Wersja [9882]
To jest stara wersja PrzepisyWymuszajaceSwojaWlasciwosc utworzona przez MarcinKrzymuski, 2009-08-19 23:28:46.
Przepisy wymuszające swoją właściwość
przepisy wymuszające swoje zastosowanie, normy koniecznego zastosowania
A. Pojęcie w prawie polskim
Przepisy (prawa krajowego lub wspólnotowego) wymuszające swoją właściwość to przepisy, z których wynikają normy bezwzględnie obowiązujące, których zastosowania nie można wyłączyć umową o wybór prawa i które są stosowane bez względu na, jakiemu prawu podlega stosunek zobowiązaniowy, niezależnie od tego, czy wszystkie elementy stanu faktycznego zlokalizowane były w jednym i tym samym państwie czy też w wielu (MataczynskiPrzepisyWymuszajaceSwojeZastosowanie, str. 43).
Definicję przepisów wymuszających swoje zastosowanie podał Trybunał WE w orzeczeniu Arblade z dnia 23.11.1999 r. (spr. C-369/96 i C-376/96). Są to regulacje, których istnienie uzasadnione jest względami interesów ogólnych i które obowiązują wobec wszystkich osób fizycznych i prawnych znajdujących się na obszarze właściwości państwa ich wydania (nb. 34).
B. Punkty zaczepienia
Problematyka ich stosowania pojawia się w następujących aktach prawnych:
- art. 9 RozpUERzymIart. 9 RozpUERzymI
1. Przepisy wymuszające swoje zastosowanie to przepisy, których przestrzeganie uważane jest przez państwo za tak istotny element ochrony jego interesów publicznych, takich jak organizacja polityczna, społeczna lub gospodarcza, że znajdują one zastosowanie do stanów faktycznych objętych ich zakresem bez względu na to, jakie prawo jest właściwe dla umowy zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
2. Niniejsze rozporządzenie nie narusza stosowania przepisów wymuszających swoje zastosowanie państwa sądu orzekającego.
3. Można przyznać skuteczność przepisom wymuszającym swoje zastosowanie państwa, w którym ma nastąpić lub nastąpiło wykonanie zobowiązań wynikających z umowy, w zakresie, w jakim przepisy te powodują, że wykonanie umowy jest niezgodne z prawem. Rozważając przyznanie skuteczności takim przepisom, uwzględnia się ich charakter i cel oraz skutki ich zastosowania lub niezastosowania. - art. 16 RozpUERzymIIart. 16 RozpUERzymIIoraz
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie ograniczają stosowania przepisów prawa siedziby sądu, które znajdują zastosowanie do oceny stanu faktycznego bez względu na to, jakiemu prawu podlega zobowiązanie pozaumowne. - w projekcie nowej polskiej ustawy - prawo prywatne międzynarodowe.
- przepisy o klauzulach abuzywnych (art. 3851 KCart. 3851 KCi nast.);
§ 1. Postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
§ 2. Jeżeli postanowienie umowy zgodnie z § 1 nie wiąże konsumenta, strony są związane umową w pozostałym zakresie.
§ 3. Nie uzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. W szczególności odnosi się to do postanowień umowy przejętych z wzorca umowy zaproponowanego konsumentowi przez kontrahenta.
§ 4. Ciężar dowodu, że postanowienie zostało uzgodnione indywidualnie, spoczywa na tym, kto się na to powołuje. - inne.
C. Pojęcie w innych porządkach prawnych
W prawie niemieckim przepisy wymuszające swoje zastosowanie określa się jako international zwingende Normen lub jako Eingriffsnormen.
CategoryPrawoPrywatneMiedzynarodowe CategoryLeksykonP
Na tej stronie nie ma komentarzy