Wersja [4277]
To jest stara wersja CategoryPrawoCelne utworzona przez PawelPolakowski, 2008-10-11 19:44:12.
Kat.: Prawo celne
Prawo celne reguluje zasady i tryb przywozu towarów na dany obszar celny oraz wywozu towarów z tego obszaru celnego, związane z tym prawa i obowiązki osób oraz uprawnienia i obowiązki organów celnych.Z uwagi na okoliczność, że jednym z głównych elementów Unii Europejskiej jest Unia Celna (art. 25 TWE
art. 25 TWE
Cła przywozowe i wywozowe lub opłaty o skutku równoważnym są zakazane między Państwami Członkowskimi. Zakaz ten stosuje się również do ceł o charakterze fiskalnym.
), cały teren Unii Europejskiej jest jednolitym obszarem celnym. Stąd nie ma obecnie np. polskiego obszaru celnego, a towary zaimportowane na obszar celny UE (a więc w którymkolwiek państwie członkowskim) mogą być swobodnie przemieszczane na całym obszarze UE (swoboda przepływu towarów, art. 23 TWECła przywozowe i wywozowe lub opłaty o skutku równoważnym są zakazane między Państwami Członkowskimi. Zakaz ten stosuje się również do ceł o charakterze fiskalnym.
art. 23 TWE
1. Podstawą Wspólnoty jest unia celna, która rozciąga się na całą wymianę towarową i obejmuje zakaz ceł przywozowych i wywozowych między Państwami Członkowskimi oraz wszelkich opłat o skutku równoważnym, jak również przyjęcie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi.
2. Postanowienia artykułu 25 i rozdziału 2 niniejszego tytułu stosują się do produktów pochodzących z Państw Członkowskich oraz do produktów pochodzących z państw trzecich, jeżeli znajdują się one w swobodnym obrocie w Państwach Członkowskich.
).1. Podstawą Wspólnoty jest unia celna, która rozciąga się na całą wymianę towarową i obejmuje zakaz ceł przywozowych i wywozowych między Państwami Członkowskimi oraz wszelkich opłat o skutku równoważnym, jak również przyjęcie wspólnej taryfy celnej w stosunkach z państwami trzecimi.
2. Postanowienia artykułu 25 i rozdziału 2 niniejszego tytułu stosują się do produktów pochodzących z Państw Członkowskich oraz do produktów pochodzących z państw trzecich, jeżeli znajdują się one w swobodnym obrocie w Państwach Członkowskich.
Następujące strony (łącznie 11) należą do CategoryPrawoCelne:
CategoryPrawoCelneLiteratura [Literatura do prawa celnego] |
CategoryPrawoCelneOrzecznictwo [Orzecznictwo do Prawa celnego] |
InterpretacjeCelne [Informacje o stosowaniu przepisów prawa celnego] |
OmowienieNowelizacjiVAT15102008 [Omówienie nowelizacji ustawy o VAT] |
PochodzenieTowarow [Pochodzenie towarów] |
PrawoCelne [Prawo celne] |
PreferencyjnePochodzenieTowarowWykazUmow [Wykaz porozumień ustanawiających preferencyjne reguły pochodzenia] |
PrzedstawicielstwoPosrednie [Przedstawicielstwo pośrednie] |
SprawaETS16084Omowienie [Omówienie orzeczenia ETS 160/84] |
SprawaETS31485Omowienie [Omówienie orzeczenia ETS C-314/85] |
WartoscCelna [Wartość celna] |
kategorie:
prawo finansowe prawo europejskie
Na tej stronie nie ma komentarzy