Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Budowa elektrowni (elektrociepłowni) - pozwolenia publicznoprawne

problematyka pozwoleń publicznoprawnych niezbędnych do realizacji projektu elektrowni lub elektrociepłowni

A. Rodzaje pozwoleń
Zakres koniecznych pozwoleń zależy od rodzaju instalacji. W wypadku elektrowni lub elektrociepłowni o mocy większej, niż 50 MWt konieczne jest uzyskanie tzw. pozwolenia zintegrowanego. Inne pozwolenia nie są wtedy konieczne. Jest tak, ponieważ pozwolenie zintegrowane zastępuje wszystkie pozostałe pozwolenia związane z korzystaniem ze środowiska, art. 202 ust. 1 PrOchrŚrodow
art. 202 PrOchrŚrodow
1. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, w pozwoleniu zintegrowanym ustala się warunki emisji na zasadach określonych dla pozwoleń, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2-4, oraz pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód.
2. W pozwoleniu zintegrowanym ustala się dopuszczalną wielkość emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza z instalacji, niezależnie od tego, czy wymagane byłoby dla niej, zgodnie z ustawą, uzyskanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza; przepisu art. 224 ust. 3 nie stosuje się w przypadku instalacji wymagających pozwolenia zintegrowanego.
2a. W pozwoleniu zintegrowanym nie ustala się dopuszczalnej wielkości emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza:
1) w sposób niezorganizowany z instalacji, do których nie stosuje się przepisów w sprawie standardów emisyjnych w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza;
2) z instalacji do odprowadzania gazu składowiskowego do powietrza;
3) z wentylacji grawitacyjnej.
3. (uchylony).
4. (uchylony).
5. (uchylony).
6. W pozwoleniu zintegrowanym ustala się także, na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne, warunki poboru wód powierzchniowych lub podziemnych, jeżeli wody te są pobierane wyłącznie na potrzeby instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego.
7. W przypadku pozwolenia zintegrowanego nie stosuje się art. 107 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.
oraz art. 182 PrOchrŚrodow
art. 182 PrOchrŚrodow
Pozwolenia, o których mowa w art. 181 ust. 1 pkt 2-4, oraz pozwolenie wodno-prawne na pobór wód nie są wymagane w przypadku obowiązku posiadania pozwolenia zintegrowanego.
.
W przypadku, gdy nie ma zastosowania pozwolenie zintegrowane, konieczne jest uzyskanie następujących pozwoleń (art. 181 ust. 1 PrOchrŚrodow
art. 181 PrOchrŚrodow
1. Organ ochrony środowiska może udzielić pozwolenia:
1) zintegrowanego,
2) na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
3) wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
4) na wytwarzanie odpadów,
5) (uchylony),
6) (uchylony).
1a. Organ ochrony środowiska, na wniosek prowadzącego instalację, może objąć jednym pozwoleniem instalacje położone na obszarze swojej właściwości.
2. Warunki i tryb wydawania, wygasania, cofania i ograniczania pozwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, oraz właściwość organów określają przepisy ustawy - Prawo wodne, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Do pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi stosuje się odpowiednio 187, 188 ust. 3 pkt 2 i ust. 4, art. 190, 191, 193 ust. 2 i art. 198.
4. Do pozwolenia zintegrowanego i pozwolenia na wytwarzanie odpadów nie stosuje się art. 11 ust. 9 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.).
):
- na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
- wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
- na wytwarzanie odpadów,
- wodnoprawne na pobór wód (uregulowane poza PrOchrŚrodow).

Niezależnie od tego, czy zastosowanie mają przepisy art. 201 PrOchrŚrodow
art. 201 PrOchrŚrodow
1. Pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.
2. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.
3. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw środowiska uwzględni rodzaj i skalę działalności prowadzonej w instalacjach.
i nast. (pozwolenie zintegrowane) czy też konieczne jest uzyskanie pozwoleń poza trybem pozwolenia zintegrowanego, przed uruchomieniem instalacji konieczne jest ewentualnie dodatkowo uzyskanie odpowiednich pozwoleń związanych z tzw. "certyfikatami" (zielonymi, czerwonymi, CO2) - więcej na ten temat na stronie o certyfikatach przy budowie elektrowni.

B. Szczegóły pozwolenia zintegrowanego
Centralne znaczenie wśród regulacji publicznoprawnych w działalności elektrowni i elektrociepłowni ma tzw. pozwolenie zintegrowane. Jest to pozwolenie zdefiniowane i uregulowane w prawie ochrony środowiska (PrOchrŚrodow) obejmujące szereg instalacji przemysłowych, których listę podaje rozporządzenie wykonawcze do art. 201 PrOchrŚrodow
art. 201 PrOchrŚrodow
1. Pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.
2. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.
3. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw środowiska uwzględni rodzaj i skalę działalności prowadzonej w instalacjach.
(RozpInstalZanieczPrzyrod albo link).

W wypadku elektrowni lub elektrociepłowni pozwolenie zintegrowane jest wymagane, jeśli dana instalacja przeznaczona jest do spalania paliw i ma moc nominalną ponad 50 MWt.

uwagi poniżej nie dotyczą projektów związanych z budową elektrowni lub elektrociepłowni

C. Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych
Art. 40 PrOchrŚrodow
art. 40 PrOchrŚrodow
(uchylony).
i nast. skierowany jest do podmiotów ustalających plany zagospodarowania i temu podobne założenia. Dlatego też opisane w tych przepisach postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dotyczy jedynie odpowiednich planów i dokumentów z planowaniem związanych - nie konkretnych projektów.

Bardziej istotnymi dla inwestora i mającymi bezpośrednie zastosowanie w procesie inwestycyjnym są reguły art. 46 PrOchrŚrodow
art. 46 PrOchrŚrodow
(uchylony).
i nast. Wg nich konieczne jest uzyskanie zgody w postaci decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o ile przedsięwzięcie wymaga sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko w rozumieniu art. 51 ust. 1 PrOchrŚrodow
art. 51 PrOchrŚrodow
(uchylony).
. W takich wypadkach konieczne jest zgodnie z art. 46 ust. 4 PrOchrŚrodow
art. 46 PrOchrŚrodow
(uchylony).
uzyskanie odpowiedniej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych przed wydaniem pozwolenia na budowę (punkt 2) lub pozwolenia wodnoprawnego.

Od strony proceduralnej wymóg opisany powyżej oznacza, iż do wniosku o pozwolenie na budowę lub o pozwolenie wodnoprawne konieczne jest dołączenie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, art. 46 ust. 4b PrOchrŚrodow
art. 46 PrOchrŚrodow
(uchylony).
. Natomiast postępowanie w celu wydania decyzji o uwarunkowaniach wszczynane jest na wniosek podmiotu realizującego przedsięwzięcie, art. 46a PrOchrŚrodow
art. 46a PrOchrŚrodow
(uchylony).
. Przepis ten określa również pozostałe szczegóły proceduralne (właściwy organ administracyjny, wymogi formalne wniosku itd.).

Na tej stronie nie ma komentarzy