Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [21778]

To jest stara wersja Art896KPC utworzona przez MarcinKrzymuski, 2017-08-28 15:32:25.

 

Komentarz do art. 896 KPC


art. 896 KPC
§ 1. Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:
1) zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;
2) wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.
§ 2. Jednocześnie z zajęciem wierzytelności komornik wezwie jej dłużnika, aby w ciągu tygodnia złożył oświadczenie:
1) czy i w jakiej wysokości przysługuje dłużnikowi zajęta wierzytelność, czy też odmawia zapłaty i z jakiej przyczyny;
2) czy inne osoby roszczą sobie prawa do wierzytelności, czy i w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się lub toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność oraz czy i o jakie roszczenia została skierowana do zajętej wierzytelności egzekucja przez innych wierzycieli.


A. Skutki prawne braku złożenia oświadczenia w terminie
1. Odpowiedzialność odszkodowawcza
I C 704/15 - Wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu: "Należało podkreślić, że nawet gdyby treść zajęcia doręczonego w dniu 21 marca 2014 r. nie wydawała się stronie pozwanej precyzyjna, przepis art. 889 § 1 pkt 1 KPC nakazywał stronie pozwanej dokonanie zawiadomienia o przeszkodzie w wypłacie kwoty zajętej w terminie siedmiodniowym od dnia zajęcia. Jeżeli natomiast strona pozwana uważała, że doszło jedynie do zajęcia wierzytelności innej, niż z rachunku bankowego, powinna była i tak w ciągu tygodnia złożyć oświadczenie, czy dłużnikowi przysługuje zajęta wierzytelność, a także czy i dlaczego odmawia jej zapłaty (por. art. 896 § 2 pkt 1 KPC). Naruszenie tego ostatniego obowiązku i wypłata przedmiotu świadczenia z zajętej wierzytelności również skutkuje obowiązkiem odszkodowawczym stosownie do art. 886 § 3 KPC w zw. z art. 902 KPC.

2. Grzywna
I Co 234/16 - Postanowienie Sądu Rejonowego w Głubczycach: "Z kolei wedle art. 886 § 1 KPC, do którego odsyła art. 902 KPC
art. 902 KPC
Do skutków zajęcia stosuje się odpowiednio art. 885, 887 i 888, a do skutków niezastosowania się do wezwań komornika oraz do obowiązków wynikających z zajęcia - art. 886.
, pracodawcy, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 881 § 3 i 4, nie złożył w przepisanym terminie oświadczenia przewidzianego w art. 882 KPC
art. 882 KPC
§ 1. Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa ponadto pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:
1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów;
2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi;
3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
§ 2. Pracodawca obowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie okoliczności wymienionych w § 1.
albo zaniedbał przesłania dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, stosownie do art. 884 § 2 i 3 KPC, komornik wymierza grzywnę w wysokości do dwóch tysięcy złotych. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie."


CategoryKomentarzKPC
Na tej stronie nie ma komentarzy