Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [4925]

To jest stara wersja InterpretacjePodatkowe utworzona przez PawelPolakowski, 2008-11-03 14:16:02.

 

Interpretacje przepisów prawa podatkowego


Niniejsza strona zawiera omówienie zagadnień dotyczących interpretacji prawa podatkowego.

A. Podstawy prawne
Kwestie zagadnień związanych z wydawaniem interpretacji podatkowych zostały uregulowane w dwóch ustawach:
- art. 10 USwobodDziałGosp
art. 10 USwobodDziałGosp
1. Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
2. Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.
3. Przedsiębiorca we wniosku o wydanie interpretacji jest obowiązany przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie.
4. Wniosek o wydanie interpretacji zawiera również:
1) firmę przedsiębiorcy;
2) oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP);
4) numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
5) adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.
5. Udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie. Interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.
6. Wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
7. W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
8. Opłata, o której mowa w ust. 6 i 7, stanowi odpowiednio dochód budżetu państwa, Narodowego Funduszu Zdrowia albo jednostki samorządu terytorialnego.
9. Opłatę od wniosku, o którym mowa w ust. 1, uiszcza się na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo, jeżeli istnieje taka możliwość, gotówką w kasie tego organu lub jednostki.

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wskazano, iż każdy przedsiębiorca ma prawo do uzyskania interpretacji przepisów regulujących obowiązek zapłaty daniny publicznej. Ustawa jednakże z jednej strony nie dotyczy osób nie będących przedsiębiorcami (a więc zwykłych osób fizycznych) a w zakresie trybu wydawania interpretacji odsyła do przepisów szczególnych (tu: Ordynacji podatkowej).

Wydaje się więc, że ten przepis ma raczej niewielkie znaczenie praktyczne. Wg mnie może mieć: przepis jest szeroki w zakresie przedmiotowym, gdyż dotyczy interpretacji regulacji określających obowiązek zapłaty DaninaPubliczna.
Oznacza to, że przedsiębiorca może zwrócić się o wydanie interpretacji w zakresie daniny publicznej dotyczącej np. cła.
Problem widzę w generalnym odesłaniu do przepisów regulujących tryb wydawania interpretacji. Skoro Ordynacja podatkowa reguluje tylko interpretacje przepisów podatkowych to możliwe są wg mnie nastepujące rozwiązania:
- ustawodawca świadomie nie chciał interpretacji dot ceł i w zw. z tym brak jest takiej kategorii interpretacji (wg mnie to rozwiązanie kłóci się z art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który wyraźnie przewidział możliwość wydania takiej interpretacji)
- brak regulacji interpretacji dot. ceł jest błędem ustawodawcy a powstałą tak lukę można zapełnić poprzez zastosowanie przepisów per analogiam
- brak regulacji interpretacji dot ceł nie jest błędem ustawodawcy, który przyjął, że przepisy celne (Wspólnotowy Kodeks Celny) mają już taką kategorię interpretacji: InterpretacjaCelna - , art. 8 ZmodWKC
art. 8 ZmodWKC
1. Każda osoba może zwrócić się do organów celnych z prośbą o informacje dotyczące stosowania przepisów prawa celnego. Wniosek taki może zostać odrzucony, jeżeli dotyczy on działalności, która nie wchodzi w zakres faktycznie planowanej międzynarodowej wymiany towarowej.
2. Organy celne prowadzą regularny dialog z przedsiębiorcami oraz innymi organami biorącymi udział w międzynarodowej wymianie towarowej. Wspierają one przejrzystość przez umożliwienie łatwego dostępu, w miarę możliwości bezpłatnie oraz przez Internet, do przepisów prawa celnego, ogólnych zarządzeń administracyjnych oraz formularzy wniosków.
.
W takiej sytuacji istota przepisu art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej swprowadza się jedynie do określenia konsekwencji takiej interpretacji (informacji) - jest nią niemożnośc obciążenia jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim przedsiębiorca zastosował się do uzyskanej interpretacji.

Z uwagi na to, że ten ostatni wariant (preferowany przeze mnie) nie został przesądzony, dalsze omówienie zagadnienia skoncentruje się na interpretacjach przepisów podatkowych.

B. Zakres przedmiotowy interpretacji podatkowej

C. Skutki interpretacji podatkowej

D. Tryb wydawania

1. Organ właściwy

2. Postępowanie

3. środki zaskarżenia

E. Literatura



CategoryPrawoPodatkowe
Na tej stronie nie ma komentarzy