Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17460]

To jest stara wersja EUWTFinansowanie utworzona przez MarcinKrzymuski, 2012-12-27 23:26:58.

 

Finansowanie działalności EUWT


A. Zasady ogólne
Na początku trzeba ustalić, w jakim charakterze ma działać EUWT. Może bowiem występować po stronie dystrybutorów środków UE i przyjąć np. funkcję Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym albo Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Operacyjnego albo ich części. EUWT może być także członkiem w komitecie sterującym Planów wspólnych działań.
Poza tym EUWT może być beneficjentem PO.

B. EUWT jako po stronie dystrybutorów środków UE
1. EUWT jako Instytucja Zarządzająca
Wg strony Funduszy Europejskich: "Instytucje Zarządzające posiadają szereg kompetencji związanych m.in. z wyborem wniosków do dofinansowania, a ponadto liczne obowiązki np. w zakresie kontroli prawidłowości przeprowadzania projektów oraz kontroli realizacji całego programu. Ponadto, zobowiązane są do promowania danego programu operacyjnego i informowania o nim potencjalnych Beneficjentów."
2. EUWT jako Wspólny Sekretariat Techniczny
Wspólny Sekretariat Techniczny realizuje zadania, które przekazała mu Instytucja Zarządzająca (zob. art. 14 ust. 1 rozporządzenia 1080/2006). Zasadniczo zadaniem sekretariatu jest wspomaganie instytucji zarządzającej i komitetu monitorującego oraz, w stosownych przypadkach, instytucji audytowej w realizacji ich zadań (art. 14 ust. 1 zd. 3 rozporządzenia 1080/2006).
3. EUWT jako Instytucja Pośrednicząca w ZIT
EUWT może działać jako Instytucja Pośrednicząca w następnym okresie programowania (2014-2020) w ramach ZIT (czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Podstawą prawną ZIT ma być art. 99 proponowanego rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów (COM(2011) 615 final z 14.3.2012 r.).

4. EUWT jako członek w Komitecie Sterującym WPD
EUWT może być również członkiem w Komitecie Sterującym tzw. Wspólnych Planów Działania (WPD). "Wspólny plan działania jest nowym rodzajem operacji zintegrowanej realizowanej dzięki podejściu opartemu na wynikach w celu osiągnięcia konkretnych celów uzgodnionych wspólnie przez państwo członkowskie i Komisję. Obejmuje on grupę projektów, które są przeprowadzane na odpowiedzialność wyznaczonego beneficjenta. W praktyce zarządzanie finansami wspólnego planu działania będzie oparte wyłącznie na planowanych wynikach. Wspólny plan działania może być finansowany z EFS i EFRR. Nie może on jednak zostać wykorzystany do wsparcia infrastruktury. Może być częścią jednego lub kilku programów operacyjnych, a tym samym stanowić użyteczny instrument wspierania ściślejszej integracji różnych funduszy zmierzających do osiągnięcia wspólnego celu." - cytat za Dokument Roboczy Służb Komisji, Elementy wspólnych ram strategicznych na lata 2014-2020..., str. 11 (Dokument SWD(2012) 61 final z dnia 14.3.2012 r.). Podstawą prawną WPD mają być art. 93-98 proponowanego rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów (COM(2011) 615 final z 14.3.2012 r.).

C. EUWT jako beneficjent funduszy UE
EUWT może również występować jako beneficjent funduszy europejskich.
Podstawowym funduszem, do którego aplikują EUWT jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a w szczególności Program Operacyjny Europejskiej Współpracy Terytorialnej (w języku polskim). Wspieranie EWT zapewnia m.in. INTERACT II (2007-2013)
Ponadto EUWT stoją do dyspozycji środki: Europejski Fundusz Społeczny oraz Fundusz Spójności.
W nowym okresie programowania warto też uwzględnić strategię CLLD/RKLS (community led local development - rozwój lokalny kierowany przez społeczność (zob. również dokument SWD(2012) 61 final z dnia 14.3.2012 r. str. 9)). Ich podstawą prawną mają być art. 28-30 proponowanego rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów (COM(2011) 615 final z 14.3.2012 r.).
Ponadto należy pamiętać o takich inicjatywach jak wspólna inicjatywa o nazwie JASPERS. Jest to inicjatywa wsparcia projektów w regionach europejskich

D. Źródła finansowania poza środkami UE
Ponadto EUWT może finansować swoją działalność bez finansowego wsparcia UE.

1. Składki członkowskie
W istniejących w EU ugrupowaniach elementem finansowania działalności EUWT są składki członkowskie. O tym, czy takowe składki będą uiszczane oraz czy przez wszystkich członków decydują sami członkowie w statucie (por. GrosseSamorzadTerytorialny2012, str. 12).

2. Działalność gospodarcza
O tym, czy EUWT może prowadzić działalność gospodarczą decydują regulacje przepisy o podejmowaniu działalności gospodarczej przez osoby prawne prawa publicznego obowiązujące w państwie, w którym znajduje się siedziba statutowa ugrupowania.

3. Kredyty
Członkowie EUWT powinni także w statucie przewidzieć, czy EUWT może zaciągać zobowiązania kredytowe i jakiemu porządkowi prawnemu te zobowiązania powinny podlegać.
Tak samo należy ustalić, czy EUWT może udzielać pożyczek i na jakich zasadach. Przy tej okazji należy także wskazać, na co powinny być przeznaczane odsetki za udostępniany kapitał.
4. Inne przysporzenia
EUWT jako osoba prawna może być beneficjentem darowizn i spadków.
Może również pobierać opłaty, marże i inne wynagrodzenia za wykonane prace. W tym wypadku powinno się określić, na co uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczane.

CategoryEUWT
Na tej stronie nie ma komentarzy