Protokół zmian strony WyborOperatoraPublicznegoTransportuZbiorowegoUPTZ
Usunięte:
Powstaje pytanie, jak się mają regulacje ustawy do przepisów rozporządzenia. Wydaje się, że polskie regulacje nie wdrożyły rozporządzenia w należyty sposób. W rozp. bowiem jest wyraźnie mowa, że " w zakresie autobusowego lub tramwajowego transportu pasażerskiego zamówienia są udzielane zgodnie z procedurami przewidzianymi w dyrektywach zamówieniowych, chyba że są udzielane w formie koncesji na usługi" ({{pu przepis="art. 5 ust. 1 zd. 2 RozpWE1370/2007"}}). Zatem przewozy autobusowe i tramwajowe, jeżeli mają charakter przewozów użyteczności publicznej, podlegają szczególnym trybom przewidzianym w rozporządzeniu tylko, gdy chodzi o koncesję (a więc gdy operator ponosi ryzyko). Operator przewozów autobusowych i tramwajowych, jeżeli ma uzyskać wynagrodzenie w pełni pokrywające nakłady oraz pewien zysk, musi zostać wybrany w trybie przewidzianym w przepisach o zamówieniach publicznych ({{pu akt="PrZamPubl"}}; Kaufmann/Lübbig/Prieß/Pünder, VO(EG) 1370/2007), art, 5 nb. 29)). Udzielenie koncesji na usługi transportu autobusowego lub tramwajowego następuje w szczególnych postępowaniach przewidzianych w rozporządzeniu (Kaufmann/Lübbig/Prieß/Pünder, VO(EG) 1370/2007), art, 5 nb. 44). Organizator, który:
1) poszukuje operatora dla usług transportu zbiorowego w przewozach autobusowych lub tramwajowych
1) zdecyduje się na odejście od trybu zamówień publicznych na rzecz reżimu przewidzianego w rozporządzeniu (in house w wąskim i szerokim znaczeniu, przetarg w roz. art. 5 ust. 3 rozporządzenia, bezpośrednie zawarcie umowy wg art. 5 ust. 4-6 rozporządzenia),
będzie musiał zastosować formę koncesji (tzw. quasi-koncesja). Operator będzie musiał zatem ponieść ryzyko ekonomiczne świadczenia usługi.
Tymczasem polska ustawa ogranicza wymóg zastosowania quasi-koncesji to tylko do sytuacji, gdy chodzi o komunikację miejską (z wyłączeniem sytuacji, gdy organizator sam albo z inną JST ma 100% udziałów w podmiocie wewnętrznym - {{pu przepis="art. 22 ust. 4 UPTZ"}}) i zawsze, gdy organizator wspólnie z inną jednostką samorządu terytorialnego nie posiada 100 % w podmiocie wewnętrznym ({{pu przepis="art. 22 ust. 5 UPTZ"}}).
Zawsze więc umowa z operatorem transportu autobusowego albo tramwajowego wybranym w trybie rozporządzenia 1370/2007 a nie zamówień publicznych, musi mieć postać koncesji. Stąd rację ma Klatka (KlatkaKomunikacjaPubliczna2014, s. 41), który taki właśnie sposób ukształtowania stosunku prawnego między uważa za wymagający zastosowania.
Dodane:
Poniżej zaprezentowane zostaną zasady opisane w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym (dalej {{pu akt="UPTZ"}}). Zasady wynikające z RozpWE1370/2007 zostały zaprezentowane [[PowierzenieUslugPTZRozporzadzenie1370 w innym opracowaniu]].