Wersja [4893]
To jest stara wersja RyczaltDojazdyLokalne utworzona przez PawelPolakowski, 2008-11-02 02:38:36.
Ryczałt za dojazdy lokalne
Strona dotycząca zagadnień związanych z wypłatą pracownikom ryczałtu za używanie pojazdów prywatnych w jazdach lokalnych.
A. Zagadnienia ogólne
1. Zakres podmiotowy
Zagadnienie może dotyczyć jedynie stosunków między pracodawcą i pracownikiem w rozumieniu prawa pracy. Oznacza to, że nie jest możliwe zastosowanie powyższych uregulowań w stosunku do np. zleceniobiorców lub osób "pracujących" w oparciu o umowę o dzieło lub rozliczających się w oparciu o fakturę.
2. Regulacje prawne
Zasady zwrotu kosztów używania pojazdów prywatnych pracowników do celów slużbowych zostały uregulowane (sic!) w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ustawy o transporcie drogowym ((akt prawny UTransportDrog nie istnieje)).
Na podstawie tego przepisu zostało wydane rozporządzenie z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów uzywania do celów slużbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27 poz. 271 z późn.zm.).
3. Zasady
Zasadniczo więc zasady zwrotu muszą być uregulowane w umowie między pracodawcą i pracownikiem. Umowa ta - mimo ograniczenia do stron umowy o pracę - ma charakter (sic!) cywilnoprawny.
Przedmiotem umowy jest zwrot kosztów używania pojazdu prywatnego pracownika do celów służbowych w jazdach lokalnych
a. zwrot kosztów używania
Zwrot kosztów w dojazdach lokalnych następuje w formie ryczałtu, uzależnionego od pojemności pojazdu - w zależności od pojemności ustalana jest stawka ryczałtu za jeden kilomert (§ 2 rozporządzenia).
Pracodawca w umowie określa limit kilometrów, za które zwraca pracownikowi koszty w formie ryczałtu. Limit ten nie może przekraczać wartości określonych ze względu na ilość mieszkańców gminy/miasta, gdzie pracownik jest zatrudniony - im większe miast tym wyższy może być limit (§ 3 rozporządzenia).
Wypłata ryczałtu nastepuje co miesiąc w oparciu o oświadczenie pracownika, które musi zawierać następujące dane:
- oświadczenie o używaniu pojazdu prywatnego w celach służbowych w danym miesiącu
- dane pojazdu: pojemność, marka, nr rejestracyjny
- ilość dni nieobecności pracownika w pracy
- ilość dni, kiedy pracownik nie dysponował pojazdem (wg mnie chodzi tylko o takie, kiedy pracownik będąc w pracy nie dysponował pojazdem)
Wysokość ryczałtu zmniejsza się o 1/22 za każdy dzień nieobecności pracownika lub dzień, kiedy nie dysponował pojazdem
b. pojazdu prywatnego pracownika do celów służbowych
pojazdem prywatnym nie musi być pojazd będący własnością pracownika, może to być pojazd dzierżawiony lub będący w jego posiadaniu.
c. w jadach lokalnych
Zasady zwrotu kosztów dotyczą wyłącznie wyjazdów pracownika w obrębie gminy w której jest stale zatrudniony. Zasady zwrotu kosztów wyjazdów poza obręb tej gminy sa uregulowane w odrębnych przepisach.
B. Charakter ryczałtu
(Czy ryczałt wlicza się do wynagrodzenia za pracę czy nie, czy jest w zw z tym objęty ochroną dot. wynagrodzenia za pracę?)
C. Opodatkowanie
Jako przepływ pieniężny między dwoma podmiotami niezwykle istotne jest określenie jego charakteru z punktu widzenia prawa podatkowego.
1. Opodatkowanie u pracownika
Kwestia uznania ryczałtu za przychód u pracownika uregulowana została w art. 21 ust. 1 pkt. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ((akt prawny UPodatkDochodOsFiz nie istnieje)).
Jeżeli pojazd nie jest własnością pracownika, to ryczałt zawsze jest jego przychodem i podlega opodatkowaniu.
Jeżeli pojazd jest własnością pracownika, ryczałt nie jest uznawany za przycód jedynie w sytuacji, gdy ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek ponoszenia wypłaty ryczałtu albo możliwość przyznania ryczałtu. Zwolnienie to nie dotyczy zatem wszystkich pracowników jak miało to miejsce do czasu obowiązywania art. 23 ust. pkr. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. We wszystkich innych sytuacjach ryczałt podlega opodatkowaniu jako przychód pracownika.
Takie stanowisko jest potwierdzone w szeregu interpretacji, dla przykładu:
- interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2007 r., ILPB2/415-164/07-2/MT
- postanowienie Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. z dnia 13 kwietnia 2007 r., U.S.I/3415-3/2007
Stanowisko urzędów skarbowych w tym zakresie jest raczej jednolite.
Konsekwencją jest obowiązek u pracodawcy pobierania zaliczek na podatek, zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi wypłaty wynagrodzenia.
2. Opodatkowanie u pracodawcy
Koszty ponoszone przez zakład pracy stanowią wedle ogólnej zasady koszty uzyskania przychodu, jako wydatki związane z uzyskaniem przychodu (art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
W art. 16 ust. 1 pkt. 30 ustawy (art. 16 ust.1 pkt. 30 UPodatkDochodOsPraw) zostało określone ograniczenie: kosztami uzyskania przychodu nie jest zwrot przekraczający wysokość miesięcznego umownego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu.
CategoryPodatekDOF CategoryPrawoPracy
Na tej stronie nie ma komentarzy