Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Domniemanie zgodności posiadania z prawem, art. 341 KC

komentarz do art. 341 KC

A. TREŚĆ ZDANIA PIERWSZEGO
Z powyższego domniemania wynika, że posiadanie pokrywa się z uprawnieniem legitymującym podmiot do posiadania. Należy więc domniemywać, że:
  1. posiadaczowi przysługuje jakieś prawo do rzeczy i
  2. prawo to daje władztwo nad rzeczą.

Uprawnienie to może mieć charakter prawnorzeczowy albo obligacyjny.
Do pierwszej grupy zaliczyć można tylko takie, które łączą się z władztwem nad rzeczą, a więc własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Z kolei z drugiej grupy wymienić należy stosunki wynikające z najmu, dzierżawy, użyczenia i leasingu. Na domniemanie z art. 341 KC
art. 341 KC
Domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym. Domniemanie to dotyczy również posiadania przez poprzedniego posiadacza.
nie mogą się więc powołać dzierżyciele (a więc komisant, przewoźnik, spedytor, przechowawca itp.) i prekarzyści.

Domniemanie zgodności posiadania z prawem jest domniemaniem prawnym wzruszalnym (Lanckoroński w: OsajdaKomentarzKC, 2013, art. 314 wstęp). Przeciwdowód powinien zmierzać do wykazania, że innemu podmiotowi przysługuje prawo, z którego wynika również uprawnienie do posiadania rzeczy. Wówczas aktualne posiadanie zostałoby uznane za posiadanie bezprawne.

W zakresie władania nieruchomościami domniemanie z art. 341 KC
art. 341 KC
Domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym. Domniemanie to dotyczy również posiadania przez poprzedniego posiadacza.
ustępuje domniemaniu wynikającemu z art. 4 UKsWieczHip
art. 4 UKsWieczHip
Przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania.
. Posiadanie nie może więc zostać przeciwstawione domniemaniu wynikającemu z wpisu do księgi wieczystej (Skowrońska-Bocian/Warciński w: PietrzykowskiKomentarzKC, 2013, art. 341, nb. 2) .

Powyższe domniemanie ma również znaczenie przy przenoszeniu własności rzeczy ruchomej oznaczonej co do gatunku. Z art. 155 § 2 KC
art. 155 KC
§ 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.
wynika, iż dla nabycia własności takiej rzeczy niezbędne jest przeniesienie posiadania. Dopóty przeniesienie posiadania nie nastąpi, domniemywa się, na podstawie art. 341 KC
art. 341 KC
Domniemywa się, że posiadanie jest zgodne ze stanem prawnym. Domniemanie to dotyczy również posiadania przez poprzedniego posiadacza.
, że dysponuje on posiadanym przedmiotem w zakresie przysługującego mu prawa (wyrok SN z dnia 15.2.2001 r., sygn. II CKN 385/00, OSNC 2001 nr 7-8, poz. 122, Legalis).

B. TREŚĆ ZDANIA DRUGIEGO
Ze zdania drugiego wynika, że domniemanie zgodności posiadania ze stanem prawnym dotyczy także poprzedniego posiadacza w okresie, w którym sprawował on faktyczne władztwo nad rzeczą (Lanckoroński w: OsajdaKomentarzKC, 2013, art. 314 nb. 5).

Zob. także komentarz do art. 341 KC.

CategoryPosiadanie CategoryDomniemania
Na tej stronie nie ma komentarzy