Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Budowa elektrowni (elektrociepłowni)

aspekty prawne realizacji projektu związanego z budową elektrowni lub elektrociepłowni

Budowa elektrowni (lub elektrociepłowni) jest złożonym przedsięwzięciem, które niezależnie od wielkości planowanego obiektu związane jest również z wieloma kwestiami prawnymi. Wprawdzie na pierwszym planie stoją techniczne i ekonomiczne aspekty inwestycji, jednak bez uwzględnienia prawnych procedur i wymogów realizacja w obowiązującym (również polskim) porządku prawnym nie jest możliwa. Celem niniejszego artykułu jest zebranie wszystkich związanych z przygotowaniem i realizacją elektro(ciepło)wni tematów prawnych i opisanie ich w postaci wytycznych dla realizatora.

Przedsięwzięcie tego typu wymaga uwzględnienia następujących kwestii prawnych:

A. Zapewnienie tytułu prawnego do nieruchomości
Inwestor musi zapewnić własność lub inny, wystarczająco trwały tytuł prawny do nieruchomości, na których zostanie zrealizowana elektrownia. Z zabezpieczeniem nieruchomości wiąże się też odpowiednie zabezpieczenie możliwości korzystania z terenu (drogi dojazdowe, dostęp do drogi publicznej itp.).
W wypadku polskiego porządku prawnego preferowanym rozwiązaniem jest nabycie własności odpowiedniej nieruchomości położnej na terenie, na którym plan zagospodarowania przewiduje zgodny z projektem sposób korzystania z terenu. Ewentualnym rozwiązaniem alternatywnym może być również nabycie prawa użytkowania wieczystego (art. 232 KC
art. 232 KC
§ 1. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
§ 2. W wypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być także inne grunty Skarbu Państwa, gmin lub ich związków.
i nast.).

B. Przygotowanie tematu certyfikatów
Już we wczesnej fazie projektu konieczne jest uwzględnienie instrumentu certyfikatów (CO2, za kogenerację, za źródła odnawialne), ponieważ mogą one decydować nawet o rentowności projektu. Ponieważ certyfikaty wszelkiego rodzaju są instrumentem skonstruowanym przez prawo, pojawiają się w tym kontekście również kwestie prawne, które muszą zostać wyjaśnione.
Tematykę szeroko pojętych "certyfikatów" należy podzielić na:
- europejski handel uprawnieniami do emisji CO2,
- handel świadectwami pochodzenia z odnawialnych źródeł energii,
- handel świadectwami pochodzenia z kogeneracji.
Problematyce tej w odniesieniu do budowy instalacji wytwarzających energię poświęcona została odrębna strona.

C. Pozwolenia publicznoprawne
Inwestycja omawianego tu typu wymaga szeregu pozwoleń publicznoprawnych z pozwoleniem zintegrowanym (prawo ochrony środowiska) na czele. Należy uwzględnić w szczególności:
- pozwolenie zintegrowane
- pozwolenia wynikające z prawa wodnego (?)
- pozwolenie na budowę (zawarte w pozwoleniu zintegrowanym ?)
Szczegóły na ten temat na stronie o pozwoleniach przy budowie elektrowni.

D. Przestrzeganie reguł prawa zamówień publicznych
Jeśli inwestor jest podmiotem podlegającym regułom prawa zamówień publicznych, to musi on przy udzielaniu zleceń wykonawcom postępować zgodnie z procedurami wyznaczonymi w ustawie prawo zamówień publicznych. Jeśli przesłanki art. 3 PrZamPubl
art. 3 PrZamPubl
1. Ustawę stosuje się do udzielania zamówień publicznych, zwanych dalej "zamówieniami", przez:
1) jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych;
2) inne, niż określone w pkt 1, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;
3) inne, niż określone w pkt 1, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:
a) finansują je w ponad 50% lub
b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c) sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
d) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego;
3a) związki podmiotów, o których mowa w pkt 1 i 2, lub podmiotów, o których mowa w pkt 3;
4) inne niż określone w pkt 1-3a podmioty, jeżeli zamówienie jest udzielane w celu wykonywania jednego z rodzajów działalności, o której mowa w art. 132, a działalność ta jest wykonywana na podstawie praw szczególnych lub wyłącznych albo jeżeli podmioty, o których mowa w pkt 1-3a, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot wywierają na nie dominujący wpływ, w szczególności:
a) finansują je w ponad 50% lub
b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c) posiadają ponad połowę głosów wynikających z udziałów albo akcji, lub
d) sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
e) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu zarządzającego;
5) inne niż określone w pkt 1 i 2 podmioty, jeżeli łącznie zachodzą następujące okoliczności:
a) ponad 50% wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub przez podmioty, o których mowa w pkt 1-3a,
b) wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8,
c) przedmiotem zamówienia są roboty budowlane obejmujące wykonanie czynności w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi;
6) (uchylony);
7) podmioty, z którymi zawarto umowę koncesji na roboty budowlane na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. Nr 19, poz. 101), w zakresie, w jakim udzielają zamówienia w celu jej wykonania.
2. Prawami szczególnymi lub wyłącznymi w rozumieniu ust. 1 pkt 4 są prawa przyznane w drodze ustawy lub decyzji administracyjnej, polegające na zastrzeżeniu wykonywania określonej działalności dla jednego lub większej liczby podmiotów, jeżeli spełnienie określonych odrębnymi przepisami warunków uzyskania takich praw nie powoduje obowiązku ich przyznania.
3. Podmioty, o których mowa w ust. 1, przyznając środki finansowe na dofinansowanie projektu, mogą uzależnić ich przyznanie od zastosowania przy ich wydatkowaniu zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości.
nie są spełnione, reguły ustawy nie mają zastosowania.

E. Uwzględnienie przepisów o wymogach technicznych
Elektrownia jako inwestycja kompleksowa pod względem technicznym może być związana z ustawowymi wymogami wobec standardów, które zastosowanie urządzenia muszą spełniać. Projekt elektrowni powinien być kontrolowany również pod względem obowiązującego w tym zakresie prawa (standardy techniczne etc.).

F. Przyłączenie do sieci
Zarówno energia elektryczna jak ewentualnie wytwarzane w kogeneracji ciepło wymagają przyłącza do odpowiednich sieci. Przyłącze następuje z prawnego punktu widzenia w oparciu o odpowiednie umowy, przy których zawarciu należy uwzględnić przepisy - w szczególności prawa energetycznego. Więcej na temat przyłączenia do sieci instalacji wytwarzającej energię (elektryczną) na stronie o przyłączeniu do sieci

G. Umowy sprzedaży energii
W celu podjęcia działalności konieczne jest zapewnienie zbytu na produkty z inwestycji - wyprodukowana energia (cieplna, elektryczna) musi zostać odebrana. O ile produkcja energii nie odbywa się na potrzeby inwestora, konieczne jest przygotowanie odpowiednich umów sprzedaży / odbioru energii.


CategoryInwestycjeWEnergetyce
Na tej stronie nie ma komentarzy