Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for WyborOperatoraPublicznegoTransportuZbiorowegoUPTZ


Show raw source

====Zasady wyboru operatora publicznego transportu zbiorowego według ustawy o publicznym transporcie zbiorowym====

//zob. [[http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52014XC0329(01)&from=PL KOMUNIKAT KOMISJI]] w sprawie wytycznych interpretacyjnych w odniesieniu do rozporządzenia (WE) nr 1370/2007 dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego (2014/C 92/01)//


((1)) UWAGI WSTĘPNE
Poniżej zaprezentowane zostaną zasady opisane w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym (dalej {{pu akt="UPTZ"}}). Zasady wynikające z RozpWE1370/2007 zostały zaprezentowane [[PowierzenieUslugPTZRozporzadzenie1370 w innym opracowaniu]].
Z {{pu przepis="art. 19 UPTZ"}} wynika, iż organizator PTZ może wykonywać usługi w zakresie publicznego transportu zbiorowego
1) przy pomocy samorządowego zakładu budżetowego albo
1) powierzyć wykonywanie tych usług operatorowi (w rozumieniu {{pu przepis="art. 4 pkt 8 UPTZ"}}).

((1)) POWIERZENIE ŚWIADCZENIA USŁUG PTZ SAMORZĄDOWEMU ZAKŁADOWI BUDŻETOWEMU
Powierzenie realizacji usługi samorządowemu zakładowi budżetowemu oznacza samodzielną realizację zadania przez organizatora (por. {{pu przepis="art. 19 ust. 2 UPTZ"}}). Pojęcie samorządowego zakładu budżetowego wyjaśnia {{pu przepis="art. 15 ust. 1 UFinansePubl"}}. Jest to jednostka sektora finansów publicznych ({{pu przepis="art. 9 pkt 4 UFinansePubl"}}), który wykonuje zadania odpłatnie, zaś koszty swojej działalności pokrywa co do zasady z przychodów własnych ({{pu przepis="art. 15 ust. 1 UFinansePubl"}}).
Przy powierzaniu usług własnemu samorządowemu zakładowi budżetowemu nie stosuje się z reguły reżimu zamówień publicznych (por. wyrok ETS z dnia 18.11.1999 r., C-107/98 (Teckal), nb. 49–50). Wynika to także z {{pu przepis="art. 5 ust. 3 RozpWE1370/2007"}}.
>>Więcej w **[[SamodzielneSwiadczenieUslugPublicznegoTransportuZbiorowego osobnym dokumencie]]**>>

((1)) POWIERZENIE ŚWIADCZENIA USŁUG PTZ OPERATOROWI
{{pu przepis="Art. 19 ust. 1 UPTZ"}} przewiduje się wszystkie trzy tryby wyboru operatora, o których wspomina także rozporządzenie. Wyłonienie operatora może więc nastąpić w trybie przewidzianym w:
1) regulacjach zawartych w {{pu akt="PrZamPubl"}} albo
1) regulacjach zawartych w {{pu akt="UKoncBudUsł"}} albo
1) przepisie {{pu przepis="art. 22 ust. 1 UPTZ"}} tzn. przez **bezpośrednie zawarcie** z operatorem umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego {{pu przepis="art. 19 ust. 1 UPTZ"}}.

((2)) Stosowanie regulacji o zamówieniach publicznych
Ustawa nie przewiduje kryteriów decydujących o wyborze tego trybu udzielania zamówień. Wydaje się jednak, że całkowita dowolność wcale nie jest możliwa, gdyż - bezwzględnie i bezpośrednio obowiązujący przepis {{pu przepis="art. 5 ust. 1 zd. 2 i 3 RozpWE1370/2007"}} wyraźnie nakazuje stosowanie co do zasady trybu przewidzianego w przepisach o zamówieniach publicznych, chyba że udzielenie zamówienia następuje w formie koncesji. Ponadto tryb zamówień nie zostanie zastosowany, jeżeli zachodzi zamówienie typu in-house, ale nie tych w rozumieniu rozp. 1370/2007 lecz obowiązujących na obszarze prawa zamówień publicznych (WagnerCardenalDierkesNZBau2014, s. 740).

((3)) tryb zamówień publicznych a koncesja
Konieczne jest zaczem wyznaczenie okoliczności, decydujących o tym, kiedy mamy do czynienia z zamówieniem w trybie dyrektyw a kiedy z koncesją.
Wg definicji w **nowych** dyrektywach **zamówieniami** są umowy o charakterze odpłatnym zawierane na piśmie pomiędzy co najmniej jednym wykonawcą a co najmniej jedną instytucją zamawiającą, których przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych, dostawa produktów lub świadczenie usług; (art. 2 pkt 5 DyrZamPubl; por. art. 2 pkt 1 DyrZamPublSekt).
Natomiast **koncesją** jest umowa zawierana przez koncesjonariusza z koncesjodawcą dotycząca - w przypadku do wykonania przedmiotu koncesji za wynagrodzeniem, które stanowi w przypadku koncesji na usługi - wyłącznie prawo do wykonywania usług, w tym pobierania pożytków, albo takie prawo wraz z płatnością koncesjodawcy ({{pu przepis="art. 1 ust. 2 pkt 2 UKoncBudUsł"}}). Podmiot wybrany w trybie zamówień publicznych ma zatem prawo otrzymania rekompensaty (więcej na ten temat: WagnerCardenalDierkesNZBau2014)

((3)) zamówienia in-house w ujęciu prawa zamówień publicznych
Wg ETS zamówienia publiczne nie mają miejsca w sytuacji, gdy dochodzi do spełnienia następujących przesłanek uzasadniających postępowanie in-house. W nowych dyrektywach zasady in-house wynikające z orzecznictwa ETS (ETS, Zb. Orz. 2005, I-9722 = EuZW 2006, 96 (Teckal); ETS, Zb. Orz. 2009, I-4762 = EuZW 2009, 529 (Stadtreinigung Hamburg)) zostały skodyfikowane w art. 12 DyrZamPubl, art. 28 DyrZamPublSekt.

((3)) skutek
W razie konieczności stosowania prawa zamówień publicznych konieczne jest co do zasady przeprowadzenie przetargu. Z uwagi na uchwalenie nowych dyrektyw zamówieniowych stosuje się obecnie [[http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014L0024&qid=1418482829644&from=PL dyrektywę zamówieniową 2014/24]] oraz [[http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32014L0025&qid=1418482886134&from=PL dyrektywę sektorową 2014/25]].
W przypadku udzielania zamówienia publicznego na wykonywanie publicznego transportu zbiorowego w SIWZ można zawrzeć m.in. postanowienia dotyczące norm jakości i powszechną dostępność świadczonych usług ({{pu przepis="art. 21 PrZamPubl"}}).

((2)) Stosowanie regulacji o koncesjach
Ustawa przewiduje również udzielenie zamówienia w formie koncesji na usługi. Ponieważ koncesjonariusz nie otrzymuje wynagrodzenia lecz wyłącznie prawo do wykonywania usług, w tym pobierania pożytków, albo takie prawo wraz z płatnością koncesjodawcy ({{pu przepis="art. 1 ust. 2 pkt 2 UKoncBudUsł"}}), nie mamy do czynienia z umową odpłatną, w związku z czym nie jest to zamówienie publiczne. W zakresie UPTZ oznacza to, że koncesjonariusz nie może otrzymać rekompensaty.
Decyzja o tym, czy zastosowana zostanie koncesja nie jest ograniczona formą transportu (autobus, tramwaj, kolej, metro). Natomiast UPTZ przewiduje stosowanie koncesji w dwóch przypadkach w {{pu przepis="art. 22 ust. 4 zd. 1 UPTZ"}} i {{pu przepis="art. 22 ust. 5 UPTZ"}}.
Więcej na temat koncesji w UPTZ w osobnym [[KoncesjaNaUslugiWPublicznymTransporcieZbiorowym dokumencie]].

((2)) Bezpośrednie udzielenie zamówienia
Więcej o tym trybie w [[BezposrednieZawarcieUmowyWZakresiePublicznegoTransportuZbiorowego osobnym dokumencie]].


----
CategoryPublicznyTransportZbiorowy CategoryZamowieniaPubliczne