Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Schemat: Umowa sprzedaży

roszczenia pierwotne i wtórne związane z umową sprzedaży

Roszczenia wynikające z przepisów o sprzedaży można podzielić na dwie zasadnicze grupy: roszczenia pierwotne i wtórne.

A. Roszczenia pierwotne
Roszczenia główne, wynikające z umowy sprzedaży, prowadzą do należytego wykonania kontraktu. Należą tu więc zarówno roszczenia sprzedawcy o zapłatę ceny jak również roszczenia kupującego o przeniesienie własności rzeczy jak i roszczenie o wydanie rzeczy. Wszystkie wynikają z art. 535 KC
art. 535 KC
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
.
Schemat sprawdzania roszczeń ogólnych mieści się w schemacie dotyczącym nabycia roszczenia umownego.

B. Roszczenia wtórne
Roszczeniami dodatkowymi są przede wszystkim roszczenia wynikające z rękojmi i gwarancji.
1. Roszczenia z rękojmi
Już w tym miejscu należy zaznaczyć odrębność reżimów prawnych dot. rękojmi w zakresie umów konsumenckich oraz pozostałych rodzajów sprzedaży.

2. Roszczenia z gwarancji
Podobnie także należy rozróżnić przesłanki roszczeń wynikających z gwarancji kodeksowej (art. 577 KC
art. 577 KC
§ 1. W wypadku gdy kupujący otrzymał od sprzedawcy dokument gwarancyjny co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.
§ 2. Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, termin wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.
i nast.) oraz tzw. gwarancji europejskiej na podstawie art. 13 USprzedKonsum
art. 13 USprzedKonsum
1. Udzielenie kupującemu gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta, zamieszczone w dokumencie gwarancyjnym lub reklamie, odnoszących się do towaru konsumpcyjnego; określa ono obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego w przypadku, gdy właściwość sprzedanego towaru nie odpowiada właściwości wskazanej w tym oświadczeniu. Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta.
2. Sprzedawca udzielający gwarancji wydaje kupującemu wraz z towarem dokument gwarancyjny; powinien także sprawdzić zgodność znajdujących się na towarze oznaczeń z danymi zawartymi w dokumencie gwarancyjnym oraz stan plomb i innych umieszczonych na towarze zabezpieczeń.
3. Oświadczenie gwaranta powinno być sformułowane zgodnie z wymogami określonymi w art. 3 ust. 1 zdanie pierwsze.
4. W dokumencie gwarancyjnym należy zamieścić podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji, w tym w szczególności nazwę i adres gwaranta lub jego przedstawiciela w Rzeczypospolitej Polskiej, czas trwania i terytorialny zasięg ochrony gwarancyjnej. Ponadto powinno być w nim zawarte stwierdzenie, że gwarancja na sprzedany towar konsumpcyjny nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.
5. Uchybienie wymogom, o których mowa w ust. 2 i 4 oraz art. 3 ust. 1 zdanie pierwsze, nie wpływa na ważność gwarancji i nie pozbawia kupującego wynikających z niej uprawnień.
. Na razie ogólnie o obydwu rodzajach gwarancji zob. w dokumencie poświęconym gwarancji jakości.

3. Inne roszczenia wtórne
Niewykluczone są także inne roszczenia związane z umową sprzedaży. Mają one jednak mniejsze znaczenie niż wymienione powyżej.

CategorySchematyPrawoCywilne CategoryUmowaSprzedazy
Na tej stronie nie ma komentarzy