Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Zmiany prawne 2007/2008

przygotowywania nowych przepisów dla ciepłownictwa

W marcu 2008 r. założenia były następujące:

A. Wejście w życie
IGCP szacuje, iż proces legislacyjny potrwa do 2009 roku - uchwała Sejmu być może w pierwszej połowie roku 2009 - wejście w życie zmian nastąpi zatem najwcześniej w drugiej połowie 2009 roku, bardziej prawdopodobny jest rok 2010.

B. Forma
Przewidywane zmiany nie odbędą się w formie zupełnie nowego prawa energetycznego - nastąpią one prawdopodobnie na bazie obowiązującego prawa energetycznego i będą dotyczyć - przynajmniej w zakresie konsultowanym z IGCP i PTEZ - daleko idących zmian w zakresie regulacji ciepłownictwa.

C. Najważniejsze założenia
Podstawowe założenia nowej regulacji ciepłownictwa w projektach przygotowywanych przez rząd i konsultowanych z branżą i regulatorem, to:
  • odrębne zasady regulacji dla ciepłownictwa w stosunku do elektroenergetyki i gazownictwa,
  • zmiana modelu regulacji z kosztowego na pułapowy (zachowanie cen poniżej poziomu referencyjnego = brak obowiązku zatwierdzania taryfy przez URE).

D. Elementy dyskutowane ale jeszcze nie ustalone ostatecznie
W chwili obecnej (maj - lipiec 2008) IGCP przedłożyła projekty zmian w prawie energetycznym oraz projekt nowego rozporządzenia taryfowego. Przedsiębiorstwa ciepłownicze zgłosiły uwagi do projektu, których celem jest:
  • doprecyzowanie istotnych definicji wpływających na tworzenie taryf dla ciepła (koszty uzasadnione, zwrot z kapitału)
  • usprawnienie procesu wdrażania nowych taryf i poprawienie ochrony prawnej przedsiębiorstw ciepłowniczych zależnych w swej działalności od decyzji URE
  • wprowadzenie sposobu wyliczania zwrotu z kapitału i ustalenie pozostałych reguł dotyczących tej kwestii (por. art. 45 ust. 1 PrEnerg
    art. 45 PrEnerg
    1. Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 32 ust. 1; taryfy należy kalkulować w sposób zapewniający:
    1) pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliwami gazowymi i energią oraz magazynowania, skraplania lub regazyfikacji paliw gazowych, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność;
    1a) pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie magazynowania paliw gazowych, w tym budowy, rozbudowy i modernizacji magazynów paliw gazowych, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność w wysokości nie mniejszej niż stopa zwrotu na poziomie 6%;
    2) pokrycie kosztów uzasadnionych ponoszonych przez operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych w związku z realizacją ich zadań;
    3) ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
    1a. W kosztach działalności przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględnia się koszty, które wynikają z nakładów ponoszonych na przedsięwzięcia inwestycyjne podjęte przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w latach 1993-1998, służące poprawie ochrony środowiska i efektywności wytwarzania energii elektrycznej, w części, jaką zatwierdzi Prezes URE, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, o którym mowa w art. 49 ust. 1.
    1b. Przepisów ust. 1a nie stosuje się od dnia powstania obowiązku uiszczania opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
    1c. W kosztach działalności przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględnia się koszty pobierania opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
    2. Taryfy dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą uwzględniać koszty współfinansowania przez przedsiębiorstwa energetyczne przedsięwzięć i usług zmierzających do zmniejszenia zużycia paliw i energii u odbiorców, stanowiących ekonomiczne uzasadnienie uniknięcia budowy nowych źródeł energii i sieci.
    3. Taryfy dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą uwzględniać koszty współfinansowania przez przedsiębiorstwa energetyczne przedsięwzięć związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii.
    4. Przedsiębiorstwa energetyczne różnicują ceny i stawki opłat określone w taryfach dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła dla różnych grup odbiorców wyłącznie ze względu na koszty uzasadnione spowodowane realizacją świadczenia, o ile przepisy nie stanowią inaczej.
    5. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii kalkulują stawki opłat za usługi przesyłania lub dystrybucji w taki sposób, aby udział opłat stałych w łącznych opłatach za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji dla danej grupy odbiorców nie był większy niż ustalony przez Prezesa URE.
    6. Taryfy dla energii elektrycznej powinny uwzględniać, w odniesieniu do odbiorców, skutki wprowadzenia opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
    )

E. Osoby działające w zakresie energetyki w najwyższych urzędach państwowych:
- poseł Andrzej Czerwiński
- poseł Paweł Poncyliusz
- Dyrektor departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki, Tomasz Dąbrowski
Na tej stronie nie ma komentarzy