Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Udzielanie zamówień na świadczenie usług publicznych w transporcie zbiorowym


A. Źródła prawa i ich hierarchia
Zagadnienie będące przedmiotem niniejszej analizy jest uregulowane w dwóch aktach prawnych:
  1. rozporządzeniu (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczące usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 (Dz.Urz. L 315 , s. 1 - 13) oraz w
  2. ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2011 roku, Nr 5, poz. 13, ostatnio zmieniona przez ust. z dnia 18 sierpnia 2011 o bezpieczeństwie morskim (Dz.U. z 2011 roku Nr 228, poz. 1368)).
Regulacje obydwu aktów powinny się uzupełniać. Jednakże w razie niemożności pogodzenia postanowień ustawy z rozporządzeniem, pierwszeństwo stosowania ma rozporządzenie (zob. więcej w dokumencie o rozporządzeniach UE).

B. Zasady udzielania zamówień wg rozporządzenia 1370/2007
Rozporządzenie kreuje - co do zasady - własny porządek udzielania zamówień. Jednakże zamówienia prowadzące do zawarcia umów o świadczenie usług publicznych określone w dyrektywach 2004/17/WE lub 2004/18/WE w zakresie autobusowego lub tramwajowego transportu pasażerskiego, są udzielane zgodnie z procedurami przewidzianymi w tych dyrektywach, chyba że takie zamówienia nie są udzielane w formie koncesji na usługi (art. 5 ust. 1 zd. 2 rozporządzenia).
1. Zasada - tryb przetargowy
Własny porządek polega na ustanowieniu w art. 5 ust. 3 rozporządzenia trybu przetargowego, który jest otwarty dla każdego podmiotu, sprawiedliwy i zgodny z zasadami przejrzystości i niedyskryminacji. Tryb ten nie wyklucza prowadzenia rokowań, o ile są zgodne z wymienionymi zasadami i jeżeli służą określeniu elementów najbardziej dostosowanych do specyfiki lub złożoności potrzeb (art. 5 ust. 3 zd. 2 rozp.). W tym trybie dokonuje się udzielenia zamówienia, o ile nie zachodzi sytuacja nakazująca lub pozwalająca zastosować inny rodzaj procedury.
Więcej o tej procedurze w osobnym dokumencie.
2. Wyjątki od zasady
Procedury przetargowej ustanowionej w art. 5 ust. 3 rozp. nie stosuje się, gdy:
  • ma miejsce bezpośredni tryb zawarcia umowy albo
  • organ samodzielnie świadczy usługi publiczne w zakresie transportu pasażerskiego lub udziela zamówień prowadzących do zawarcia umów o świadczenie usług publicznych z podmiotem wewnętrznym albo
  • należy zastosować procedurę zamówieniową uregulowaną w dyr. 2004/17/WE i 2004/18/WE.

a. bezpośrednie udzielenie zamówienia
Możliwe jest pominięcie procedur przetargowej w sytuacjach opisanych w art. 5 ust. 4-6. Chodzi tu o sytuacje tzw. bagatelnych usług (art. 5 ust. 4 rozp.), konieczności zastosowania środków nadzwyczajnych (art. 5 ust. 5 rozp.) lub zawarcia umów o świadczenie usług publicznych w zakresie transportu kolejowego z wyłączeniem transportu szynowego (metro i tramwaje) (art. 5 ust. 5 rozp.).
Bezpośrednie udzielenie zamówienia polega na rezygnacji z formalistycznych procedur zamówieniowych dyrektyw 2004/17 i 2004/18
b. samodzielne świadczenie usług publicznych lub zawarcie umów o świadczenie usług publicznych z podmiotem wewnętrznym
Ta sytuacja podlega art. 5 ust. 2 rozp. i tam uregulowanemu postępowaniu.

c. udzielenie zamówienia wg dyrektyw 2004/17 i 2004/18
Art. 5 ust. 1 zd. 2 rozp. wskazuje, iż zamówienia prowadzące do zawarcia umów o świadczenie usług publicznych w zakresie autobusowego lub tramwajowego transportu pasażerskiego są udzielane zgodnie z procedurami przewidzianymi w tych dyrektywach, chyba że chodzi o udzielenie koncesji na tego typu usługi.




CategoryZamowieniaPubliczne CategoryPublicznyTransportZbiorowy
Na tej stronie nie ma komentarzy