czasopismo: Prawo Asekuracyjne
rocznik: 2009
zeszyt: 3
strony: b.d.
dostępność: b.d.
cytowane przepisy:
streszczenie:
Zagadnienie to jest szczególnie istotne z punktu widzenia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności brokerskiej. W tej kwestii pojawia się konieczność określenia przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej brokera. Przede wszystkim broker ubezpieczeniowy odpowiada ex contractu. Kontraktowa odpowiedzialność brokera, zgodnie z treścią art. 471 KC
art. 471 KC
Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
, powstaje w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. Zakres tej odpowiedzialności oraz jej ukonkretnione przesłanki są zdeterminowane konstrukcją prawną umowy i stosunku zobowiązaniowego brokerstwa oraz treścią konkretnie zawartej umowy, która może prowadzić do znacznego zróżnicowania odpowiedzialności brokera. Przepisy kodeksu cywilnego o odpowiedzialności odszkodowawczej dłużnika (art. 471 i nast.) są ujęte w sposób ogólny, ramowy. Broker ubezpieczeniowy odpowiada więc wobec ubezpieczającego za brak należytej staranności (na zasadzie winy). Nie można przy tym zapominać, iż owa należyta staranność, oceniana z punktu widzenia art. 355 § 2 KCDłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
art. 355 KC
§ 1. Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).
§ 2. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.
, obejmuje te powinności, które pozostają w związku z zawodowym charakterem działalności brokerskiej i przez to wyznaczają uzasadnione oczekiwania klienta. Niniejszy artykuł porusza zagadnienie odpowiedzialności cywilnej brokera za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania na tle dwóch rozstrzygnięć Sądu Najwyższego - wyroku z 22 lutego 2008 r. oraz z 5 września 2008 r.§ 1. Dłużnik obowiązany jest do staranności ogólnie wymaganej w stosunkach danego rodzaju (należyta staranność).
§ 2. Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.
(notka na stronie wydawnictwa)
CategoryLiteraturaPortalu CategoryPCLiteratura CategoryUmowaUbezpieczenia CategoryPrawoAsekuracyjneArtykuly
Na tej stronie nie ma komentarzy