Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for Wspolwlasnosc


Show raw source

====Współwłasność====
==pojęcie i znaczenie współwłasności w polskim prawie cywilnym==

((1)) DEFINICJA
Współwłasność to forma prawa własności, dla której charakterystyczne jest to, że prawo własności jednej i tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie wielu podmiotom ({{pu przepis="art. 195 KC"}}).

((2)) Niepodzielność prawa
Ten element wskazuje na to, że współwłasność to prawo, które z zasady istnieje tak długo, aż zostanie zniesione w określony sposób i w określonym trybie.
Ponadto niepodzielność oznacza, iż co do zasady w czasie trwania nie da się wydzielić odrębnych o rozłącznych uprawnień wobec pewnych fizycznych części przedmiotu współwłasności. Każdy z współwłaścicieli ma "idealną" część nie podzielonej rzeczy, czyli rachunkowy ułamek tej rzeczy, istniejący jedynie w ludzkiej wyobraźni, nazywany udziałem i udział ten jest prawem, które należy wyłącznie do współwłaściciela (wyrok SN z 20.9.2000 r., I CKN 729/99 (LEX nr 51640)).

((2)) Jedność przedmiotu współwłasności
W tym miejscu nabiera znaczenia podział rzeczy na rzeczy proste i złożone (więcej o tego typu rzeczach [[http://www.net4lawyer.com/openlaw/wikka.php?wakka=RodzajeRzeczy#section_6 tutaj]]) oraz zbiór rzeczy.

((2)) Wielość podmiotów
Oznacza to, iż własność jednej rzeczy przysługuje dwu lub więcej podmiotom.

((1)) ŹRÓDŁA WSPÓŁWŁASNOŚCI
Źródłem współwłasności może być:
1) czynność prawna,
1) ustawa,
1) akt władczy (orzeczenie sądu lub akt administracyjny)

((2)) Czynność prawna
Współwłasność może powstać zarówno w wyniku:
- dwustronnej czynności prawnej (nabycie w drodze umowy przedmiotu przez wiele osób) albo
- jednostronnej czynności prawnej (dziedziczenie testamentowe).

((2)) Ustawa
W tym wypadku wymienić należy nabycie w drodze zasiedzenia, akcesji albo w trybie dziedziczenia ustawowego.
Ponadto zaliczyć trzeba tutaj zdarzenia związane z rozwiązaniem spółki cywilnej ({{pu przepis="art. 875 KC"}}) oraz ustaniem wspólności ustawowej ({{pu przepis="art. 46 KRO"}}).

((2)) Akt władczy
Współwłasność w ten sposób powstaje głównie w przypadku orzeczenia sądowego, o ile ma charakter konstytutywny. Z takim orzeczeniem spotykamy się w razie przysądzenia własności nieruchomości w toku postępowania egzekucyjnego ({{pu przepis="art. 998 KPC"}}) oraz zniesienia współwłasności ({{pu przepis="art. 212 KC"}}).
Nabycie współwłasności na mocy aktu administracyjnego będzie następować głównie w razie [[Wywlaszczenie wywłaszczenia]] na rzecz kilku podmiotów. Ponadto aktualność zachowują do tej pory akty własności ziemi, wydane na podstawie art. 1 ustawy z dnia 26.10.1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 27, poz. 250), na mocy których wiele osób mogło nabyć współwłasność nieruchomości oraz przepisy dekretu z z dnia 18.4.1955 r. o uwłaszczeniu i uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 1959 r. Nr 14, poz. 78, ze zm.).

((1)) RODZAJE WSPÓŁWŁASNOŚCI
KC wymienia dwa rodzaje współwłasności: w częściach ułamkowych i łączną.
Współwłasność łączna wynika ze stosunku prawnego o charakterze osobistym i zawsze związana jest z tym stosunkiem w ten sposób, że istnieje tak długo, jak długo istnieje stosunek o charakterze podstawowym (małżeństwo, spółka cywilna). Więcej o rodzajach współwłasności w osobnym dokumencie (zob. [[RodzajeWspolwlasnosci Rodzaje współwłasności]]).

((1)) WSPÓŁWŁASNOŚĆ vs. WSPÓLNOŚĆ
O ile **współwłasność** dotyczy pojedynczej rzeczy (zob. wyżej "Jedność przedmiotu współwłasności"), o tyle **wspólność** związana jest z innymi niż własność prawami majątkowymi (rzeczowymi, obligacyjnymi, wierzytelnościami albo innymi prawami majątkowymi) oraz mieniem ({{pu przepis="art. 44 KC"}}). W tym ostatnim przypadku mowa jest o wspólności majątku wspólników spółki cywilnej ({{pu przepis="art. 875 KC"}}), wspólności majątku spadkowego ({{pu przepis="art. 1035 KC"}}), ustawowej wspólności majątkowej ({{pu przepis="art. 31 KRO"}}).
Podobnie współwłasność łączna może dotyczyć tylko poszczególnych rzeczy.

((1)) ZARZĄD RZECZĄ WSPÓLNĄ
Z uwagi na fakt, iż rzecz wspólna wymaga koordynacji działań wielu osób, pojawia się kwestia, jak zarządzać przedmiotem współwłasności. Zarządzać oznacza w tym wypadku dokonywać czynności faktycznych i prawnych mających za przedmiot rzecz wspólną. Więcej na temat zarządu rzeczą wspólną w przypadku współwłasności w częściach ułamkowych zob. [[WspolwlasnoscWCzesciachUlamkowych osobny skrypt]].

((1)) INNE ZAGADNIENIA
Ze współwłasnością powiązane są następujące kwestie:
- [[WspolwlasnoscRoszczenia roszczenia dot. współwłasności]],
- [[CategoryKazusyWspolwlasnosc Kazusy dot. współwłasności]].

Zagadnienia związane ze współwłasnością przedstawia następujący [[MMWspolwlasnosc schemat - mindmap]].
----
CategoryLeksykonW CategoryWspolwlasnosc