Kazus nr 16 z zakresu deliktów
odpowiedzialność deliktowa przedsiębiorstwa wprawianego w ruch siłami przyrody; wyrok wstępny
A. Stan faktyczny
We wrześniu 2005 r. 13-letni B wspiął się na słup linii wysokiego napięcia. Po dotknięciu linii B spadł z wysokości ok. 12 m. Oprócz skutków uderzenie o ziemię B doznał poparzeń połowy ciała oraz stracił jedną dłoń. Drabinka, po której wspiął się B, zamontowana była od wysokości ok. 1,30 – 1,40 m nad ziemią. Miało to zapobiec wchodzeniu dzieci na słupy.
Rodzice B żądają od zakładu energetycznego (właściciela słupa i linii) oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, w których zakłady są ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej:
- odszkodowania w wys. 100.000 zl,
- renty 5.000 zł miesięcznie oraz
- zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę w wys. 20.000 zł.
Czy roszczenia mogą zostać uwzględnione?
B. Rozwiązanie
Zob. LewandowskaZaCoOdpowiadaZakladEnergetycznyRzeczpospolita2009
przepisy:
- art. 426 KCart. 426 KC, art. 435 KC
Małoletni, który nie ukończył lat trzynastu, nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę.art. 435 KC,
§ 1. Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
§ 2. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw lub zakładów wytwarzających środki wybuchowe albo posługujących się takimi środkami. - art. 319 KPCart. 319 KPC
Jeżeli pozwany ponosi odpowiedzialność z określonych przedmiotów majątkowych albo do wysokości ich wartości, sąd może, nie wymieniając tych przedmiotów ani ich wartości, uwzględnić powództwo zastrzegając pozwanemu prawo do powołania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności.
CategoryKazusyDelikty
Na tej stronie nie ma komentarzy