Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [7766]

To jest stara wersja PismoProcesoweWSprawachCywilnych utworzona przez JacekLubecki, 2009-03-20 17:00:39.

 

Pismo procesowe w sprawach cywilnych

art. 125 KPC
art. 125 KPC
§ 1. Pisma procesowe obejmują wnioski i oświadczenia stron składane poza rozprawą.
§ 2. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, pisma procesowe wnosi się na urzędowych formularzach.
§ 21. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, pisma procesowe wnosi się za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (drogą elektroniczną). Jeżeli przepis szczególny przewiduje, że pisma wnosi się wyłącznie drogą elektroniczną, pisma niewniesione tą drogą nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.
§ 3. Minister Sprawiedliwości określi, w drodze rozporządzenia, wzory i sposób udostępniania stronom urzędowych formularzy, o których mowa w § 2, odpowiadających wymaganiom przewidzianym dla pism procesowych, szczególnym wymaganiom postępowania, w którym mają być stosowane, oraz zawierających niezbędne pouczenia dla stron, co do sposobu ich wypełniania, wnoszenia i skutków niedostosowania pisma do tych wymagań, uwzględniając, że urzędowe formularze powinny być udostępniane w siedzibach sądów oraz bezpłatnie w sieci Internet w formie pozwalającej na dogodną edycję treści formularza.
§ 31. Minister Sprawiedliwości, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, określi, w drodze rozporządzenia, sposób wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną, mając na względzie skuteczność wnoszenia pism, szczególne wymagania postępowań obsługiwanych przez system teleinformatyczny oraz ochronę praw osób wnoszących pisma.
§ 4. (uchylony).
i nast.
A. Pojęcie
Pismo procesowe to pismo pochodzące od strony lub uczestnika postępowania skierowane do organu prowadzącego postępowanie (sądu, komornika), obejmujące wnioski (czyli żądania uczestnika postępowania dotyczące biegu postępowania, czynności organu rozpoznającego sprawę, przedmiotu postępowania (np. wniosek o wyłączenie sędziego, wniosek o przywrócenie terminu, pozew, apelacja, zażalenie)) oraz oświadczenia (czyli ustosunkowanie się strony do okoliczności sprawy (np. wypowiedzenie się co do twierdzeń strony przeciwnej).

B. Rodzaje pism procesowych
Pisma procesowe można podzielić na:

Ponadto pisma procesowe dzielą się na:

C. Urzędowe formularze
Szczególny charakter mają mają pisma procesowe sporządzone na urzędowych formularzach (np. art. 5052 KPC
) oraz elektronicznych nośnikach informatycznych (art. 1301 § 2 KPC). Urzędowe formularze przewidziane są dla pism procesowych wnoszonych w postępowaniu uproszczonym, w postępowaniach rejestrowych, w postępowaniu wieczystoksięgowym i w sprawach wymienionych w art. 1871 KPC.

Na podstawie § 3 wydane zostało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 29.5.2002 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania stronom urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym (Dz.U. Nr 80, poz. 728 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 14.8.2003 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania urzędowych formularzy wniosków stosowanych w sądach rejonowych prowadzących księgi wieczyste w systemie informatycznym


CategoryLeksykonP CategoryPostepowanieCywilne

Na tej stronie nie ma komentarzy